دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
متخصص گوش و حلق وبينى
دکتر شاهین شمس
دکتر شاهین شمس
متخصص جراحی فک و صورت

350x271xiStock,P20pacifier_New.jpg.pagespeed.ic.r6jWjbJ2WYدادن پستانک به کودک دست مادر است هم می توانید به وی بدهید و هم اصلا از آن استفاده نکنید در حالیکه مکیدن انگشت امری مادرزادی و طبیعی ست

 جنین‌ها هنگام زندگی در رحم مادرشان، انگشت می‌مکند. مکیدن به بچه‎ها احساس آرامش و شادی می‎دهد. اگر پستانک در دسترس آنها باشد به مکیدن پستانک علاقمند می‌شوند.

 
ریحانه خانم پا به ماه بود. مادر ریحانه خانم هم، سراپا شوق بود از اینکه خداوند اولین نوه شان را به آنها خواهد داد؛ البته با اندکی نگرانی از اینکه آیا همه چیز مرتب پیش خواهد رفت یا نه؟ 
 
اما سنت قدیمی سیسمونی خریدن را هم فراموش نکرده بود. مامان بزرگ از ریز ریز تا درشت درشت را خریده و یک سیسمونی تمام و کمال برای نوه عزیزتر از جان ندیده اش فراهم کرده بود.
 
ریحانه خانم به خانه مادر رفته بود تا خریدها را ببیند. کلی هم ذوق می کرد از دیدن هر تکه لباس و دستمال و… . اما یک دفعه چهره ریحانه خانم در هم رفت: «مادر جون! برای چی پستانک خریدی؟ پستانک اصلاً چیز خوبی نیست، برای بچه ضرر داره…»
 
و مادر گفت: «شاید یک روز لازم شد. اگر صلاح دونستی استفاده کن.» سه چهار ماه بعد، یک شب، ریحانه خانم که از گریه های مداوم کوچولوش، کلافه شده بود، به سراغ کمد اتاق بچه رفت و از گوشه کمد، پستانک را پیدا کرد تا آن را بجوشاند و به عنوان آخرین تیر ترکش برای آرام کردن فرزندش به کار ببرد.
 
جنین ها هنگام زندگی در رحم مادرشان، انگشت می‌مکند. مکیدن به بچه ها احساس آرامش و شادی می دهد. نوزادان و کودکان ممکن است انگشت شست و یا انگشت های دیگر را بمکند و اگر پستانک در دسترس آنها باشد به مکیدن پستانک علاقمند می‌شوند.
 
مکیدن به بچه ها کمک می کند تا دنیای اطراف شان را بهتر بشناسند. بعضی از بچه ها با مکیدن، احساس امنیت می کنند. مخصوصاً با قرارگیری در شرایط خاصی مثل جدایی از پدر و مادر و یا قرار گرفتن در مکان ها و یا بین افراد ناآشنا، مکیدن انگشت یا پستانک، به آرام شدن آنها کمک می کند. مکیدن انگشت یا پستانک کودکان و نوزادان را در خوابیدن کمک می کند.
 
بیشتر نوزادان و کودکان علاقه دارند تا هنگام خوابیدن، انگشت، پستانک، شیشه شیر یا پستان مادر را بمکند و با آرامش بیشتری به خواب بروند. عادت مکیدن برای نوزادان و بچه های کوچک آرامش بخش است و مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر این عادت طولانی شود، روی سیستم فکی و دندان های کودکان تاثیر منفی می گذارد.
 
پستانک بهتر است یا انگشت؟
 
انجمن دندانپزشکان آمریکا می گوید که مکیدن طولانی پستانک و انگشت تقریباً به میزان مشابهی، سیستم دندان ها و فک را تحت تاثیر قرار می دهد.
 
طولانی شدن عادت مکیدن باعث می شود که دندان های جلویی فک بالا و پایین از هم فاصله بگیرند و کام کودک عمیق شود. این عادت روی دندان های شیری تاثیر کمتری دارد، اما اگر کودک تا سنی که دندان های دائمی اش رویش پیدا می کند، این عادت را داشته باشد، صدمه زیادی به دندان های دائمی اش وارد می شود.
 
واقعیت این است که علاقه به مکیدن در بعضی از نوزادان و کودکان بسیار شدید است و هیچ کدام از پزشکان و دندانپزشکان معتقد نیستند اگر کودک زیر یکسالی انگشت می مکد، برای ترک دادن این عادت با او مبارزه کنیم.
 
اغلب بچه ها تا حدود سن ۲ سالگی خود به خود علاقه به مکیدن را از دست می دهند و عادت خود را کنار می گذارند، اما پیش می آید که در گروهی از بچه ها این عادت باقی می ماند و طولانی می شود. آن وقت است که می توانیم بگوییم گرفتن پستانک از کودک خیلی آسان تر از ترک مکیدن انگشت است.
 
دانستنی های پستانک : مضرات
 
ـ مکیدن پستانک ممکن است باعث عفونت گوش میانی شود.
 
ـ اگر پستانک خیلی زود به نوزاد پیشنهاد شود، ممکن است با شیر خوردن او تداخل کند و نوزاد در گرفتن سینه مادر، شیشه و یا پستانک گیج شود. برای دادن پستانک به کودک باید بعد از یک ماهگی اقدام کرد.
 
ـ ممکن است پستانک زمانی به کودک پیشنهاد شود که او واقعاً گرسنه است و مکیدن پستانک باعث شود که شیر کافی به او نرسد.
 
فواید
 
ـ مکیدن پستانک ممکن است جلوی «سندروم مرگ ناگهانی» نوزادان را بگیرد. مکیدن پستانک هنگام به خواب رفتن نوزادان در این مورد موثر است.
 
ـ به آرامش نوزادان و ارضای میل مکیدن آنها کمک می کند.
 
ـ راحت تر از انگشت مکیدن می توان عادت مکیدن پستانک را از کودک گرفت.
 
ـ مکیدن پستانک به بچه ها کمک می کند تا دردهای کولیکی(دل دردهای نوزادی) را راحت تر تحمل کنند.
 
قانون های ۸گانه پستانکی
 
پستانک ارتودنتیک انتخاب کنید. این نوع پستانک به فرم خاصی طراحی شده که تداخل کمتری با سیستم دندانی دارد.
 
هرگز پستانک را با زنجیر دور گردن کودک نیندازید. این کار ممکن است موجب خفگی شود.
 
شیرین کردن پستانک با هر نوع شیرین کننده ای (قند، شکر یا عسل) ممنوع است.
 
پستانکی بخرید که سوراخ های تهویه هوا بر روی بدنه آن تعبیه شده باشد.
 
اگر می خواهید پستانک را از کودکتان بگیرید، این کار را به آرامی و در چند مرحله انجام دهید. با کودکتان درباره محدود شدن مکیدن پستانک صحبت کنید و از مضرات آن برای او بگویید.
 
در ابتدا ساعت های مکیدن پستانک و یا مکان مکیدن آن را محدود کنید. مثلاً می توانید مکیدن پستانک را با وضع قانونی محدود به اتاق خود کودک کنید. دور از چشم کودک، مقدار کمی از قسمت پلاستیک سر پستانک را با قیچی ببرید و این مقدار را هر چند روز یک بار اضافه کنید.
 
تمایل کودکتان به مکیدن چنین پستانکی کم خواهد شد! نگذارید کودک در تمام طول خواب پستانک بمکد. وقتی به خواب رفت، پستانک را از دهانش بیرون بکشید.
 
پستانک را مرتب تمیز کنید و برای بچه های زیر شش ماه، پستانک را هر روز بجوشانید.
 
مکیدن انگشت
 
مکیدن انگشت برای بچه ها، حداکثر تا سن ۴ سالگی، امن است اما بعد از ۴ سالگی ممکن است برای فک و دندان ها ایجاد اشکال کند و فشار زیادی به آنهاوارد کند. مکیدن فعال انگشت در بچه ها معمولا صدایی ایجاد می کند که علامت مکش شدید است.
 
اگر می خواهید عادت مکیدن انگشت را از کودک تان بگیرید، این اصول را رعایت کنید:
 
از سن چهار سالگی شروع کنید.
 
موضوع را با فرزندتان در میان بگذارید و درباره اشکالات مکیدن طولانی انگشت با او صحبت کنید.
 
برای مکیدت انگشت، کودک را سرزنش نکنید، اما اگر برای ترک عادتش تلاش کرد و مدتی انگشت نمکید به او جایزه بدهید. هرگز او را برای مکیدن انگشت تنبیه نکنید.
 
بچه ها وقتی مضطرب هستند، بیشتر انگشت می مکند. به دنبال دلایل اضطراب بگردید و عادت اضطراب را حذف کنید.
از پزشک یا دندانپزشک کودکتان بخواهید تا در مورد این قضیه با او صحبت کند و او را توجیه کند.
 
اگر روش های شما برای ترک عادت اثر نکرد، از دندانپزشک کودکتان کمک بخواهید. او می تواند با ساخت وسیله ای دهانی در رفع عادت کودک به او کمک کند.
5 1000
ارسال شده در 18 تیر 1393 توسط با موضوع سلامت کودک
ویزیت یاب

مطالب پیشنهادی

کلینیک صدف
دندانپزشکی دکترسلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
x