222

مصرف اسیدفولیک را شروع کنید: در حالی که اسیدفولیک برای رشد نوزاد در رحم حیاتیست، به همان اندازه هم برای زنی که می خواهد باردار شود هم مهم است.متخصصان مصرف 400 میکروگرم اسیدفولیک را به صورت روزانه توصیه می کنند.

شما می توانید با پزشکتان مشورت کرده و در صورت لزوم مکمل دریافت کرده، و یا سبزیجات برگ دار و حبوبات مصرف کنید. تحقیقات نشان دادند اسیدفولیک می تواند به پیشگیری از نقص نوزاد هنگام تولد کمک کند.از سلامت دهان و دندانتان مطمئن شوید: زنان باردار معمولا از مشکلات دهان و دندان رنج می برند، پس قبل از بارداری باید از سلامتی لثه و دندان ها اطمینان داشته باشید. فراموش نکنید که به طور منظم از نخ دندان و مسواک استفاده کنید.پیش متخصص زنان بروید: به متخصص زنان مراجعه کنید تا بدانید به چه آزمایش ها و واکسن هایی نیاز دارید. پزشک می تواند در صورت نیاز برای شما ویتامین های دوران بارداری تجویز کند. اگر به بیماری های دیابت، کلسترول و فشار خون بالا، تیروئید و … مبتلا هستید یا داروهای خاصی مصرف می کنید، حتما پزشکتان را در جریان بگذارید.وزنتان را کنترل کنید: اگر اضافه وزن دارید باید قبل از بارداری وزن کم کنید. از طرف دیگر اگر خیلی لاغر هستید، باید بدانید که در طول بارداری برایتان مشکلاتی ایجاد می شود. پس قبل از باردار شدن به وزنی مناسب رسیده تا کمتر به عوارض این دوران مبتلا شوید.فعال بمانید: شما نباید به سراغ ورزش های شدید و سنگین بروید. به جای آن، برای 20 تا 30 دقیقه ورزش های سبک انجام داده و فراموش نکنید که به طور منظم ورزش کنید.تغذیه سالم: نباید منتظر شروع بارداری باشید تا تغذیه سالم را شروع کنید. قبل از این دوره شروع به مصرف مقدار زیادی میوه، سبزیجات، حبوبات و لبنیات کرده و از مواد غذایی مضر و سرخ کردنی ها خودداری کنید. و البته از اغذیه فروشی و دست فروش های کنار خیابان خوراکی نخرید.دارایی هایتان را بررسی کنید: در حالی که آماده شدن از نظر جسمی و روحی برای بچه دار شدن ضروریست ، آمادگی مالی هم خیلی مهم است. پس براساس دارایی هایتان سرمایه گذاری کنید.مصرف قهوه را محدود کنید: اگر نمی توانید مصرف کافئین را قطع کنید، آن را کاهش دهید. زنانی که سعی می کنند باردار شوند باید مصرف کافیئن در طول روز را به 200 میلی گرم برسانند.سیگار را ترک کنید: باردار شدن زنان باردار خیلی سخت است و سیگار کشیدن در دوره بارداری ریسکی بزرگ است. پس این عادت را فورا ترک کنید.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.