Reversed out logo

چگونه می توان از ابتلا به بیماری ام اس پیشگیری کرد و بهترین راههای محافظت کننده در برابر این بیماری کدامند؟

طبق گفته انجمن ملی MS، بیش از 400 هزار نفر در ایالات متحده مبتلا به MS بوده و هر ساعت نیز موارد جدیدی از این بیماری تشخیص داده می شوند.اما آیا این بیماران MS ، می توانند کاری برای پیشگیری از ابتلا به بیماری خودایمنی مزمن ، انجام دهند؟

بر اساس یافته های کارشناسان در مورد MS، پاسخ این سؤال منفی است- یا لااقل در حال حاضر اینگونه است.دلیل اینکه هنوز باید اقدامات مؤثری انجام گیرد، این است که علت MS هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

پژوهشگران معتقدند که ترکیبی از عوامل ، هم ژنتیکی و هم محیطی ، به پیشرفت MS کمک می کنند.

شناخت عوامل درگیر در MS

چند عامل کلیدی وجود دارد که به نظر می رسد با پیشرفت MS مربوط باشند.این عوامل عبارتند از:

ژنتیک

گرایش های ارثی که از خانواده به انسان می رسد ، ظاهراً یکی از عوامل خطر ابتلا به MSاست.تانوجا چیتنیس ، پزشک ، استادیار مغز و اعصاب و مدیر مرکز همکاری MS کودکان در بیمارستان عمومی کودکان ماساچوست ، می گوید که در بررسی دوقلوهای همسان ، 25 درصد افرادی که دوقلوی همسان مبتلا به MSدارند، ناگزیر خود به MS مبتلا می شوند. دکتر چیتنیس همچنین می گوید میزان بروز MS در جمعیت عمومی 1 در 100 هزار نفر است که این میزان برای افراد دارای خویشاوند درجه یک (خواهر و برادر ، والدین ، یا فرزند ) مبتلا به MS 3 تا 5 درصد می باشد.از آنجایی که شما نمی توانید خانواده ای را که در آن به دنیا آمده اید، عوض کنید ، کارشناسان امیدوارند معلومات کافی در مورد علل MS بدست آورند تا بتوانند کارهایی را که افراد دارای سابقه خانوادگی MS ، می توانند برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری ، انجام دهند، به آنها بگویند.

ویروس ها

ویروس اپشتین بار(EBV) ،عضو خانواده ویروس های هرپس ، با MS ارتباط دارد؛ اما به طور قطعی به عنوان علت MSشناخته نشده است.EBV بسیار شایع است ؛ در گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده (CDC) آمده است که 95 درصد از افراد 35 تا 40 ساله در ایالات متحده در مرحله ای از زندگی شان این ویروس را در بدن خود داشته اند.این ویروس در کودکان فقط مانند یک سرماخوردگی معمولی به نظر می رسد ؛ اما در نوجوانان می تواند به مونونوکلئوز پیشرفت کند.

بدون قطع رابطه کامل با مردم، اجتناب از قرار گرفتن در معرض چنین ویروس گسترده ای ناممکن است. با این وجود ، پرهیز از تماس با افراد مریض ، شستن مکرر دست ها در طول فصل سرما و یا هر بار پس از  مسافرت با وسایل نقلیه عمومی ، روش های کلی پیشگیری از بیماری ها هستند که می توانند، سودمند باشند. و اگرچه تضمینی ندارد که اجتناب از عفونت های ویروسی، شما را در برابر پیشرفت MSدر آینده، محافظت کند ، اما آلوده نشدن ، مطمئناً می تواند به کیفیت زندگی شما ، کمک کند.

جغرافیا

بر طبق گزارش مرکز همکاری MS، بروز MS در آمریکای شمالی ، بخش های جنوبی استرالیا و شمال اروپا بیشتر است که نشان می دهد که هرچه دورتر از خط استوا زندگی کنید ، خطر پیشرفت MS در شما بیشتر است.

آیا این بدان معناست که شما باید وسایل خود را جمع کرده و به نواحی آب و هوایی گرم تر بروید؟ لزوماً نه. رابطه بین ویتامین D  ، معروف به ویتامین آفتاب ، و MS می تواند علت این را که چرا نواحی نزدیک تر به استوا، نوعاً نرخ MSپایین تری دارند ، توضیح دهد. تحقیق نشان می دهد که ویتامین D ، که بدن انسان در تماس با نور خورشید، تولید می کند ، می تواند در محافظت در برابر MS نقش داشته باشد. .هنوز مشخص نیست که آیا استفاده از مکمل ویتامین D همان مزیت قرار گرفتن در معرض نور خورشید را دارد یا نه. اگر مکمل های ویتامین D مصرف می کنید ،می توانید به مزایایی که کارشناسان از آنها اطلاع دارند، اطمینان داشته باشید ؛ ویتامین D به تقویت عملکرد سیستم ایمنی ،کمک کرده و می تواند  بدن را در جذب کلسیم یاری رساند.

رژیم غذایی

به گفته چیتنیس ، بزرگترین عامل مرتبط با رژیم غذایی برای پیشیگیری از MS ، ویتامین D  است. مطالعات متعدد، نشان داده اند که میزان بیشتری ویتامین D که به شیر و برخی از محصولات غله ای ، افزوده می شود ، با کاهش خطر ابتلا به MS، ارتباط دارد. عوامل رژیمی دیگر نیز ، با کاهش خطر ابتلا  رابطه دارند. پژوهش ارائه شده در جلسه 2008 زیست شناسی تجربی،  نشان می دهد که کافئین ، چای سبز و گیلاس های ترش، می توانند به کاهش MS کمک کنند. و ماده رسوراترول ، یک ترکیب موجود در شراب قرمز  نیز،  به عنوان یک عامل موثر ، شناخته شده است.

پژوهش در مورد MS در حال پیشرفت است ، اما تا زمانی که علت آن را ندانیم ، نمی توانیم بدانیم که چگونه از آن پیشگیری کنیم. انجام آنچه که برای ایجاد تغییر در روش زندگی،  لازم است، ، شامل انجام ورزش و رعایت یک رژیم غذایی سالم ، می تواند بسیار مفید باشد.