مشاوره زیبایی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
طراح طب
طراح طب
مرکز اسکن و طراحی سه بعدی جراحی زیبایی صورت
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر ایمانی
دکتر محمدتقی ایمانی
فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
دکتر ادیب
دکتر محمود ادیب
جراح دندانپزشک ایمپلنتولوژیست
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

bcaa

Branched-chain amino acids آمینو اسیدهای زنجیره‌ای  از مواد مغذی مورد نیاز است که بدن از پروتئین موجود در مواد غذایی، به ویژه گوشت، محصولات لبنی و حبوبات بوجود می آید و شامل لوسین، ایزولوسین و والین می باشد. برای معالجه اسکلروزیس جانبی آمیوتروفیک (ALS, Lou Gehrig’s disease)، شرایط مغز به علت بیماری کبدی ( انسفالوپاتی مزمن کبدی، انسفالوپاتی نهفته کبدی)، اختلال حرکتی به نام تاردیو دیسکینزی بیماری ژنتیک موسوم به McArdle، یک بیماری به نام اسپاینوسربلار spinocerebellar، اشتهای پایین در بیماران مسن مبتلا به نارسایی کلیه و بیماران مبتلا به سرطان از مکمل bcaa استفاده می شود.

مکمل bcaa برای کمک به کند کردن تحلیل رفتن عضله در افرادی که در رختخواب محدود هستند نیز استفاده می شود.
ورزشکاران برای بهبود عملکرد ورزشی و کاهش و تجزیه پروتئین عضلات در طی ورزش شدید از bcaa استفاده می کنند. برخی از افراد برای جلوگیری از خستگی و بهبود تمرکز از آن استفاده می کنند.
ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از مکمل bcaa به صورت داخل وریدی (IV ) در تورم ناگهانی مغز به علت بیماری کبدی ( انسفالوپاتی حاد کبدی ) و نیز زمانی که بدن تحت استرس شدید به عنوان مثال پس از آسیب جدی و یا عفونت گسترده بوده است از آن استفاده می کنند.

مکمل bcaa چگونه کار می کند؟

آمینو اسیدهای زنجیره‌ای سبب تحریک ساختمان پروتئین در عضلات و احتمالا کاهش شکست عضلانی می شود. آمینو اسیدهای زنجیره‌ای به نظر می رسد از انتقال پیام معیوب در سلول های مغز در افراد مبتلا به بیماری پیشرفته کبدی، شیدایی، دیسکینزی کینزیا و بی اشتهایی جلوگیری می کند.

موارد استفاده مکمل bcaa چیست؟

بی اشتهایی – خوردن آمینو اسیدهای زنجیره‌ای از طریق دهان به نظر می رسد برای کاهش بی اشتهایی و بهبود کلی تغذیه در افراد مسن و افراد دچار سوء تغذیه شود همچنین شواهد اولیه نشان داده است که خوردن از طریق دهان ممکن است برای افراد مبتلا به بی اشتهایی همراه سرطان و یا بیماری کبدی مفید باشد.
عملکرد ضعیف مغز مربوط به بیماری کبدی – اگر چه برخی از نتایج متناقض وجود دارد بیشتر تحقیقات نشان می دهد که مصرف bcaa از طریق دهان می تواند عملکرد کبد و مغز در افراد با عملکرد ضعیف مغزی ناشی از بیماری کبدی را بهبود بخشد.
مانیا – به نظر می رسد مصرف یک نوشیدنی حاوی آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ( bcaa ) دارای لوسین، ایزولوسین و والین سبب کاهش علائم شیدایی می شود.
تجزیه عضلات – خوردن این آمینو اسید از طریق دهان به نظر می رسد به منظور کاهش تجزیه عضلات در طی ورزش مفید باشد.
اختلال حرکتی به نام تاردیو دیسکینزی – خوردن آمینو اسیدهای زنجیره‌ای از طریق دهان به نظر می رسد برای کاهش نشانه های اختلال عضلانی به نام تاردیو دیسکینزی مفید باشد.
احتمالا برای افزایش ورزش و یا عملکرد ورزشکاران بی تأثیر است.
به احتمال زیاد برای موارد زیر بی اثر است
اسکلروزیس جانبی آمیوتروفیک ALS ) بیماری لو گرینگ ( مطالعات اولیه نتایج امیدوار کننده ای را نشان داد ولی مطالعات اخیر نشان می دهد هیچ سودی در افراد مبتلا بهALS ندارد در واقع، در نظر می رسد که ممکن است عملکرد ریه را بدتر کند و سبب افزایش خطر مرگ در افراد مبتلا به این بیماری شود.

شواهد کافی برای مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای

بیماری کبد ناشی از الکل است – تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه آمینو اسیدهای زنجیره‌ای همراه با یک رژیم غذایی خطر مرگ در افراد با بیماری کبدی ناشی از نوشیدن الکل را کاهش نمی دهد.
عملکرد ورزشی – شواهد متناقض در مورد اثر بخشی آمینو اسیدهای زنجیره‌ای برای عملکرد ورزشی وجود دارد بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ورزش و یا عملکرد ورزشی را افزایش نمی دهد با این حال، پژوهش های دیگر نشان می دهد که ممکن است خستگی و درد عضلانی مرتبط با ورزش را کاهش دهد.
دیابت – تحقیقات اولیه نشان می دهد که خوردن کربوهیدرات مخلوط با یک پروتئین اسید آمینه ممکن است پاسخ به انسولین در افراد مبتلا به دیابت را بهبود بخشد با این حال، معلوم نیست که آمینو اسیدهای زنجیره‌ای به عنوان یک مکمل همان منافع فراهم کند.
سرطان کبد – تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن یک نوشیدنی حاوی آمینو اسیدهای زنجیره‌ای در روز به مدت یک سال، زنده ماندن پس از عمل جراحی برای برداشتن سرطان کبد را بهبود نمی بخشد.
سیروز کبد – روشن نیست که آمینو اسیدهای زنجیره‌ای در مردم با سیروز کبدی مفید باشد مرحله نهایی بیماری کبد طولانی مدت است و تحقیقات اولیه نشان می دهد که این اسید امینه هیچ سودی در این بیماری ندارد با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است کیفیت زندگی در افراد مبتلا به سیروز کبدی را بهبود بخشد.
اختلال ژنتیکی – بیماری ژنتیکی فنیل کتونوریا که فنیل آلانین را در خون افزایش می دهد. مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای برای 6 ماه به نظر می رسد سبب بهبود توجه در کودکان مبتلا به فنیل کتونوریا شود.
بیماری های ستون فقرات به نام (spinocerebellar degeneration (SCD – نتایج متناقضی در مورد اثر آمینو اسیدهای زنجیره‌ای در افراد مبتلا به یک بیماری ستون فقرات به نام SCD وجود دارد بعضی از تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای از طریق دهان ممکن است برخی از علائم SCD را بهبود بخشد با این حال، پژوهش های دیگر نشان می دهد که آمینو اسیدهای زنجیره‌ای کنترل عضلات در افراد مبتلا بهSCD را بهبود نمی بخشد.
دیگر موارد مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای عبارتند از:
جلوگیری از خستگی.
بهبود تمرکز.
جلوگیری از هدر رفتن عضلات در افراد محدود به تخت.
و شرایط دیگر.

تداخلات دارویی با مکمل آمینو اسیدهای زنجیره‌ای

لوودوپا – آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ممکن است اثر لوودوپا را کاهش دهد.
داروهای ضد دیابتی – آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ممکن است قند خون را کاهش دهد داروهای دیابت نیز برای کاهش قند خون استفاده می شود مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای همراه با داروهای دیابت ممکن است باعث کاهش قند خون شود برخی از داروهای مورد استفاده برای دیابت شامل موارد گلی مپراید (Amaryl)، گلیبورید ( DiaBeta، Glynase PresTab، Micronase )، انسولین، پیوگلیتازون (Actos)، رزیگلیتازون (Avandia)، کلرپروپامید (Diabinese)، گلی پیزید ( Glucotrol )، تولبوتامید (Orinase ) و غیره.
دیازوکساید (Hyperstat, Proglycem ) – آمینو اسیدهای زنجیره‌ای برای کمک به ایجاد پروتئین در بدن استفاده می شود دیازوکساید همراه با آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ممکن است اثرات آمینو اسیدهای زنجیره‌ای در پروتئین را کاهش دهد و اطلاعات بیشتری در مورد این تعامل مورد نیاز است.
کورتیکواستروئیدها – آمینو اسیدهای زنجیره‌ای برای کمک به ایجاد پروتئین در بدن استفاده می شود مصرف گلوکوکورتیکوئیدها به همراه آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ممکن است اثرات آمینو اسیدهای زنجیره‌ای را در پروتئین کاهش دهد اطلاعات بیشتری در مورد این تعامل مورد نیاز است.
هورمون تیروئید – آمینو اسیدهای زنجیره‌ای به بدن در ساخت پروتئین کمک می کند برخی داروهای هورمون تیروئید می تواند سرعت تجزیه آمینو اسیدهای زنجیره‌ای کاهش دهد با این حال، برای دانستن اهمیت این تعامل، اطلاعات بیشتری مورد نیاز است.

مقدار مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای bcaa

دوز خوراکی
برای یک بیماری مغزی به علت بیماری کبدی ( انسفالوپاتی کبدی 240 میلی گرم / کیلوگرم / روز تا 25 گرم آمینو اسیدهای زنجیره‌ای.
برای شیدایی: 60 گرم آمینو اسیدهای زنجیره‌ای حاوی والین، ایزولوسین و لوسین با یک نسبت 3: 3: 4 هر روز صبح به مدت 7 روز.
برای تاردیو دیسکینزی: یک آمینو اسیدهای زنجیره‌ای حاوی والین، ایزولوسین و لوسین با دوز 222 میلی گرم سه بار در روز برای مدت 3 هفته.
برای بی اشتهایی و بهبود تغذیه کلی در بیماران همودیالیزی دچار سوء تغذیه افراد مسن: گرانول از آمینو اسیدهای زنجیره‌ای شامل والین، لوسین، ایزولوسین و با دوز 4 گرم سه بار در روز.
متوسط مورد نیاز برآورد (EAR) از آمینو اسیدهای زنجیره‌ای 68 میلی گرم / کیلوگرم /روز ( لوسین 34 میلی گرم، ایزولوسین 15 میلی گرم، والین 19 میلی گرم ) برای بزرگسالان است .
EARs برای آمینو اسیدهای زنجیره‌ای در کودکان عبارتند از : سن 7 – 12 ماه، 134 میلی گرم / کیلوگرم/ روز 1 – 3 سال، 98 میلی گرم / کیلوگرم/ روز 4 – 8 سال،81 میلی گرم / کیلوگرم / روز . پسران 9 – 13سال، 81 میلی گرم / کیلوگرم /روز. دختران 9 – 13 سال، 77 میلی گرم / کیلوگرم / روز . پسران 14 – 18 سال، 77 میلی گرم / کیلوگرم /روز . دختران 14 – 18 سال، 71 میلی گرم / کیلوگرم / روز.
داخل وریدی (IV):
ارائه دهندگان مراقبت های سلامت از آمینو اسیدهای زنجیره‌ای به صورت داخل وریدی برای بزرگ شدن مغز به علت بیماری کبدی (انسفالوپاتی کبدی) استفاده می کنند.

5 1000
ارسال شده در 4 دی 1393 توسط با موضوع داروها
کدکم چیست؟

بهترین روش برای ایمپلنت, ارتودنسی و زیبایی دندان استفاده از دستگاه فوق پیشرفته کدکم است.

اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان
دندانپزشکی دکترسلام

درباره ی دکتر سلام

مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
x