مشاوره زیبایی
دکتر ایمانی
دکتر محمدتقی ایمانی
فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
کلینیک سیب سبز
کلینیک سیب سبز
آفر ویژه برای پکیجها
طراح طب
طراح طب
مرکز اسکن و طراحی سه بعدی جراحی زیبایی صورت
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد

پریاپیسم وضعیتی است که باعث نعوظ ماندگار و گاهی اوقات همراه با درد می شود و برای 4 ساعت یا بیشتر بدون تحریک جنسی ادامه می باید . پریاپیسم غیر رایج است و معمولا مردان بالای 30 سال را تحت شعاع قرار می دهد . هنگامی که پریاپیسم اتفاق می افتد ، خون در جسم غاری گیر می کند . یک شریان قطع شده که مانع جریان مناسب خون در آلت تناسلی می گردد و گردش خون در این ناحیه را بالا می برد و پریاپیسم شکل می گیرد . این اتفاق ممکن است به علت آسیب دیدگی باشد .

پریاپیسم,درمان پریاپیسم,علائم پریاپیسم

علائم پریاپیسم چیست ؟

نعوظ طولانی مدت بیش از 4 ساعت یک مورد اورژانسی محسوب می شود . خون محروم از اکسیژن در آلت تناسلی می تواند به آن اسیب برساند . در صورتی که پریاپیسم درمان نشود ، منجر به آسیب یا تخریب بافت آلت تناسلی و ناتوانی جنسی خواهد شد . علائم این بیماری بسته به اینکه شما دچار پریاپیسم کم جریان یا جریان زیاد خون شده باشید ، فرق می کند :

نعوظ طولانی مدت بیش از 4 ساعت

آلت سفت و محکم با نوک نرم

درد آلت تناسلی

پریاپیسم کم جریان ممکن است به یک وضعیت مکرر تبدیل شود . هنگام شروع علائم ، نعوظ غیر ارادی ممکن است چند دقیقه یا یک مدت کوتاه طول بکشد اما با گذشت زمان این نعوظ بیش تر و بیش تر به طول می انجامد . اگر پریاپیسم جریان زیاد دارید ، برخی علائم پریاپیسم جریان کم را نیز خواهید داشت ؛ تفاوت اصلی پریاپیسم کم جریان و جریان زیاد در این است که پریاپیسم جریان زیاد درد ندارد . هر نعوظی که بدون تحریک جنسی بیش از 4 ساعت طول بکشد ، یک مورد اورژانسی محسوب می شود .

پریاپیسم,درمان پریاپیسم,علائم پریاپیسم

علل ایجاد پریاپیسم چیست ؟

نعوظ طبیعی آلت تناسلی به دلیل تحریک فیزیکی یا فیزیولوژیکی اتفاق می افتد ، افزایش جریان خون به آلت تناسلی باعث نعوظ می گردد . هنگامی که تحریک پایان می یابد ، جریان خون کاهش یافته و نعوظ از بین می رود . با پریاپیسم مشکل گردش خون در آلت تناسلی به وجود می آید ؛ شرایط مختلف بر نحوه گردش خون در داخل و خارج آلت تناسلی تاثیر گذار است . این اختلالات عبارتند از :

کم خونی داسی شکل

لوسمی

میلوم چندگانه

حدود 42 درصد از بزرگسالانی که کم خونی سلولهای داسی شکل دارند ، در بعضی مواقع در معرض پریاپیسم هستند . همچنین اگر از داروهای تجویزی خاصی استفاده می کنید یا سوء مصرف الکل ، ماری جوانا و سایر مواد مخدر را دارید ، ممکن است پریاپیسم بگیرید . داروهای تجویزی که ممکن است خون رسانی به آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از :

داروهای اختلال نعوظ

داروهای ضد افسردگی

مسدودکننده های آلفا

داروهای اختلال اضطراب

رقیق کننده های خون

هورمون تراپی

داروهای اختلال بیش فعالی

مسمومیت کربن مونوکسید

اختلال متابولیسم

سرطان ها با پریاپیسم درگیر هستند .

پریاپیسم,درمان پریاپیسم,علائم پریاپیسم

پزشک چگونه می تواند پریاپیسم را تشخیص دهد ؟

گرچه هر دو نوع پریاپیسم علائم مشابهی دارند ، پزشک شما باید آزمایشهای تشخیصی را انجام دهد تا تعیین کند که شما دارای پریاپیسم جریان کم هستید یا پریاپیسم جریان زیاد . گزینه های درمان بسته به نوع پریاپیسم متفاوت است . گاهی اوقات نیز پزشک می تواند با معاینه فیزیکی ناحیه تناسلی و بررسی علائم نوع آن را تشخیص دهد . آزمایشاتی که برای تشخیص نوع پریاپیسم تجویز می شوند عبارتند از :

اندازه گیری گاز خون

این روش شامل قرار دادن یک سوزن در داخل آلت تناسلی و جمع آوری خون است . اگر نمونه خون گرفته شده نشان دهد اکسیژن موجود در خون ناحیه تناسلی شما فاقد اکسیژن است ، شما دارای پریاپیسم جریان کم هستید اما اگر نمونه خون قرمز روشن را نشان دهد ، شما دارای پریاپیسم جریان زیاد هستید .

آزمایشات خون

از آنجا که پریاپیسم می تواند بر اثر اختلالات خون و بیماری های دیگر ایجاد شود ، ممکن است پزشک نمونه خون را برای بررسی سطح گلبول های قرمز جمع اوری نماید . این به پزشک شما کمک میکند تا اختلالات خون ، سرطان ها ، کم خونی سلول های داسی شکل را بررسی کند .

آزمایش سم شناسی

پریاپیسم همچنین با سو مصرف مواد در ارتباط است ؛ بنابراین ممکن است پزشک شما آزمایش ادرار از شما بگیرد .

سونوگرافی

پزشکان از سونوگرافی برای اندازه گیری جریان خون در آلت تناسلی استفاده می کنند . این آزمایش همچنین به پزشک شما کمک میکند تا علت اصلی پریاپیسم را تشخیص دهد و تعیین کند بر اثر آسیب فیزیکی یا روانی ایجاد شده است .

پریاپیسم,درمان پریاپیسم,علائم پریاپیسم

درمان پریاپیسم چیست ؟

همانطور که در بالا نیز عنوان شد ، بستگی به این دارد که شما دارای پریاپیسم کم جریان هستید یا جریان زیاد خون . اگر پریاپیسم جریان کم دارید ، پزشک ممکن است از سوزن و سرنگ برای از بین بردن خون اضافی در آلت تناسلی استفاده کند . این کار می تواند نعوظ غیر ارادی را متوقف و درد را از بین ببرد .

روش دیگر شامل تزریق دارو به آلت تناسلی شماست . داروها رگهایی را که خون را به آلت تناسلی منتقل می کنند ، منقبض کرده و رگهایی که خون را از آلت تناسلی خارج می کنند را منبسط می کند . چنانچه هیچ یک از این موارد اثربخش نباشند ، پزشک ممکن است عمل جراحی را برای خارج کردن جریان خون از آلت تناسلی پیشنهاد کند .

اگر پریاپیسم جریان بالا دارید ، درمان فوری ممکن است ضروری نباشد . این نوع پریاپیسم اغلب خودش می رود . پزشک شما قبل از تجویز درمان ، وضعیت شما را بررسی خواهد کرد . سرما درمانی با استفاده از بسته های یخ می تواند نعوظ را درمان کند . گاهی اوقات پزشکان عمل جراحی را برای متوقف کردن جریان خون به آلت تناسلی پیشنهاد می کنند یا توصیه به ترمیم شریان های آسیب دیده می کنند .

دورنمای پریاپیسم

دورنمای پریاپیسم خوب است اگر سریعاً درمان شوید . برای دریافت بهترین نتیجه ممکن ، مهم است که به دنبال راهی برای درمان نعوظ طولانی مدت باشید ؛ به ویژه اگر مشکل پایدار است . دقت کنید اگر پریاپیسم را درمان نکنید ، خطر اختلال نعوظ دائمی را افزایش می دهید .

5 1000
ارسال شده در 15 آذر 1396 توسط با موضوع جنسی
کد کم چیست؟

کدکم می تواند از دندان ها اسکن سه بعدی بگیرد و در همان لحظه اقدام به ساخت کل یا بخشی از دندان با ظرافت فوق بالا نماید.

اطلاعات بیشتر
دندانپزشکی دکترسلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
x