براساس يافته‌هاي يك پژوهش، استفاده از داروهاي گياهي مانند عصاره گياه «ساتورياخوزستانيكا» براي درمان ضايعاتي مانند آفت دهان كه هنوز علت قطعي آن مشخص نيست مناسب تر از داروهاي شيميايي است چراكه عوارض جانبي كمتري دارند.
به گزارش دکتر سلام به نقل از ایسنا، طبق يافته هاي دكتر ندا بابايي، استاديار دانشكده دندانپزشكي بابل، استفاده از عصاره گياه ساتورياخوزستانيكا نتايج منحصر به فردي در درمان آفت داشته است.
گياه ساتورياخوزستانيكا فقط در ايران مي رويد و جزو دسته گياهان تيره نعناع است و اثرات ضدويروسي و ضدقارچي دارد. استفاده از عصاره اين گياه در دو، سه روز اول زخم پاسخ بهتري به درمان مي دهد و سير دوره درمان را كوتاهتر كرده و باعث كاهش درد و سوزش مي شود.
ميزان ماده اصلي اسانس اين گياه كاروآكرول 90درصد است كه در گياهان مشابه از 30 تا 40 درصد تجاوز نمي كند. همچنين اين ماده خاصيت ضدعفوني كنندگي دارد و مي تواند در درمان زخم هاي ديگر دهاني مانند پلاك دهاني و زخم هاي ناشي از دنچر مؤثر باشد.
گفتني است زخم هاي آفتي عودكننده، يكي از شايع ترين ضايعات دهان است و طبق آمار 20 تا 34 درصد افراد دچار انواع آفت هستند كه معمولاً در سنين بلوغ تا 40 سالگي و به ويژه در افراد دچار استرس رخ مي دهد.
آفت‌ها به سه نوع مينور، ماژور و هرپسي فرم تقسيم مي شوند که دردناك و بيشتر عودكننده‌اند و طي يك تا دو هفته التيام مي يابند.
به عقده اين پژوهشگر، براي درمان ضايعاتي مانند آفت كه هنوز علت قطعي آن مشخص نيست استفاده از داروهاي گياهي مناسب تر از داروهاي شيميايي است چراكه عوارض جانبي كمتري دارند. براي نمونه استفاده از كورتون يا آنتي بيوتيك (به صورت دهان‌شويه) براي طولاني مدت مي تواند باعث بروز قارچ در دهان شود ولي تركيبات گياهي عوارض جانبي كمتري دارند.