WN-blog-Here-are-5-tips-to-follow-to-promote-a-restful-sleep-20150429

می توانید با کمک گرفتن از مکمل ها به خوابی آرام و دلچسب دست یابید!

اما کدام‌یک از مکمل‌های خواب بیش از همه مؤثرند؟ در این فهرست مکمل‌هایی که پژوهش‌ها تأثیربخشی بیشتر آنها را نشان داده‌اند، می‌آوریم.

ملاتونین

این هورمون به کنترل ریتم‌های سیرکادین یا شبانه‌روزی بدن کمک می‌کند؛ بنابراین تولید ملاتونین باید در شب‌هنگام اوج بگیرد تا خواب باکیفتی داشته باشیم؛ اما با افزایش سن بدن‌های ما ملاتونین کمتری تولید می‌کند که ممکن است توضیح‌دهنده علت این باشد که چرا بیشتر ما به‌تدریج دچار مشکلات خواب می‌شویم.

اگر شما به ‌علت به هم خوردن ریتم شبانه‌روزی بدنتان دچار مشکل شده‌اید، مکمل‌های ملاتونین ممکن است به شما کمک کند. مکمل‌های ملاتونین راهی خوب برای در هم شکستن چرخه بی‌خوابی و سازگارشدن با زندگی به‌عنوان یک کارمند شیفتی است.

یک متاآنالیز درباره اختلالات خواب به این نتیجه رسید مکمل‌های ملاتونین زمان تأخیر تا شروع خواب را کاهش می‌دهد، زمان کلی خواب را افزایش می‌دهد و کیفیت کلی خواب را بهبود می‌بخشد.

در حالت ایدئال شما باید مکمل‌های ملاتونین را حدود 30 دقیقه پیش از زمانی که می‌خواهید به خواب روید، بخورید. گرچه مکمل‌های متفاوت حاوی مقادیر متفاوت ملاتونین هستند، بررسی‌ها نشان می‌دهند که دوز مطلوب 3 میلی‌گرم است.

اینوزیتول

بسیاری از کارشناسان مراقبت بهداشتی از شماری اعضای کمتر شناخته‌شده خانواده ویتامین B برای ایجاد خوابی آرام‌تر در شب و ایجاد خلق‌وخوی متعادل‌تر در طول روز به ‌کار برده‌اند.

یکی از این ترکیبات اینوزیتول است که اگر پیش از زمان خواب خورده شود، می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی باعث بهبود کیفیت خواب شود. افرادی که این ویتامین را مصرف کنند احساس عمومی آرمیدگی بیشتری را شبیه به مصرف چند فنجان چای گیاهی آرام‌بخش گزارش می‌کنند.

مکمل‌های اینوزیتول آرامش را تقویت می‌کند و بررسی‌ها نشان می‌دهند که اینوزیتول می‌تواند به تسکین طیف گسترده‌ای از اختلالات بهداشت روانی مانند افسردگی و اضطراب، اختلال وحشت‌زدگی و رفتار وسواسی-اجباری کمک کند.

مکمل‌های اینوزیتول به ‌صورت کپسول‌ها یا پودر در بازار موجودند. برای بدخوابی دو گرم پودر اینوزیتول را همراه با آب پیش از خواب توصیه می‌کنند. یک راه دیگر برای برطرف کردن مشکل خواب یا تداوم خواب مصرف دوزهای کمتر یعنی 500 میلی‌گرم به همراه سایر مکمل‌های خواب‌آور مانند ملاتونین است.

5- هیدروکسی تریپتوفان

5 هیدروکسی- تریپتوفان از اسیدآمینه تریپتوفان ساخته می‌شود و نهایتا به سروتونین بدل می‌شود، ناقلی عصبی که باعث احساس سرخوشی می‌شود.

پژوهشگران معتقدند که با مصرف مکمل‌های 5- هیدروکسی تریپتوفان در مقایسه با مکمل تریپتوفان می‌توان بهتر میزان‌ سروتونین را در مغز بازیابی کنید، زیرا فقط یک گام متابولیک از سروتونین فاصله دارد و راحت‌تر می‌تواند از سد خونی – مغزی عبور کند.

5- هیدروکسی تریپتوفان به افزایش میزان سروتونین در مغز کمک می‌کند. از آنجایی سروتونین به تنظیم خلق‌وخو و رفتارکمک می‌کند، 5 هیدروکسی تریپتوفان ممکن است اثرات مثبتی بر خواب، خلق‌وخو،‌ اضطراب، اشتها و حس درد داشته باشد.

یک بررسی نشان داد افرادی که مکمل
5- هیدروکسی تریپتوفان دریافت کرده بودند، نسبت به افرادی که دارونما خورده بودند، سریع‌تر به خواب می‌روند و خوابشان عمق بیشتری دارد.

با اینکه افراد دچار بیخوابی و سایر اختلالات خواب ممکن است از دوزهای بالاتر 5- هیدروکسی تریپتوفان سود ببرند، کارشناسان برای مصارف عمومی دریافت 50 میلی‌گرم از این مکمل را 3 بار در روز توصیه می‌کنند.

نکته‌ای که باید یادآور شد این است که از آنجایی‌که ویتامین B6 کوفاکتور تبدیل 5 هیدروکسی تریپتوفان به سروتونین است، بهتر است به دنبال مصرف مکمل‌های 5 هیدروکسی تریپتوفان باشید که حاوی این ویتامین هم باشد.