prepost-workout-nutrition

بهتر است پس از غذا خوردن مراقب فعالیت های خود باشید و از فعالیت شدید بپرهیزید!

فعالیت شدید بعد از غذا خوردن و روی هم خوری به مروز زمان موجب بروز مشکلات مفصلی, کبدی و قلبی در افراد می‌شود چرا که حرکت شدید سیسم هوشمند بدن را دچار اختلال می‌کند و در هضم غذا نقص بروز پیدا می‌کند.

فرض کنید که غذای مفصلی خوردید. در حالت عادی خون زیادی به سمت دستگاه گوارش شما هجوم می‌آورد تا اسید و آنزیم‌های لازم را برای گوارش و جذب غذا تامین کند.حالا بعد از خوردن غذای مفصل؛ شما مشغول کاری می‌شوید یا دسته جمعی “گرگم به هوا” بازی می‌کنید یا اینکه شروع به انجام کارهای روزانه‌تان می‌کنید مثلاً خانم‌ها جارو برقی می‌کشند یا اینکه مردان بعد از خوردن سریع غذا به دنبال انجام کارهای خود به قول معروف می‌دوند بدون توجه به غذایی که خوردند و حتی بدون توجه به معده‌ای که مشغول فعالیت و هضم غذاست، درحالیکه بعد از غذا باید توجه کافی به حالات معده داشت چرا که فعالیت شدید بعد از غذا خود مشکلات زیادی بروز می‌دهد.

با یک مثال بهتر می‌توان این موضوع را برایتان می‌توان روشن کرد: غذای مفصلی خوردید و معده مشغول فعالیت و هضم غذاست و توجه سیستم گردش خون به سمت معده است، در این زمان دوستان از شما دعوت می‌کنند تا یک “گرگم به هوای” دسته جمعی بازی کنید یا هر بازی دیگر! مغز شما خونی را که باید به طرف معده می‌رفت, به سمت اندام‌های شما هدایت می‌کند.به علاوه از آنجا که حفظ تعادل برای حرکات بسیار مهم است, مغز شما هم خون بیشتری طلب می‌کند تا بتواند تعادل شما را حفظ کند تا به در و دیوار نخورید؛ خوب حالا معده‌ای داریم که هضم آن متوقف شده است و پر از غذاست و بدون آنزیم و اسیدی که غذا را هضم کند و در نهایت غذا در معده فاسد می‌شود.

وقتی که بازی شما تمام می‌شود و سرجایتان می‌نشینید, دوباره توجه خون به سمت معده می‌رود و غذایی که در اثر حرکت و عدم توجه سیستم خونی فاسد شده است را مشغول هضم می‌کند. به علاوه اسیدهای محافظت کننده از معده که همان مخاط معده نامیده می‌شود, در حین بازی به معده ترشح نشده است. بنابراین اولین مسئله‌ای که اتفاق می‌افتد دل درد است.

البته ناگفته نماند قدم زدن آن هم چند قدم به هضم بهتر کمک می‌کند ولی حرکات شدید بعد از غذا خوردن به معده آسیب وارد می‌کند.یادمان باشد که خوردن غذا با معده پُر بسیار مضر است به عنوان مثال دوست شما ساعت 2 بعد ازظهر به منزل شما می‌آید ولی قبل از آمدن به خانه شما جای دیگری غذای مفصلی خورده است و حالا شما هم یک سفره رنگین پهن کردید و اصرار می‌کنید (بیا یه لقمه بزن). درحالیکه افراد باید بتوانند با این تعارفات مقابله کنند چرا که این تعارفات به بدن آسیب وارد می‌کند.