مشاوره زیبایی
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
کلینیک ارتوپدی سپید
کلینیک ارتوپدی سپید
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
متخصص گوش و حلق وبينى
کلینیک ره یا
دکتر امید رحمانی
پزشک پوست مو زیبایی كاسمتولوژيست از فرانسه
پیرایه
پوست، مو و زیبایی

مواد تشکیل دهنده داروهای گیاهی لاغری عوارض داروهای گیاهی لاغری داروهای لاغری گیاهی داروهای كاهش وزن

بالا رفتن وزن و چاقی از مشکلاتی است كه كم‌كم بسیاری از افراد را مبتلا کرده است. اول از همه،‌ ترازو این را مشخص میکند و لباسهایتان تنگ می شود و دچار تنگی نفس می شوید و همین نشانه ها علامت بالا رفتن وزن و چاقی است  باید تحرک  داشته باشید تا لاغر شوید. این دستورات نه تنها  برای سلامتی خوبست  بلكه لاغر هم میکند. ولی همان‌طور كه  خودتان خبر دارید امروزه، قرصهای لاغری زیادی در عطاری وجود دارد که طرفدار زیادی دارد و تبلیغات فراوانی هم دارد  که داروهای کاهش وزن موجوددر عطاریها است ولی قبل از اینکه بخرید عارضه های آن را بخوانید 

آقای دكتر! بسیاری از افراد برای لاغر شدن، داروهای گیاهی‌ای كه در عطاری‌ها عرضه می‌شود استفاده می‌كنند. آیا این داروها برای كاهش وزن مناسب هستند؟

داروهای لاغری چه به صورت گیاهی باشند یا از مواد شیمیایی تشكیل شده باشند، باید حتما دارای مجوز وزارت بهداشت باشند. علاوه بر آن حتی داروهای گیاهی كه دارای مجوز و تاییدیه وزارت بهداشت هستند، نباید در عطاری‌ها عرضه شوند. به اعتقاد ما، عطاری‌ محل عرضه قابل‌قبول و اطمینان برای داروهای دارای مجوز هم نیست.

برخی از عطاری‌ها، چند نوع گیاه را با هم مخلوط می‌كنند و به مشتریان خود به عنوان داروی لاغری می‌فروشند. آیا این داروهای گیاهی هم منع مصرف دارند؟

به نكته بسیار خوبی اشاره كردید. بسیاری از افراد به دلیل عوارضی كه داروهای شیمیایی دارد تمایلی به آن نشان نمی‌دهند. عموما داروهای گیاهی طرفداران بیشتری نسبت به داروهای شیمیایی دارد. از سوی دیگر تبلیغات گسترده‌ای روی این داروها انجام می‌شود و شخص مصرف‌كننده‌ تصور می‌كند چون داروی گیاهی مصرف می‌كند، هیچ عارضه‌ای ندارد و حتی اگر به وزن دلخواه خود نرسد، تنها چند داروی گیاهی بی‌ضرر مصرف كرده، در صورتی كه بسیار گزارش شده این داروها عوارض جبران‌ناپذیری برای فرد به همراه دارند.

به عوارض داروهای گیاهی لاغری اشاره كردید. چند نمونه از این عوارض را نام ببرید؟

داروهای لاغری كه فاقد مجوز وزارت بهداشت هستند یا به صورت دست‌ساز ساخته شده‌اند و به صورت غیرقانونی وارد كشور شده‌اند، معمولا در داروخانه به فروش نمی‌رسند و در مراكز غیرمجاز مانند آرایشگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی و عطاری‌ها عرضه می‌شوند. بنابراین هیچ‌گاه تصور نكنید این مواد بی‌ضرر هستند. قرص‌های لاغری فاقد مجوز از موادی تشكیل شده‌اند كه یكی از عوارض آنها لاغری است. مشكل‌های قلبی ـ عروقی، عوارض گوارشی، فشارخون و احتمال سنكوپ در مصرف‌كنندگان این داروهای لاغری بسیار دیده شده است.

اخیرا گزارش شده داروهایی با نام داروی لاغری گیاهی به بازار آمده، اما حاوی مواد روان‌گردان است. چگونه می‌توان این داروها را تشخیص داد؟

این داروهای به اصطلاح گیاهی كه تبلیغات زیادی در ماهواره برای آنها صورت می‌گیرد، قابل‌تشخیص نیستند و نمی‌توان از روی بسته‌بندی یا شكل آنها متوجه این موضوع شد كه این داروها از مواد روان‌گردان تشكیل شده‌اند. هموطنان باید توجه كنند، اگر دارویی مجوز وزارت بهداشت را ندارد، یا اثربخش نیست یا از مواد خطرناكی تشكیل شده كه عوارض خطرناكی را برای مصرف‌كنندگان به بار می‌آورد. پس تنها راه تشخیص این داروی لاغری، مجوز وزارت بهداشت است.

این داروها از چه موادی تشكیل شده‌اند؟ در مورد عوارض آنها توضیح دهید؟

بر اساس تحقیقات معاونت غذا و دارو طبق گزارش‌های رسیده، این داروها از مواد شبه‌آمفتامین و شبه‌اكس تشكیل شده‌اند كه همان‌طور كه بیان شد یكی از عوارض آنها لاغری است. این مواد به شدت اعتیاد‌آورند و سبب می‌شوند عضلات بدن تحلیل برود و فرد تصور می‌كند لاغر شده اما به دنبال مصرف مداوم این داروهای بسیار خطرناك، اعتیاد، ناراحتی‌های قلبی ـ عروقی، شوك، فشارخون و بسیاری عوارض روانی به سراغ فرد خواهد آمد. به عنوان نمونه، اخیرا گزارش شده چند نفر به دلیل مصرف‌ قرص‌های لاغری به اصطلاح گیاهی روانه آی‌‌سی‌یو شده‌اند.

آیا این افراد از داروهای لاغری گیاهی استفاده كرده بودند؟

بله. این افراد از داروهای لاغری‌ای استفاده كرده بودند كه چینی هستند و نام گیاهی روی آن حك شده بوده است. این داروها به صورت غیرقانونی وارد كشور می‌شوند و در مراكزی غیر از داروخانه به فروش می‌رسند.

با این اوصاف، چه داروهایی را می‌توان از عطاری‌ها تهیه كرد؟

عطاری‌ها مجاز به فروش هیچ‌ نوع دارو، قرص و كپسول‌ لاغری نیستند. در كتب طب سنتی‌ خواص گیاهان مختلف بیان شده اما هیچ كتابی نیست كه در مورد نقش ماده خطرناك و اعتیادآور آمفتامین در لاغری مطلبی را عنوان كرده باشد بنابراین هیچ نوع دارویی كه حتی مجوز وزارت بهداشت را هم دارا باشد نباید در عطاری‌‌ها عرضه شود. عطاری‌ها‌ مراكزی هستند كه فقط می‌توانند برخی گیاهان خشك را به صورت باز و فله‌ای و در شرایط بهداشتی عرضه كنند. اما فروش مواد دارویی دارای مجوز یا فاقد مجوز وزارت بهداشت در عطاری‌ها مجاز نیست.

به عنوان آخرین سوال، مردم هنگام خرید داروهای گیاهی لاغری چه مواردی را باید در نظر داشته باشند؟

مهم‌ترین مساله این است كه هموطنان به ویژه بانوان محترم در نظر داشته باشند، اگر می‌خواهند داروی لاغری استفاده كنند، حتما پیش پزشك متخصص بروند و اگر پزشك دارویی برایشان تجویز كرد، حتی اگر مشابه آن در عطاری‌ها عرضه می‌شود و حتی اگر توسط اطرافیان‌تان هم تبلیغ شود، به هیچ‌وجه مورد تایید نیست و نباید از آن استفاده كرد. علاوه بر این، داروهای لاغری وارداتی كه فاقد مجوز وزارت بهداشت است حاوی مواد خطرناك‌تر مانند آمفتامین هستند كه عوارضی را در پی دارد كه جبران‌پذیر نخواهد بود. از سوی دیگر حتی گیاهانی را كه تصور می‌كنید بی‌ضرر هستند بدون مشورت پزشك مصرف نكنید و نكته آخر اینكه هر فرآورده‌ گیاهی با هر خواصی اگر برای لاغری مناسب باشد و عوارض نداشته باشد، مجوز وزارت بهداشت را دریافت خواهد كرد. در غیر این صورت این داروها خطرناك هستند.

منبع : هفته نامه سلامت

5 1000
ارسال شده در 15 فروردین 1394 توسط با موضوع طب سنتی و گیاهان دارویی
ویزیت یاب

پیشنهاد سردبیر

 • پیدایش اختلالات شنوایی با این علائم
 • پژوهش ها خبر از عملی شدن روشی برای مقابله با پیری می دهند
 • سلامت اسپرم مردانه در گرو سلامت جسمی آنان
 • خانم های باردار مراقب خشکی چشم شان باشند
 • عرضه داروي دسفرال متناسب با نياز بيماران تالاسمي نيست
 • همه چیز درباره لایه برداری شیمیایی پوست
 • چگونه سلامت روان خود را تضمین کنیم؟
 • داشتن حافظه ای در حد افراد نخبه
 • محبوبترین ها

 • جانشین داروهای میگرن
 • پرهیزات غذایی برای رهایی از میگرن شدید
 • مصرف این قارچ ها مغز شما را از نو خواهد ساخت
 • مراقبت از توانایی های ذهنی با روش های ساده
 • پونکسیون لومبار یا نمونه مایع مغزی نخاعی چیست؟
 • آیا سکته مغزی مانع خندیدن یا گریه میشود؟
 • جلوگیری از ابتلا به زوال عقل با مصرف منیزیم
 • نکات مهمی که باید درباره صرع و مبتلایان به آن بدانید
 • رپورتاژ

 • چشمانی زیبا و گیرا با پپتیدها!
 • ارائه بهترین خدمات دندانپزشکی در کلینیک رویال
 • کلینیک مولتی مديكال شارلوت
 • کلینیک ارتودنسی دکتر گوگانی
 • کلینیک شنوایی افشین قرایی
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x