Travel-Medicine-620x330

بر اساس آمارهای غیر رسمی سالانه بالغ بر 1 میلیارد نفر در سطح جهان به  سفرهای داخلی و خارجی اقدام می نمایند که این آمار در سطح ایران نزدیک یک میلیون نفر گزارش شده است. با توجه به این آمار در جدیدترین نشست علمی انجمن بین المللی طب سفر که در شهر سن آنتونیو آمریکا برگزار گردید اکثر بیماری های پوستی ناشی از سفر به مناطق مختلف دنیا بررسی گردید.

یکی از بزرگترین مشکلات در مسافرت ها اعم از داخلی و خارجی عدم استفاده از کرم های ضد آفتاب و آفتاب سوختگی متعاقب آن است.

این پدیده می تواند عوارض کوتاه مدت به شکل تغییر رنگ پوست و سوختگی ها، کاهش سطح ایمنی پوست و عود ضایعات نهفته پوستی نظیر هرپس (تبخال) می باشد همچنین عوارض دراز مدت به شکل افزایش چین و چروک و سرطان های پوستی نیز ایجاد خواهد گردید.

بنابر توصیه انجمن طب پیشگیری آمریکا کلیه افرادی که قصد مسافرت دارند باید حتما” از ضد آفتاب مناسب با فواصل زمانی مناسب استفاده نمایند.
Travel-Health

آفتاب سوختگی شایعترین آسیب پوستی در سفرها است

یکی دیگر از مشکلاتی که در سفر برای سلامت پوست مطرح می باشد عفونت های سطحی پوست است که این عفونت ها بسته به محل سفر متفاوت می باشد.

در ایران مسافرت به نواحی جنوب شرقی کشور و بخش هایی از مرکز ایران امکان ابتلا به سالک را افزایش می دهد.

در سطح جهانی نیز مسافرت در محدوده خاورمیانه و مسافرت به آمریکای جنوبی و بخش هایی از قاره آفریقا احتمال سالک را افزایش می دهد. سایر مشکلات پوستی در حین سفر شامل گزش و نیش حشرات، عفونت های قارچی پوستی، آبسه های پوستی، عفونت های باکتریایی پوست نظیر سلولیت و باد سرخ می باشد. گروه دیگری از مشکلات پوستی که در سفر ها مشاهده می گردد بروز واکنش های حساسیتی به مواد آلرژن و ایجاد واکنش هایی نظیر کهیر می باشد.

بنابر توصیه انجمن طب پیشگیری آمریکا، کلیه افرادی که قصد مسافرت دارند باید علاوه بر رعایت استفاده از ضد آفتاب مناسب، بر اساس نظر پزشک اقدامات پیشگیرانه لازم را بر اساس منطقه مورد سفر انجام دهند.
منبع- دکتر عباس انتظاری