ورزش صورت

بر طبق یک مطالعه جدید و جالب درباره ی اثرات تکرار حرکات ورزشی خاص بر روی صورت افراد، تمرینات ورزشی صورت ممکن است برخی از علائم پیری را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

این مطالعه که در JAMA Dermatology منتشر شده است، نشان میدهد که زنان میانسال فقط پس از چند ماه تمرین ورزشی صورت حدوداً سه سال جوانتر از قبل به نظر می آیند، البته شاید هم این فقط یک دلیل منطقی برای شکلک در آوردن پشت سر همسرانشان باشد.

همانطور که همه ما میدانیم، متاسفانه صورت انسان با افزایش سن تغییر پیدا می کند. این تغییر با اضافه شدن تدریجی شیارها و چین و چروک ها بر روی پوست شروع می شود که بسته به دیدگاه شما می تواند نشان دهنده ی گذر سالهای عمر و یا نشان دهنده ی شخصیت عمیق و با تجربه باشد. در هر صورت افتادگی صورت بدون شک رخ میدهد.

ورزش صورت

دلیل عمده ی افتادگی پوست لایه های چربی می باشد که با افزایش سن زیر پوست حرکت می کنند. هنگامی که ما جوان هستیم، این لایه های چربی مانند قطعات لگو در کنار هم قرار دارند و ساختار اصلی خطوط چهره ی ما را تشکیل میدهند. اما همانطور که با افزایش سن این لایه های چربی تغییر پیدا میکنند، ارتباط بین آنها گسسته شده و جاذبه ی زمین آنها را به سمت پایین میکشاند که این امر باعث گود شدن گونه ها و پژمرده شدن چهره به طور کلی میگردد.

در سال های اخیر، تعدادی از برنامه های تمرین ورزشی صورت در دسترس قرار گرفته است و ادعا میشود که این تمرینات قادر به معکوس کردن بسیاری از این تاثیرات ظاهری افزایش سن است. این برنامه ها که در تبلیغات اغلب با عنوان “لیفتینگ بدون عمل جراحی” نامبرده می شوند، به طور کلی توسط مردان و زنان به صورت تجربی و خودآموز توسعه داده شده اند، و تنها نتایج بی نظیر آنها نشان دهنده ی تأثیرات مثبت و قابل توجهشان میباشد.

این تمرینات به اندازه ای محبوب شده اند که اخیراً توجه گروهی از متخصصین پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه فاینبرگ در شیکاگو را جلب کرده است. دکتر مراد علم، معاون پوست در دانشگاه Northwestern، که این مطالعه جدید را رهبری می کند، می گوید: “ما متوجه شدیم که برنامه های تجاری شامل دی وی دی ها، فیلم های آموزشی و حتی مربیان شخصی وجود دارد که میتواند به مردم کمک کند تا چهره هایشان شادتر، سالمتر و حتی جوان تر دیده شوند.”

ورزش صورت

در اینجا به برخی از تمرینات صورت که بر طبق مطالعات جدید درباره “اثرات تکرار حرکات خاص بر ظاهر افراد” که نشان داده علائم پیری را به طور قابل توجهی کاهش می دهد، خواهیم پرداخت.

فرم دهی گونه

این تمرین کمک می کند گونه ها شکل بهتری پیدا کنند، به این ترتیب که عضلات گونه ها را سفت تر کرده و باعث میشود  قسمت میانی چهره شما به طور کلی کمی به سمت بالا رانده شود.

– بدون اینکه دندانها نشان داده شوند لبخند پهنی بزنید، انگار میخواهید لب هایتان را تا بیشترین حد ممکن نشان دهید. سعی کنید با گوشه های دهان خود لبخند بزنید تا تمام عضلات گونه به سمت بالا هدایت شوند. شما ممکن است در این حالت مقدار بسیار کمی “سوزش” در دهان خود احساس کنید.

– انگشت های اشاره ی خود را دقیقاً گوشه های دهان خود قرار دهید، و آنها را محکم فشار دهید. سپس به آرامی انگشتان دست خود را روی گونه های خود بکشید و عمیقاً به عضله ها فشار قوی وارد کنید.

– در حالی که به فشردن عضلات گونه ادامه میدهید نوک انگشتان خود را از روی رشته های عضله ی روی گونه به بالا و به سمت گوشه ی چشم ها ببرید، وقتی به بالای گونه رسیدید حرکت را متوقف کنید و انگشتان را در همان ناحیه فشار دهید به طوری که عضلات در همان ناحیه ثابت نگه داشته شوند.

– در همین حالت 20 ثانیه تامل کنید. شما باید کشیدگی ماهیچه های گونه ی خود را احساس کنید. مراقب باشید که انگشتان خود را بیش از حد دور نکنید و از چشمانتان فراتر نروید.

– برای اضافه کردن فشار و برای کمک به نگه داشتن انگشتان در محل، میتوانید انگشتان میانی خود را روی انگشتان اشاره دست خود قرار دهید. لبخند زدن با گوشه های دهان خود را حفظ کنید.

– مدتی استراحت کنید، سپس این تمرین را دو بار دیگر تکرار کنید.

 

ورزش صورت

بالا بردن ابرو

این تمرین به شما کمک می کند چین و چروک های روی پلک های فوقانی خود را برطرف کنید، ابروها را بالا ببرید و خطوط عمودی بین ابروها را هموار سازید.

– لبخند بزنید. نوک سه انگشت دست را زیر ابروی خود را به سمت بالا فشار دهید تا چشمانتان با این فشار باز شوند. در حالی که تلاش می کنید با اخم کردن ابروهای خود را به سمت پایین و مخالف انگشتانتان برانید لبخند بزنید. همین حالت را نگه داشته و نفس عمیق بکشید.

– حال سعی کنید پلک های فوقانی خود را ببندید و کره ی چشمهای خود را به طرف بالای سرتان بچرخانید.

– در همین حالت 20 ثانیه تامل کنید. در حالی که لبخند میزنید نفسهای عمیق بکشید. سپس ابروها را رها کرده و استراحت کنید.

– این تمرین را سه بار تکرار کنید. ورزش صورت

بالابردن گونه

این تمرین برای بالا بردن گونه های افتاده و رفع چین و چروک های بالای لب فوقانی طراحی شده است.

– لبخند بزنید، دهان خود را باز کنید و یک دایره بزرگ با دهان باز خود تشکیل دهید.

– لب بالای خود را به سمت داخل دهان و زیر دندانهای فوقانی بکشانید. دوباره لبخند بزنید تا گونه هایتان به سمت بالا هدایت شوند. انگشتهای اشاره ی خود را به آرامی بالای گونه هایتان – پایین چشمانتان- قرار دهید. سپس گونه ها را به حالت عادی و اولیه ی خود برگردانید.

– دوباره لبخند بزنید، گونه ها را به سمت بالا هدایت کنید و سپس به حالت عادی برگردانید. این حرکت بالا و پایین بردن گونه ها را 10 بار تکرار کنید.

– پس از دهمین بار بالا بردن گونه ها مکث کنید و سعی کنید گونه ها در بالاترین حالتی که ممکن است قرار بگیرند.

– در همین حالت انگشتان اشاره خود را کمی به سمت بالا و بیرون بکشانید و 20 ثانیه در همین موقعیت بمانید. سپس عضلات را رها و استراحت کنید.

– این تمرین را سه بار تکرار کنید.