Bride-and-groom-kids

در سنین کم بسیاری از افراد نوجوان و جوان تشکیل زندگی می دهند غافل از اینکه چه مشکلات و پیامدهایی منتظر آن هاست!

دختران و پسران جوان، هنگام ازدواج به دنبال فردی قابل اعتماد، بردبار و شکیبا هستند که قابلیت برعهده گرفتن کارهای روزانه و غیر مترقبه زندگی را داشته باشد و بتواند زندگی مشترکشان را به سمت پیشرفت و ترقی هدایت کند، به همین دلیل وظیفه مدارس  و مسئولیت پذیری یکی از معیارهای اصلی و اساسی در انتخاب همسر است. خانواده‌های در این میان، می‌توانند با کمک‌های قابل توجهی فرزندانشان را برای رویارویی و جبران شکست‌های زندگی به خوبی آماده کنند.
*عده‌ای کار خودشان را هم انجام نمی‌دهند
در جامعه  امروز، مدل زندگی بیشتر خانواده‌ها، فرزند سالاری است.با توجه به این مدل، بیشتر والدین نه تنها امکانات رفاهی لازم را برای فرزندانشان فراهم می‌کنند بلکه خودشان کارهای شخصی و حتی کوچک آنان را نیز انجام می‌دهند.به همین دلیل فرزندانشان به انسانهایی راحت طلب و بی مسئولیت تبدیل می‌شوند که مدام در پی لذت طلبی‌های افراطی هستند و همچنین نمی‌توانند از عهده‌ی امور زندگی برآیند، آنان در زندگی مشترکشان هم، بار زندگی را بر‌دوش طرف مقابل می‌اندازند.
محمد 40 ساله، کاردان زبان انگلیسی که تقریبا 10 سال از ازدواج وی می‌گذرد، درباره هسرش چنین می‌گوید: همسرم زنی 35 ساله و خانه‌دار است اما بیشتر وقتش را به گوش دادن موسیقی می‌گذراند و کمتر به خانه رسیدگی می‌کند، بطوری که حتی حوصله آشپزی هم ندارد.
*نقش‌ها را جابه‌جا نیاموزیم
در ادامه صحبت‌های پیشین که به ضرورت استقلال فرزندان در کارهای شخصی از زمان کودکی تاکید شد، به الگو پذیری فرزندان از والدین نیز اشاره کوتاهی می‌کنیم.
فرزندان در مراحل مختلف زندگی و در هنگام رویارویی با مشکلات، والدینشان را الگو قرار می‌دهند.بنابراین والدینی که به رفتارهای خود توجه نمی‌کنند، در تربیت و آماده‌سازی فرزندانشان برای آینده موفق نمی‌شوند.
فرزندان باید در دامان خانواده برای نقش همسری آماده شوند، اما بسیاری از والدین، نوجوان و جوان خود را با نقش‌هایی که باید برعهده بگیرد، آشنا نمی‌کنند، در نتیجه این مسأله سبب می‌شود که جوانان به علت ترس از مسئولیت پذیری ازدواج نکنند وسن ازدواج و همچنین میزان طلاق در جامعه بالا رود و حتی پاره‌ای از افراد با جابه‌جایی نقشها به مشکل برخورد کنند.
دکتر امان‌الله قرائی مقدم  روان‌شناس درباره نقش خانواده در آماده سازی فرزندان برای رویارویی با مشکلات در آینده می‌گوید: اگر خانواده‌ها وظیفه مدارس و مسئولیت پذیری را از زمان کودکی به فرزندان خود آموزش بدهند و در خانه کارهایی را به آنها هم واگذار کنند، بی‌شک میزان طلاق در جامعه کاهش می‌یابد.
*الگو پذیری بر‌حسب جنسیت
در گذشته به علت تقسیم وظیفه در خانواده و آموزش نقش‌های فرزندان بر‌حسب جنسیتشان و الگو پذیری دختر از مادر و از پسر از پدر، مسئولیت پذیری جوانان بیشتر بوده است.امروزه متاسفانه والدین از روی محبت به فرزندانشان اجازه انجام کارها در زندگی شخصی و خانوادگی را نمی‌دهند، به همین علت افراد در آینده و زندگی مشترک نمی‌توانند موفق باشند.بنابراین بهتر است که والدین نقش مالی که باید در آینده به عنوان یک همسر، مادر و پدر بر عهده بگیرند را به خوبی بیاموزند.