248

وقت گذرانی های طولانی جلوی کامپیوتر و لپ تاپ دیر یا زود باعث ضعیف شدن چشم ها می شود.آیا شما هم بعد از چند ساعت کار با کامپیوتر تار می بینید؟ آیا در محل کارتان از سردردهای مکرر رنج می برید؟

آیا در خواندن نوشته های روی تابلو در خیابان ها مشکل دارید؟ اگر جوابتان مثبت است، پس شکی نیست که چشم های شما ضعیف شده اند. ادامه ی مطلب را بخوانید تا بدانید چگونه با این مشکل مبارزه کنید.

افزایش انعطاف پذیری چشم

زمانی که چشم هایتان خسته شده یا دیدتان تار می شود، باید از ورزش های انعطاف پذیری چشم کمک بگیرید. خیلی آرام چشم ها را به طرف بالا و پایین و طرفین حرکت دهید. یا می توانید چشم ها را طوری حرکت دهید که انگار در حال رسم یک 8 انگلیسی هستید. اطراف چشمتان را به آرامی ماساژ دهید تا عضلات آن آرامش شوند.

کمی استراحت کنید

نگاه کردن مداوم به صفحه نمایش کامپیوتر بسیار مضر است. باید بین کارتان استراحت داشته باشید. اگر فراموش می کنید پس زنگ موبایلتان را تنظیم کنید تا برایتان یادآوری شود. کمی در محل کار راه رفته و یا به بیرون از پنجره نگاه کنید.

در معرض نور خورشید قرار بگیرید

اگر برایتان ممکن است به فضای باز رفته و در معرض نور قرار بگیرید (البته نه در معرض حرارت سوزان!). بعد از رفتن به فضای باز (یا کنار پنجره) چشم ها را بسته و به ارامی سرتان را از یک طرف به طرف دیگر تکان دهید تا نور خورشید به تمام صورتتان بتابد، این کار آرامش بخش است.

ورزش های تقویتی چشم

این نوع ورزش ها لازم هستند و با انجامشان به تدریج تاری کاهش پیدا می کند. انگشتان را چن سانتی متر جلوی صورت نگه دارید. حالا روی انگشت تمرکز کرده و چند لحظه بعد روی چیزی که چند متر از شما فاصله دارد تمرکز کنید. نگاه کردن همزمان به اشیای دور و نزدیک باعث تقویت چشم می شود. وقتی چشم ها خسته هستند، دائم پلک بزنید. این کارها به عضلات کمک می کنند تا آرام شده و تاری دید کاهش پیدا کند.

نور صفحه نمایش را تنظیم کنید

نور صفحه نمایش کامپیوتر را کاهش داده و سایز فونت ها را زیاد کنید. هر چقدر که زمان بیشتری صرف استفاده از این دستگاه ها کنیم، چشم ها خسته تر و ضعیف تر می شوند. از مشکلاتی که برای چشم هایتان به وجود می آید به مدت طولانی غفلت نکنید.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.