fatiguedwoman
اگر مدام دچار احساس خستگی می شوید بهتر است به دنبال علت آن باشید

دکتر پیام فرح بخش متخصص تغذیه با اشاره به رفع خستگی و علل آن گفت: خستگی دارای علل مختلفی است و یکی از علل‌های ایجاد آن در فرد، به دلیل کمبود آهن است.کم خونی معمولا در سنین خاصی مثل کودکان در حال رشد، سنین بلوغ، دخترهای نوجوانی که سیکل ماهیانه در آن‌ها شروع می‌شود و یا پس از انجام زایمان‌های سزارین که خونریزی زیاد است، بروز می‌کند و این امر باعث بروز خستگی و بی‌حالی و غم در فرد می‌شود.
وی در ادامه گفت: اگر فردی دچار حس خستگی است، یکی از کارهای خوبی که می‌تواند انجام دهد، بررسی میزان آهن خون خود و ذخیره‌ی آهن مغز استخوان می‌باشد و اگر از این بابت کمبود دارد، ابتدا باید آن را دفع نماید.
دکتر فرح بخش گفت: یکی دیگر از عوامل مهمی که در خستگی اهمیت دارد، کمبود یکسری عناصر نادر در فرد می‌باشد، که این امر معمولا با دریافت ویتامین‌های معمولی که در بازار وجود دارد، نظیر مولتی ویتامین‌ها، این وضعیت بهتر می‌شود.یکی از این ویتامین‌ها، کمبود ویتامین B می‌باشد، افرادی که نان مصرفی آن‌ها، نان سفید مانند: لواش و نان فانتزی است، کمبود ویتامین‌های ‌B1، B2 و B3 شایع می‌باشد و این امر باعث بروز حس خستگی در فرد می‌گردد، به همین دلیل توصیه می‌شود که بصورت دوره‌ای از آمپول‌های ویتامین بکمپلکس وب 12(B12) استفاده کنند و یا اینکه رژیم غذایی خود را تغییر دهند و به سراغ رژیم‌های غذایی بروند که نان و غلات کامل در آن‌ها یافت می‌شود.
مصرف چه میزان مواد غذایی، نیاز به ویتامین(B12) ب 12 را تامین می‌کند؟
با مصرف، غذایی که حاوی 200 الی 300 گرم گوشت مرغ یا 100 گرم گوشت قرمز می‌باشد و مصرف 2 لیوان ماست یا شیر در طی روز، ویتامین (B12) ب 12 مورد نیاز بدن تامین می‌شود.
ویتامین (B12) ب 12 و گیاهخواران
دکتر فرح‌بخش اظهار کرد: زمانیکه فرد تصمیم به انجام رژیم غذایی گیاهخواری می‌کند و از هیچگونه مواد حیوانی استفاده نمیکنند دچار کمبود ویتامین ب 12 خواهد شد، البته این امر بیشتر به دلیل استفاده از روش‌های مدرن کشاورزی، سترون کردن و فرسودن خاک و تهی کردن خاک از بسیاری مواد و باکتری‌های مفید می‌باشد، تا در اثر استفاده از خود رژیم گیاهخواری.
خطر ایجاد کمبود بیماری‌زای ویتامین ب 12 (B12) در افرادی که رژیم اصولی و درست گیاهخواری را دنبال می‌کنند و به مقدار فراوان از سبزیجات و میوه‌جات، مغزها، غدد گیاهی و دانه‌های خام استفاده می‌کنند، بسیار اندک است.
جنون با کمبود ویتامین (B) ب علاوه بر  احساس خستگی باعث ایجاد جنون و اختلالات روانی، اضطراب و افسردگی در فرد نیز می‌شود.
جگر غنی‌ترین منبع ویتامین (B12) ب12
دکتر فرح‌بخش بیان کرد: ویتامین (B12 ) ب12 نیز در بروز احساس خستگی تاثیر دارد.مواد غذایی که حاوی ویتامین ( B12) ب12 می‌باشند، عبارتند از: گوشت، فرآورده‌های حیوانی نظیر: شیر، پنیر، تخم مرغ، جگر، گوشت گاو قلوه
وی در پایان گفت: بطور معمول در مراحل پخت مواد غذایی 70 درصد از ویتامین‌های آن از دست می‌روند، استفاده از روش مناسب پخت بسیار مهم می‌باشد، برای پخت هرگز نباید از جوش شیرین استفاده نمود