images.jpg123
چه موقع بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا است؟پیشنهاد میکنیم این روزها به این فکر باشید!

با توجه به اینکه بهترین زمان برای تزریق این واکسن شهریور ماه است، امسال خوشبختانه واکسن به موقع در داروخانه‌های سراسر کشور توزیع شده است. بیماران دچار بیماری‌های زمینه ای از قبیل بیماران ریوی، قلبی، دیابتی، سرطانی، مبتلایان به بیماری‌های نقص ایمنی، بیمارانی که کورتن یا داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می‌کنند و همچنین افراد بالای 65 سال و زنان باردار جزو گروه های پُر خطری هستند که می‌بایست، حتما علیه ویروس آنفولانزا واکسینه شوند.

ضروری است، افراد در معرض خطر از همین حالا و پیش از شروع فصل سرما، بازگشایی مدارس و در حقیقت قبل از شروع اپیدمی آنفولانزا نسبت به واکسینه کردن خود اقدام کنند. همچنین کودکانی که می‌بایست در مدت زمان طولانی آسپرین مصرف کنند، شیرخواران بالای 6 ماه، تمام کارکنان سیستم بهداشت و درمان اعم از دولتی و خصوصی، افرادی که از سالمندان مراقبت می‌کنند، نیز می‌بایست، علیه این بیماری واکسینه شوند.

هر چند سازمان بهداشت جهانی همه ساله نسبت به جمع آوری نمونه‌های ویروس از کشورهای مختلف از جمله کشور ما اقدام و با همکاری شرکت‌های داروسازی نسبت به ساخت واکسن آنفولانزای جدید مبادرت می‌کند با این حال با توجه به تغییر ژن های واکسن آنفولانزا، ضروری است، افراد در معرض خطر همه ساله واکسینه شوند.
به عبارتی تغییر ژن‌های این ویروس و به دنبال آن تغییر سوش‌های واکسن باعث می‌شود که فرد همه ساله نیازمند تزریق واکسن جدید باشد. ابتلا به ویروس آنفولانزا در افراد دچار بیماری‌های زمینه ای نه تنها سبب ابتلای آنان به عوارض این بیماری از قبیل عفونت‌های ریوی ناشی از ویروس و در مواردی، عفونت‌های ریوی ثانویه می‌شود که ابتلا به آنفولانزا موجب تشدید بیماری های زمینه ای در بیماران‌های قلبی- ریوی نیز خواهد شد.علایم بیماری آنفولانزا هر چند شبیه سرماخوردگی است، اما ابتلا به آنفولانزا کاملاً متفاوت از آن است.

ابتلا به آنفولانزا در افراد در معرض خطر در موارد زیادی منجر به بستری شدن این بیماران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌شود که این امر هزینه‌های زیادی را بر سیستم بهداشتی- درمان جامعه تحمیل می‌کند. فارغ از گروه‌های در معرض خطر، تمام افراد می‌توانند، برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس، علیه بیماری آنفولانزا واکسینه شوند و هر چه درصد پوشش این واکسن در کشوری گسترده تر باشد، به نفع نظام سلامت آن جامعه خواهد بود.