9+3

 بهتر است چه نوع مسواکی خریداری کنیم و چه ویژگی هایی را در نظر بگیریم.

برس مسواک باید نرم باشد و درحالی‌که مسواک زدن به آرامی صورت می‌گیرد،‌لازم است مسواک تمام سطوح دندان‌ها را تمیز کند. برس مسواک باید به گونه‌ای باشد که پس از مسواک زدن به حالت اولیه خود باز گردد. مسواکی که پرزهای آن از حالت اولیه خارج شده دیگر برای استفاده مناسب نیست.

انتخاب نوع مسواک و خمیردندان همیشه یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها به شمار می‌رود. انتخاب مسواک با برس زبر یا نرم همواره موضوعی است که می‌تواند شما را در مقابل قفسه مسواک و خمیر دندان فروشگاه معطل کند. اما حقیقت کدام است و در انتخاب مسواک باید به چه نکاتی توجه کرد؟
دکتر فینا ناوی با تأکید بر اینکه انتخاب درست مسواک و شیوه صحیح استفاده از آن در پیشگیری از پوسیدگی دندان مؤثر است، می‌گوید: در گذشته برای جلوگیری از پوسیدگی‌های دندانی، استفاده از مسواک‌های زبر توصیه می‌شد اما امروزه اعتقاد بر این است که برس مسواک باید نرم باشد و درحالی‌که مسواک زدن به آرامی صورت می‌گیرد،‌لازم است مسواک تمام سطوح دندان‌ها را تمیز کند. البته عوامل دیگری مانند میزان بهداشت دهان و پوسیدگی دندان‌ها در انتخاب نوع مسواک مؤثر هستند اما آنچه مهم است توجه به این نکته است که برس مسواک باید به گونه‌ای باشد که پس از مسواک زدن به حالت اولیه خود باز گردد.

مسواکی که پرزهای آن از حالت اولیه خارج شده دیگر برای استفاده مناسب نیست.

رئیس کنگره دندان پزشکان عمومی در ادامه می‌افزاید: خیس کردن مسواک قبل از مسواک زدن باعث کف کردن خمیردندان و به دنبال آن خروج سریع خمیردندان از دهان می‌شود درحالی‌که خمیر دندان باید به گونه‌ای روی مسواک قرار گیرد که فاصله میان پرزها را پر کند. این موضوع باعث می‌شود طی مسواک زدن خمیر دندان به مرور بر سطح دندان‌ها کشیده شده سطوح دندان را تمیز کند.

وی همچنین با اشاره به اهمیت استفاده از نخ دندان تأکید می‌کند: متأسفانه مشاهده شده بیشترین میزان پوسیدگی‌های دندانی در ناحیه مابین دندان‌ها رخ می‌دهد. از آنجایی که مسواک‌ها نمی‌توانند براحتی ناحیه بین دندان‌ها را تمیز کنند توصیه می‌شود پس از مسواک زدن با استفاده صحیح از نخ دندان، از بروز پوسیدگی‌های بین دندانی پیشگیری شود.

روزنامه ایران