45

با دانستن این علائم می توانید به بیماریتان پی ببرید و راه حل درمان آن را بشناسید.

 از لکه های زرد دور چشم ها، آکنه روی چانه و… می توان به نکات زیادی در مورد وضعیت سلامت فرد پی برد.

لکه های اطراف چشم، بینی یا دهان: کلسترول بالا

افرادی که میزان کلسترولشان بالاست دچار گرفتگی رگ می شوند از این رو چربی در اطراف چشم، دهان و بینی رسوب می کند. البته بی نظمی در روند سوخت و ساز چربی در خون هم می تواند باعث ایجاد این لکه ها شود.

راه حل: این مشکل پوستی را می توان با لایه برداری کنترل کرد. اما از آن جا که احتمال بازگشت آن وجود دارد، باید هر چند سال این روش تکرار شود. لازم است تحت نظارت پزشک، میزان کلسترول نیز کنترل شود.

رنگ پریدگی پوست: مصرف گوشت قرمز

در سراسر جهان بیش از یک و نیم میلیارد نفر دچار کم خونی هستند که علایم آن شامل رنگ پریدگی پوست و گاهی سیاهی اطراف چشم است. کمبود آهن یعنی نرسیدن خون کافی به پوست که باعث رنگ پریدگی می شود. علایم دیگر آن نیز شامل خستگی و بی حوصلگی است.

راه حل: گوشت قرمز حاوی آهن هم (haem) است و با مصرف آن می توان کم خونی را جبران کرد. برای گیاه خواران، نوع دیگری از آهن در عدس، لوبیا و سبزیجات برگ سبز یافت می شود اما از آن جا که این مواد حاوی آهن غیر هم است، به خوبی جذب بدن نمی شود. بهترین راه برای افزایش جذب آهن، مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین C است مانند گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای یا این که پس از صرف غذا، میوه ای حاوی ویتامین C مانند کیوی یا پرتقال مصرف شود.

ترک اطراف دهان: مصرف نکردن لبنیات

ترک اطراف دهان معمولاً در افرادی دیده می شود که دچار کمبود ویتامین B به ویژه B2 و B3 هستند. این ویتامین ها دارای خواص ضد التهابی است و کمبود آن با قرمزی در پوست و ایجاد ترک در اطراف دهان ارتباط دارد. علایم دیگر آن نیز ضخیم شدن زبان است.

راه حل: مصرف لبنیات، تخم مرغ، گوشت، ماهی، سبزیجات برگ سبز پر رنگ، نخود و اسفناج و دیگر منابع ویتامین های B توصیه می شود.

آکنه روی چانه: سندروم تخمدان پلی کیستیک

زنان مستعد به نوسان هورمون ها به ویژه نزدیک به زمان قاعدگی، دچار آکنه روی چانه می شوند که در صورت شدید بودن آکنه لازم است با پزشک مشورت کنند؛ زیرا احتمال سندروم تخمدان پلی کیستیک وجود دارد. این سندروم اغلب تشخیص داده نمی شود.

راه حل: پزشک می تواند از طریق سونوگرافی ناهنجاری تخمدان را تشخیص دهد و برای کنترل هورمون، آزمایش خون تجویز کند.

چین و چروک عمیق یا افتادگی پوست: استعمال دخانیات

دود سیگار به کلاژن و الاستین در پوست آسیب می رساند. با افزایش سن، عضلات، چربی و استخوان زیر پوست کوچک یا جمع می شود. استعمال سیگار باعث می شود اکسیژن در خون کاهش یابد بنابراین ماده مغذی کمتری به پوست می رسد.

راه حل: ترک سیگار و استفاده از کرم های شب و روز حاوی ویتامین C که کلاژن را بازسازی می کند.

حلقه های تیره اطراف گردن: مصرف زیاد قند

ایجاد این حلقه ها یا لکه ها در اطراف گردن، ممکن است نشانه خطر بروز دیابت نوع ۲ باشد. در واقع این لکه ها نشان می دهد که روند مقاوم شدن بدن به انسولین که برای پردازش قند مصرف می کنیم آغاز شده است. این علایم قبل از دیابت خود را نشان می دهد و علت آن چاقی مفرط یا برنامه غذایی غنی از قند و کربوهیدرات های تصفیه شده است. این لکه ها ممکن است در زیر بغل نیز ظاهر شود.

راه حل: اولین کار کنترل قند خون توسط پزشک است. یک برنامه غذایی متعادل، کم قند، کم کربوهیدرات تصفیه شده و کاهش وزن می تواند این حالت را برگرداند یا متوقف کند