40

رنگ کردن مو به دلیل اینکه با مواد شیمیایی سر و کار دارد ممکن است خانم های عزیز و محترم به بیماری سرطان مبتلا گردند پس بیشتر دقت کنید.

 استفاده مداوم از انواع لوازم آرایشی و رنگ کردن مو ها جزء کارهایی است که بیشتر خانم ها بدون توجه به عوارض این مواد انجام می دهند و علاقه دارند تغییرات مثبتی را در چهره خود ایجاد کنند. اما رنگ کردن مو ها با استفاده از رنگ هایی که کاملا شیمیایی هستند بسیار مضر است و خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش می دهد.ساعت ها در برابر آینه می ایستد و سعی می کند با هزار قلم لوازم آرایش به چهره اش رنگ و جلای خاصی بدهد. اما آیا واقعاً این مواد برای سلامت پوست مفید هستند یا اینکه افراد را یک گام به انواع بیماری های پوستی نزدیک تر می کنند؟بارها و بارها در خصوص لوازم آرایشی و مضرات آن شنیده ایم و متخصصان به دفعات نسبت به این امر هشدار داده اند و جایگزین های مناسبی را برای کاهش استفاده از مواد آرایشی شیمیایی پیشنهاد داده اند ولی همچنان گرایش به سمت این مواد ادامه داشته و زیبا شدن به کمک این وسایل را بر سلامت خود مقدم می دانیم.مو از جمله زیبایی هایی است که جلوه خاصی به چهره مرد و زن می بخشد. بخشی از لوازم آرایشی که در بازار خرید و فروش شده و در آرایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند، برای حالت دادن مو  هستند. بررسی ها نشان می دهد ترکیبات موجود در این مواد که غالباً از تقویت کننده های کراتینی تشکیل شده اند بسیار مضر بوده و مواجهه طولانی مدت با این مواد می تواند باعث بروز سرطان پوست شود.رنگ مو از جمله لوازم آرایشی است که بسیار مورد استفاده زنان قرار می گیرد. رنگ کردن دائم موها، افراد را در معرض خطرات بسیاری از جمله سرطان قرار می دهد. به همین دلیل، مصرف مداوم رنگ مو بخصوص رنگ های تیره، زنان را بیش از مردان در معرض ابتلا به سرطان خون یا سرطان غدد لنفاوی قرار می دهد. از این رو، محققان معتقدند این امر به مطالعات و بررسی های بیشتری نیاز داشته و برای روشن شدن دقیق این ارتباط، افراد باید با احتیاط بیشتری اقدام به استفاده از رنگ مو کنند. عده ای بر این باورند مصرف رنگ موهای گیاهی که حاوی موادی چون حنا و رنگ های گیاهی هستند، بی خطر بوده ولی این مدل رنگ ها هم مشکلات خاص خود را دارند. بسیاری از رنگ های گیاهی تغییر رنگ محسوسی بر موها ایجاد نکرده و در نتیجه در مدت زمان کم تری نسبت به رنگ موهای شیمیایی روی موها باقی می مانند.تحقیقات نشان داده است استفاده بیش از ۹ بار در سال از رنگ مو، خطر ابتلا به سرطان خون از نوع لنفوم را افزایش می دهد. سرطان لنفوم در سیستم لنفاوی بدن رخ می دهد. سیستم لنفاوی شبکه ای از رگ هاست که بخشی از سیستم دفاعی بدن را تشکیل می دهد و سلول های ضدعفونت به نام لنفوسیت را جابجا و سلول های مرده را از بافت ها تخلیه می کند. همچنین اگر رنگ کردن مو زیاد انجام شود، احتمال بروز سرطان مثانه را افزایش می دهد.

لنزهای رنگی

چند سالی است استفاده از لنزهای رنگی و تزئینی محبوبیت خاصی پیدا کرده و رعایت نکردن اصول بهداشتی و ایمنی در انتخاب لنز مناسب و نیز نگهداری از آن می تواند اثرات جبران ناپذیری را به همراه داشته و حتی موجب نابینایی افراد شود. متخصصان و کارشناسان در پی بررسی های مختلف هشدار دادند: «مناسب ترین لنزها، آنهایی هستند که تنها از سوی پزشکان متخصص تجویز می شوند. آنها پیشنهاد می کنند اگر قصد خرید لنز دارید، هرگز انواع لنزهای سخت را که به طور گسترده در آرایشگاه ها، مغازه های فروش لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. لنزهای تماسی مراقبت های خاص خود را می طلبند حتی برای کوتاه مدت هم باید بدرستی در چشم قرار گرفته و بهداشت و مراقبت از آنها بخوبی رعایت شود. استفاده از لنزهای غیر استاندارد نتیجه ای جز صدمات و عفونت های چشمی و در نهایت نابینایی را به دنبال ندارد.

سرم مژه

سرم مژه از دیگر فنون آرایشی است که به طور موقت برای بلندتر و خوش حالت تر شدن مژه ها مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف کنندگان مژه های بالایی را هر روز به سرم مورد نظر آغشته کرده و 4 ماه زمان می برد تا مژه ها به حالت دلخواه تبدیل شوند. این داروی آرایشی دارای ترکیباتی است که مصرف طولانی مدت آن، عوارض جانبی به دنبال داشته و اثرات برخی از آنها دائمی خواهد بود. استفاده از سرم مژه باعث تیره تر شدن پوست اطراف چشم شده یا رنگ بخشی از چشم را تغییر داده و به قهوه ای تبدیل می کند. علاوه بر این نوع سرم ها، برخی مواد آرایشی مژه نیز وجود دارند که بدون دارا بودن مواد دارویی باعث بلندتر جلوه کردن مژه ها می شوند ولی این مسأله دلیلی برای بی خطر بودن این مواد نیست. ترکیبات چسبنده ای که داخل این مواد وجود دارد پلک ها را حساس کرده و موجب برخی واکنش های حساسیت زا شده و در صورت تداوم مصرف چنین موادی، آسیب های جدی به چشم وارد آمده و حتی ممکن است باعث نابینایی شود.پرپشت کننده مژه دارویی اغلب دارای ماه prostaglandin می باشد،هورمونی که می تواند اثرات جانبی نظیر تیره شدن عنبیه ( به صورت برگشت ناپذیر) و تاری دید داشته باشند و بیشتر شرکت ها در تلاشند آنها را هرچه مطمئن تر درست کنند.

منبع : سلامت نیوز