1

در ورزش بدنسازی افزایش دمای بدن بسیار مهم است بنابراین باید  اطلاعات کاملی ازدمای بدن در بدن سازی را بدانید. دمای بدن با متابولیسم ارتباط مستقیمی دارد که نحوه پاسخ دادن به  حرکات بدن  و همینطور به غذاهای مصرفی است که منظور از حرارت بالاکم کردن چربی بدن و بیشتر کردن عضله ها است

 

دمای طبیعی بدن خود را بشناسید

نیاز دارید تا دمای طبیعی بدن خود را بشناسید . به این صورت مطمئن می شوید آیا دامنه متابولیک جایی است که باید باشد . دمای طبیعی بدن معمولاً ۳۷ درجه سانتی گراد است. سعی کنید آن اولین چیزی باشد که قبل از بیرون آمدن از تخت چک می کنید .
درک ارتباط دما ، تیروئید ، متابولیسم نیم قرن پژوهش نشان داده افرادی که دمای بدنشان کمتر از میزان طبیعی است از عملکرد پایین تیروئید رنج می برند . اگر فکر می کنید عملکرد تیروئید مهم نیست ، توجه داشته باشید که غده تیروئید به تنظیم متابولیسم انرژی در سراسر بدن می پردازند و این به نوبه خود بنیادی برای همه عملکردهای دیگر است . اکثر بدنسازان باید به این مسئله توجه داشته باشند که کم کاری تیروئید می تواند منجر به افزایش تمایل به کسب چربی شود و از دست دادن آن مشکل است .

تلاش برای افزایش دمای بدن

حال اگر دمای بدنتان را اندازه بگیرید و متوجه شوید دمای بدنتان دچار افت شده ( حتی به صورت جزیی ) چه کارهایی انجام میدهید؟
چندین پیشنهاد در این حالت وجود دارد:
–    میزان کالری مصرفی تان را افزایش دهید. ، به ویژه پروتئین ، پروتئین یک محرک بالقوه متابولیک است و افزایش توالی و تعداد وعده های پروتئینی ممکن است افزایش فوق العاده باشد .
–    به اوج رساندن انسولین به وسیله افزایش آب میوه یا دکستروز به نوشیدنی بعد از تمرین تان ( تقریباً ۶۰ گرم کربوهیدرات را به ۲۰ الی ۲۵ گرم پروتئین بیفزایید) می تواند انسولین را به اوج برساند و منجر به حفظ عملکرد تیروئید و سطوح هورمونی شود .

1210
–    به مصرف جلبک و سایر گیاهان دریایی بپردازید . این گیاهان با عملکرد مطلوب تیروئید در ارتباط هستند .
–    به مصرف ماهی آب های سرد بپردازید . قزل آلا ، شاه ماهی ، ساردین و تن شامل مواد معدنی و سایر مواد مغذی هستند که به صورت معمول یا به اندازه کافی در رژیم غذایی پیدا نمی شود . آنها به عملکرد تیروئید کمک می کنند .
–    از مکمل هایی استفاده کنید که به حمایت از عملکرد معمولی تیروئید می پردازند و به حفظ سطوح مناسب در طی دوران رژیم کمک می کنند .بهترین مکمل هایی که به توسعه عملکرد تیروئید کمک می کنند عبارت اند از ال ـ کارنتین ، تری گلیسریدها ، کرومیوم ، جینسینگ ، سلنیوم ، ید و روی می باشند . طبق برچسب راهنما به مصرف این مکمل ها با یا بدون غذا بپردازید. در نهایت ، مصرف شش وعده غذای روزانه منجر به افزایش متابولیسم تان می شود. اطمینان حاصل کنید که حتماً شش وعده را مصرف کرده اید و همچنین سایر توصیه های فوق را نیز به جهت افزایش متابولیسم به اجرا در آورید . با حفظ اصول فوق حتم داشته باشید که در راه افزایش متابولیسم موفق تر خواهید بود

1212منبع- ا تحادیه بدنسازی ایران