tooth-Extraction

پیشنهاد می کنیم به این توصیه های مفید در زمینه مراقبت های پس از کشیدن دندان توجه فرمایید.

در 24 ساعت اول بعد از جراحی، برای کنترل تورم، می‌توان قطعات یخ را در کیسه فریزر قرار داد و بصورت متناوب بر روی پوست صورت در ناحیه جراحی قرارداد.

تا یک‌ساعت گازاستریل قرار داده شده درمحل زخم را، بین دندان‌هایش محکم فشار دهد.

تا چند ساعت دهانش را نشوید و تف نکند. تف کردن باعث خونریزی می شود. بهتر است آب‌دهان قورت داده شود هر چند کمی خونی باشد.

دهانش بسته باشد و زیاد صحبت نکند.

یک ساعت بعد از کشیدن دندان، بستنی بخورد.

تا چند ساعت غذاهای سفت یامایعات داغ نخورد.

به مدت 24 ساعت برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکند. مکش ناشی از کار بردنی ممکن است باعث شروع مجدد خونریزی شود.

اگر بعد از یک ساعت، خونریزی ادامه پیدا کرد و یا مجددا شروع شد، یک گاز استریل یا چای کیسه‌ای مرطوب را در محل زخم بگذارد و با فشردن دندان‌ها روی هم، حدود نیم ساعت دیگر آن را نگه دارد.

در صورت لزوم داروی مسکن درد را بعد از برداشتن گاز استریل از روی زخم مصرف کند.

از فردای روز کشیدن دندان، مسواک زدن سایر دندان‌ها باید از سر گرفته شود. البته تا چند روز ناحیه زخم کشیدن را باید با ملایمت تمیز کرد. همچنین از فردای روز کشیدن دندان، دهانشویه کردن آب نمک یا محلول کلرهگزیدین (روزی دو بار به مدت یک هفته) برای جلوگیری ازعفونت وکمک به بهبود زخم مفید است.

پس از انجام جراحی‌‌های ناحیه دهان و لثه، لازم است بیمار علاوه بر موارد بالا، نکات زیر را هم مد نظر داشته باشد:

بعد از اتمام بی‌حسی، درد مختصری در ناحیه جراحی شروع می‌شود که برای رفع آن باید داروهای تجویزشده توسط دندانپزشک را به موقع مصرف کرد.

تا چند ساعت پس از جراحی نباید غذاهای سفت یا نوشیدنی داغ مصرف کرد. همینطور عاقلانه است از غذاهای پر ادویه یا آب میوه‌‌های ترش استفاده نشود. بجای آن بهتر است در چند ساعت اول شیر سرد مصرف شود که هم حجم مایعات بدن را بالا می برد و هم در ترمیم زخم کمک کننده است. همچنین مصرف نوشیدنی‌‌های سرد و غذاهایی مانند سوپ مفید است.

تورم در ناحیه جراحی شده تاسه روز طبیعی است و بعد از شدت آن کاسته می شود .در صورت ادامه تورم یا همراه شدن آن با درد، ممکن است با نظر پزشک معالج، مصرف آنتی بیوتیک لازم شود.

در 24 ساعت اول بعد از جراحی، برای کنترل تورم، می‌توان قطعات یخ را در کیسه فریزر قرار داد و بصورت متناوب بر روی پوست صورت در ناحیه جراحی قرارداد.

آب دهان تا چند ساعت بعد از جراحی کمی آغشته به خون است. این موضوع بدلیل نشت کمی خون از موضع جراحی است و جای نگرانی نیست.

برای جلوگیری از خونریزی و کاهش تورم، در هنگام استراحت یا خواب بعد از جراحی بهتر است با استفاده از دو بالش، سر را بالاتر از بقیه بدن قرار داد.

فعالیت شدید بدنی یا ورزش سنگین را باید تا چند روز پس از جراحی به تعویق انداخت.

تا چند روز بعد از جراحی به هیچ وجه نباید سیگارمصرف شود. مطالعات علمی نشان داده کشیدن سیگار یک عامل مهم در افزایش شدت بیماریهای لثه است و مصرف آن باعث تاثیر منفی بر نتایج درمان‌‌های جراحی و افزایش احتمال عود بیماری می شود.

خمیر جراحی قرار داده شده در محل، پس از چند ساعت سفت می شود و به عنوان پانسمان جهت محافظت ناحیه جراحی و بخیه از آسیب‌‌های احتمالی عمل می کند.

یک هفته بعد از جراحی، باید برای خارج کردن پانسمان و بخیه محل جراحی به دندانپزشک مراجعه کرد.

منبع:دنیای سلامت

دکتر سعید رحمتی؛ متخصص و جراح بیماری‌های لثه و ایپلنت

دکتر ابوالفضل شفیعی سورک؛متخصص دندانپزشکی کودکان