آیا با علائم بیماری ام اس آشنایی دارید؟

برخی نشانه ها در بدن خبر از ابتلای شما به بیماری ام اس میدهند. از جمله این نشانه ها می توانیم به خستگی، سرگیجه، ضعف و تاری دید اشاره کنیم. بیماری ام اس درمان قطعی ندارد و در صورت تشخیص زودرس می توان از پیشرفت آن در بدن جلوگیری کرد.


شاید اخیراً احساس خستگی یا ضعف داشته باشید. یا لرزشی در پاهای خود احساس می‌کنید. بنابراین یک جستجوی اینترنتی سریع را انجام می‌دهید و یک نتیجه هشداردهنده دریافت می‌کنید:

“علایم شما یکی از نشانه‌های بیماری MS است، بیماری مغز و نخاع.”

قبل از آنکه نگرانی شوید، باید بدانید که نشانه‌های بسیاری از بیماری‌ها همان علائم و مشکلات هستند که شما در خود می‌بیند. بنابراین نمی‌توان فقط با چند علامت تشخیص نهایی بیماری را به این سادگی داد. در این مطلب از اسپرتان شما با علایم بیماری ام اس و تشابه آن با دیگر بیماری ها آشنا می شوید .

چطور می‌توانم بفهمم که دچار بیماری ام اس شده‌اید؟

ابتدا توجه داشته باشید که بیشتر افراد مبتلابه بیماری MS علائم بیماری رابین سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی مشاهده می‌کنند. در ادامه می‌توانید علایم بیماری ام اس را بخوانید تا بهتر بتوانید این بیماری را بشناسید و درصورتی‌که این علائم را داشتید حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

احساس سوزش

احساس گزگز کردن یا سوزن سوزن شدن می‌تواند اولین علامت بیماری MS باشد. معمولاً در صورت، دست‌ها یا پاها و در یک‌طرف بدن اتفاق می‌افتد. ولیکن این علایم فقط برای بیماری‌ام اس نیست. خستگی و سوزش می‌تواند ناشی از کمبود جریان خون نیز باشد.

سرگیجه

آیا اتاق دور سرتان می‌چرخد؟ بیماری ام اس می‌تواند باعث ایجاد احساس سرگیجه یا عدم تعادل شود، معمولاً زمانی که شما ایستاده‌اید و حرکت می کنیدآیا فقط با داشتن سرگیجه باید فکر کنیم که‌ام اس داریم؟ خیر اگر احساس سرگیجه و تهوع دارید، یا اگر به یک‌طرف قدم بردارید، احتمال این نیز وجود دارد که با گوش داخلی خود مشکل داشته باشید. و این مشکل مانع از تعادل شما شود. داروهایی مانند ضدافسردگی و اختلالات تشنج ممکن است باعث مشکلات مشابه نیز داشته باشد.

 

خستگی

حدود ۸۰٪ از افراد مبتلابه بیماری ام اس احساس خستگی می‌کنند، و این‌یکی از شایع‌ترین علائم است. اما عوامل دیگر نیز می‌تواند موجب خستگی شما شود، ازجمله اختلال خواب، افسردگی یا آهن بیش‌ازحد در خون شما.

درصورتی‌که پس از خواب شب کماکان خسته‌اید یا ناگهان دچار خستگی می‌شوید و در گرما و رطوبت شدت خستگی شما بدتر می‌شود، بهتر است ابتدا برای کاهش خستگی، اطمینان حاصل کنید که به‌اندازه کافی خوابیده‌اید، به‌طور مرتب ورزش می‌کنید، یک رژیم غذایی متعادل دارید، و استرس خود را در کنترل نگه‌داشته‌اید. اگر باوجود تمامی این موارد مجدداً احساس خستگی می‌کنید، به پزشک مراجعه نمایید.

آیا با علائم بیماری ام اس آشنایی دارید؟

ضعف

ضعف ناگهانی، به‌ویژه در ناحیه دست یا پا، علائم بیماری MS است. اگر در تمام مدت احساس ضعف کنید، احتمال این هست که مشکل دیگری نیز وجود داشته باشد. ممکن است از سرماخوردگی یا آنفولانزا رنج ببرید. یا ممکن است تعداد گلبول‌های قرمز در بدن شما کاهش‌یافته، که این نشانه کم‌خونی است. ضعف فقط در یک‌طرف بدن ممکن است یک مشکل جدی مانند سکته مغزی باشد.

تاری دید یا از دست دادن بینایی

در حال خواندن کتاب هستید و به‌طور ناگهانی خط‌های آن را دوتایی می‌بینید و یا صفحه خاکستری می‌شود. مشکلات دید ناشی از MS به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد. آن‌ها عبارت‌اند از:

تاری دید، یا دوبینی
یک نقطه تاریک در چشم
عدم کنترل در حرکات چشم

ولیکن این‌ها تنها علایم بیماری‌ام اس نیستند ممکن است فقط نیاز به یک جفت عینک جدید داشته باشید. بیماری دیابت نیز می‌تواند این اختلالات را در چشم شما به وجود آورد.

لکنت زبان

افراد مبتلابه بیماری MS ممکن است دارای لکنت زبان شوند. کلمات واضح بیان نمی‌شوند و توقف‌های طولانی بین کلمات یا هجا، وجود داشته باشد.

ولیکن این علایم در کسانی که بیش‌ازحد نوشیدنی‌های الکلی خورده‌اند، و همچنین نشانه آسیب مغزی یا سکته مغزی نیز باشد.

درد

حدود ۵۵٪ از افراد مبتلایان به بیماری ام اس می‌گویند که برخی از نقاط بدن‌درد دارند، درحالی‌که ۴۸٪ درد طولانی‌مدت دارند. همچنین سوزش و درد در صورت، درد شدید که از پشت سر به ستون فقرات رانده می‌شود و سوزش یا درد در سراسر بدن و درد ناشی از سفتی یا اسپاسم عضلانی. درد به دلایل بسیاری اتفاق می‌افتد. ولی حتماً به پزشک مراجعه نمایید. او می‌تواند علت دردها را بررسی و نتیجه‌گیری کند.

 

وقت رفتن به دکتر است. جدی بگیرید!

اگر در یک‌طرف بدن خود احساس بی‌حسی می‌کنید، بینایی شما دچار مشکل شده، در صحبت کردن مشکل‌دارید و به‌طور ناگهانی احساس بی‌حسی به شما دست داده، و این علایم همیشگی نیست و یک‌بار به سراغ شما آمده بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این می‌تواند علائم سکته باشد.

ولی اگر این علائم برای چند بار و در فواصل زمانی کوتاه و بیش از یک روز طول می‌کشد، یک‌وقت ملاقات برای دیدن دکتر خود بگیرید. او می‌تواند با شما درباره آنچه احساس می‌کنید صحبت کند و برخی آزمایش‌ها را انجام دهد تا ببینید آیا مسائل شما به دلیل بیماری MS یا یک مشکل دیگر است.