insomnia_depression_final

بی خوابی می تواند منجر به بروز استرس در افراد شود و همین امر باعث افزایش اضطراب و ایجاد مشکلات روحی خواهد شد!

دکتر ناصر بهروزی اظهار کرد: تقریبا یک‌سوم زندگی ما در خواب سپری می‌شود و به اعتقاد بسیاری از محققان، خواب مرحله‌ای از استراحت و تجدید قوا است.

وی افزود: مغز برای بهتر کار کردن به فرصتی برای ایجاد تغییرات فیزیولوژی لازم نیاز دارد، به همین دلیل به هنگام خواب سلول‌هایی در مغز فعالیت دارند و هر چه کمبود خواب بیشتر باشد، این سلول‌ها مجبور به فعالیت بیشتری خواهند بود.

این روانشناس با اشاره به عوارض بی‌خوابی و اختلالات خواب ادامه داد: یکی از تاثیرات مهم بی‌خوابی، تاثیر سوء آن بر زیبایی و سلامت پوست فرد است. بی‌خوابی موجب کاهش ساخت و همچنین کاهش بازسازی مواد لازم برای سلامت پوست می‌شود، همچنین موجب افزایش استرس و بروز پیری زودرس در افراد خواهد شد.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از آثار اختلالات خواب، تاثیر بر سیستم شناختی افراد است که در طی آن موجب ضعف عملکرد حافظه، ضعف تمرکز و افزایش میزان تغییرات خلق و خوی فرد می‌شود. به همین دلیل گفته می‌شود بسیاری از کارگران مبتلا به اختلالات خواب و کم‌خوابی به دلیل کاهش میزان هماهنگی چشم و دست و کاهش تمرکز معمولا دچار سانحه می‌شوند.

بهروزی با اشاره به تاثیر اختلالات خواب بر عملکرد مغز گفت: اختلالات خواب موجب اختلال در عملکرد مغز، کاهش تراکم بافت مغز و عصبی شدن فرد می‌شود. افرادی که خواب کمی دارند احتمال ابتلای آنها به فشار خون بالا بسیار افزایش می‌یابد.

وی بر اهمیت خواب شب تاکید کرد و افزود: شب‌زنده‌داری‌ها و استفاده زیاد از اینترنت و تلویزیون به ویژه در ساعات پایانی شب تاثیر بسیاری بر کاهش کیفیت خواب شبانه دارند. باید توجه داشت خواب روز نمی‌تواند کمبود خواب شب را جبران کند و تاثیری که خواب شب بر سلامت بدن دارد، را نخواهد داشت.

بهروزی با بیان اینکه اختلالات خواب قابل درمان هستند، افزود: تقریبا 70 درصد اختلالات خواب قابل درمان هستند. با توجه به اهمیت این موضوع، کلینیک‌های تخصصی درمان اختلالات خواب در سطح جهان ایجاد شده که در کشور ما هم فعلا تنها در تهران وجود دارد.

این روانشناس ادامه داد: افراد مبتلا به اختلالات خواب در ابتدا با مراجعه به روانشناس و رعایت توصیه‌های لازم می‌توانند اقدام به درمان این اختلال اقدام کنند ولی در صورتی که نتیجه لازم را نگرفتند با معرفی به روانپزشک و در صورت لزوم تحت درمان دارویی قرار خواهند گرفت.

بهروزی تصریح کرد: مهمترین تاثیر اختلالات خواب و بی‌خوابی، تاثیر آن بر سیستم قلبی و عروقی است که موجب افزایش ضربان قلب و فشارخون در افراد مبتلا می‌شود. افراد مبتلا به اختلالات خواب 2 تا 3 برابر بیشتر از سایر افراد درمعرض سکته‌های قلبی و مغزی هستند.

این روانشناس با اشاره به اهمیت تغذیه در درمان اختلالات خواب گفت: داشتن یک رژیم غذایی سالم در پیشگیری از ابتلا به اختلالات خواب بسیار مهم است؛ احتمال ابتلا به اختلالات خواب در کسانی که رژیم‌های غذایی سنگین و سختی دارند، زیاد است.

وی افزود: توصیه می‌شود برای پیشگیری از ابتلا به اختلالات خواب و عوارض آن، حتی در روزهای تعطیل الگوی خواب منظمی داشته باشید. چند ساعت قبل از خواب، تلفن همراه، رایانه و هر وسیله الکترونیکی دیگر را خاموش کنید زیرا نوع نوری که این وسایل تولید می‌کنند، تاثیر سوء بر مغز گذاشته و در نتیجه فرد دچار بی‌خوابی خواهد شد.

(ایسنا)