index.jpg6+

در این مطلب لازم دیدیم به انواع مشکلات لوزوی در کودکان اشاره کنیم!

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

یک متخصص اطفال و نوزادان با اشاره به ضرر برداشتن لوزه ها در اطفالی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند، گفت: مراجعه فوری به پزشک در صورت تب بالای 38 درجه و استفراغ پس از عمل جراحی ضروری است.
محمدحسین سلطان زاده در رابطه با عمل جراحی برداشتن لوزه ها و آدنوئید( لوزه سوم) اظهارداشت: به طور کلی لوزه ها و آدنوئید به عنوان یک عضو از سیستم دفاعی بدن مورد احتیاج هستند فقط در صورتی برداشتن آنها جایز است که عدم آنها بهتر از وجودشان تشخیص داده شود.
وی افزود: در حال حاضر ثابت شده است که اعضای لنفی در گلو نقش مهمی را در ایمنی بدن دارند، همچنین برداشتن لوزه و آدنوئید تاثیر چندان زیادی در کاهش عفونت های مجاری فوقانی ندارند. برداشتن لوزه ها و آدنوئید در اطفالی که دچار نقص سیستم ایمنی (هیپوگاماگلوبولینمی) هستند نیز نه تنها سودمند نیست بلکه مضر است.
این متخصص اطفال و نوزادان ادامه داد: عفونت های حاد چرکی تکرار شونده لوزه ها، هر عفونت با تب بالا در لوزه بچه ها که منجر به تشنج شود، عفونت های مزمن لوزه که به درمان های دارویی جواب ندهد و بوی بد دهان که به علت مشکلات معده و دندانی نباشد از مواردی به شمار رفته که باید نسبت به برداشتن لوزه ها اقدام کرد.
سلطان زاده بیان داشت: بزرگی یک طرفه لوزه مشکوک به بدخیمی، آبسه اطراف لوزه، بزرگی لوزه ها در اثر عفونت های باکتریال که به درمان طبی پاسخ نداده و انسداد راه هوایی حاد ایجاد کند و وقفه تنفسی هنگام خواب و تنفس با دهان باز در شب ها، اختلال در اکسیژن رسانی به سبب انسداد راه هوایی ناشی از بزرگی لوزه ها که به عوارض ریوی بینجامد همچنین اختلال در رشد عمومی به خصوص در کودکان از دیگر مواردی بوده که باید لوزه ها را برداشت.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد زمان عمل برداشتن آدنوئید گفت: عفونت های چرکی مکرر آدنوئید، خروپوف کردن دائمی شبانه به دلیل بزرگی آدنوئید، تنفس دهانی هنگام خواب، عفونت مزمن گوش میانی که به علت بزرگی آدنوئید باشد، سینوزیت مزمن بیش از 3 تا 5 باز به علت بزرگی آدنوئید نیز از مواردی است که عمل برداشتن آدنوئید با صلاحدید پزشک مربوط ممکن است انجام شود.
وی در مورد خونریزی بعد از عمل لوزه افزود: به طور کلی خونریزی بعد از جراحی لوزه به دو دسته زودرس و دیررس تقسیم می شود. زودرس که بلافاصله پس از عمل جراحی به علت عدم کنترل یا کنترل ناقص رگ که باید سریعا رگ خونریزی دهنده در اطاق عمل کنترل شود.
سلطان زاده در مورد خونریزی دیررس ادامه داد : یک هفته یا ده روز پس از عمل روی محل جراحی لایه ای برای ترمیم آن تشکیل می شود که در صورت اضافه شدن عفونت یا کنده شدن زودتر از موعد این لایه، ممکن است خونریزی قابل توجهی پیدا شود در این قبیل موارد ضمن حفظ خونسردی بیمار را هر چه سریعتر بایستی به مرکز درمانی مربوط و پزشک متخصص رساند.
این متخصص اطفال و نوزادان در مورد دستورهای بعد از عمل جراحی گفت: استراحت در منزل و در بستر ( یک تا سه روز بعد از عمل)، نوشیدن مایعات سرد به مدت یک هفته و از هفته دوم خوردن غذاهای نرم و از روز پانزدهم رژیم غذایی معمولی، شستن مرتب دهان با سرم شستشو و مصرف داروهای تجویز شده شامل آنتی بیوتیک و مسکن ها باید مورد توجه بیماران پس از جراحی لوزه و آدنوئید قرار گیرد.
وی در پایان با اشاره به لزوم مراجعه به پزشک برای معاینه در روز هفتم و چهاردهم پس از عمل حراجی خاطر نشان کرد: در صورت تب بالای 38 درجه و یا استفراغ مراجعه فوری به پزشک ضروری است.

فارس