دکتر منوچهر شهسواری: جلوگیری از چین و چروک صورت

برای پیشگیری و جلوگیری از به وجود آمدن چین و چروک صورت، به توصیه های دکتر منوچهر شهبسواری در این مقاله عمل کنید و نتایج شگفت انگیز آن را ببینید.

بالا رفتن سن

هر قدر سن بالاتر رود، ضخامت پوست کمتر می شود و کشش الیاف داخل پوست کاهش پیدا می کند و پوست نازک و خشن و غیر قابل ارتجاع می گردد. برای جلوگیری از این حالت، داروی رتین – آ مؤثر می باشد.

آفتاب

نور خورشید و اشعه ی فرابنفش آن عامل مؤثری در زیاد شدن چین و چروک صورت می باشند. بنابراین، در مواجه شدن با آفتاب نباید افراط کنیم.

حالت چهره

چروک انداختن به صورت در هنگام حرف زدن با عصبانیت، به پوست آسیب می رساند. این نوع چروک ها بیشتر در پیشانی و اطراف چشم ایجاد می شوند که با تزریق کلاژن و جراحی قابل رفع است.

طرز خوابیدن

اگر صورت را طوری روی بالش قرار دهیم که چروک زیادی در آن ایجاد شود، پس از گذشت چند سال این چروک ها تثبیت می شوند.

وزن زیاد

سنگینی بدن نیز در ایجاد و ازدیاد چین و چروک صورت مؤثر است در دوران جوانی، پوست صورت نرم و ارتجاعی است، ولی هر چه سن بالاتر می رود، پوست حالت ارتجاعی و نرم بودن خود را از دست می دهد و افتاده می شود و وزن زیاد این مشکل را بیشتر می کند.

هر قدر فرد چاق تر باشد، احتمال بروز چین و چروک در او در سنین قبل از پیری افزایش می یابد؛ به خصوص به این علت که در سنین بالا که فرد نسبتا لاغر می شود، چربی زیر پوست کاهش می یابد و پوست چروک می خورد.

بهترین کار برای درمان، رعایت رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش است، زیرا رژیم غذایی بدون ورزش ممکن است موجب چروک صورت شود.

البته رژیم های شدید و کوتاه مدت که در مدت کمی مقدار زیادی از چربی بدن را کم می کند، برای پوست مضر است. علاوه بر علت های ذکر شده، عواملی مانند ارث، بیماری های غدد داخلی و بیماریهای پوستی نیز در ایجاد چین و چروک نقش دارند.

در مورد ارث باید گفت بعضی از افراد به طور ارثی پوست حساس و ضعیفی دارند و با افزایش سن، پوستشان به شدت چروک می خورد. این افراد علاوه بر این که باید توصیه های ذکر شده را رعایت کنند، می توانند به تزریق کلاژن و جراحی متوسل شوند.

بیماری های غدد داخلی بدن که از جمله کاهش هورمون جنسی در زن و مرد می باشد، در بروز چین و چروک مؤثر است.