223

طبق گزارش هایی که سال گذشته در بریتانیا منتشر شد، از هر سه زنی که برای کاهش وزن تلاش می کردند، دو نفر آنها شکست خوردند و برآورد می شود که زنان بریتانیایی در طول عمر خود، به طور میانگین 25000 یورو هزینه انواع رژیم های غذایی می کنند.

اما در این میان یک رابطه مستقیم بین بسته شدن کمتر چشم و مقدار غذایی که می خورد وجود دارد!وقتی خسته هستیم، هورمون کنترل اشتها تاثیر خود را از دست می دهد، پس احساس گرسنگی کرده و دیگر نمی توانیم به رژیم غذاییمان پایبند باشیم.طبق یافته های یک تحقیق، بعد از یک شب شلوغ و پرتحرک، سطح گرلین ghrelin (هورمون گرسنگی که اشتها را تحریک می کند) بالا می رود.دکتر نرینا راملاخان (کارشناس خواب) می گوید: خواب ناکافی باعث می شود بدن در حالت آماده باش قرار بگیرد.بعد آدرنالین ترشح شده و چربی در میانه بدن ذخیره می شود (به این حالت چاقی تنه ای می گویند). بنابراین عضلات ما شروع به تحلیل رفتن می کنند.دکتر نرینا اضافه می کند: بیدار ماندن یا خواب ناکافی باعث می شود بیشتر به کافئین و شکر رو آورده و این جایگزین ها باعث افزایش وزن می شوند.ضمنا افرادی که دیر به رختخواب می روند، ورزش کردن را هم نادیده می گیرند. افرادی هم هستند که با نوشیدن الکل فکر می کنند راحت تر به خواب می روند، اما این نوشیدنی های الکل دار کالری خیلی بالایی دارند.تغییرات ساده در سبک زندگی باعث بهبود کیفیت خواب شده و می تواند به شما در کاهش وزن کمک کرده و رژیم غذایی سالم تری داشته باشید.طبق اخبار منشر شده 75 درصد از بریتانیایی ها شبها خوب نمی خوابند.همه می دانند که چند شب خواب نامناسب می تواند باعث کاهش تمرکز، کمبود انرژی و دمدمی شدن شود.هر کسی به خواب نیاز دارد تا صدمات را ترمیم کرده، خلق و خو و حافظه را بهبود داده و استرس را کاهش دهد. خواب ناکافی می تواند منجر به بیماری هایی مثل دیابت، افسردگی، بیماری قلبی و چاقی شود.

دکتر نرینا برای اینکه خواب خوبی داشته باشیم چند نکته به ما یادآوری می کند:

-اطاق خواب پناهگاه شخصی شماست، پس هرگز کارها را به این اتاق نیاورید. لپ تاپ و موبایل و … را بیرون از اتاق خواب نگه دارید. آنجا باید نقطه ای بدون تکنولوژی باشد.-اگر می توانید سروقت از محل کار بیرون آمده و برای 90 دقیقه قبل از خواب از چک کردن ایمیل و شبکه های اجتماعی خودداری کنید. فراموش نکنید که گوشی، لپ تاپ، تبلت و … را از خودتان دور کنید.-ورزش کردن به طور منظم یکی از موثرترین روش های کاهش سطح هورمون استرس (آدرنالین) است، پس شما می توانید خوابی عمیق را تجربه کنید.-برای اینکه خوب بخوابید باید اجازه این خواستن را به خود بدهید. به عبارت دیگر، هر چه برای خوابیدن بیشتر روی خودمان فشار بیاوریم، کمتر احتمال دارد خوابمان ببرد. در این موقعیت ها شاید بهتر باشد به جای کلمه “خواب” از کلمه “استراحت” استفاده کنیم.-اگر در رختخواب هستید و خوابتان نمی برد، بهتر است به اتفاقات خوبی که در طول روز تجربه کرده اید فکر کنید. چشم ها را بسته و نفس عمیق بکشید تا به خواب بروید.-برای اینکه خوابمان ببرد، باید بین هورمون های سروتونین و ملاتونین در بدن تعادل برقرار شود. پس از مواد غذایی مثل مرغ، پنیر، توفو، ماهی تن، تخم مرغ، آجیل، دانه ها و شیر استفاده کنید تا سطح این هورمون ها بهبود پیدا کند. مصرف یک لیوان شیر قبل از خواب بهترین روش برای تحریک خواب است.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.