steer_your_way_through_the_demands_of_parenting_a_child_with_adhd

کدام درخواست ها و بهانه گیری های اطفال را باید پذیرفت و به آن عمل کرد؟

علی راکی منطقه اصفهان، با بیان اینکه برآورده کردن یا نکردن خواسته‌های کودکان به عنوان یک مشکل برای والدین مطرح است، اظهارکرد: والدین باید در نظر گیرند خواسته‌های هر کودکی مختص ویژگی‌های خاص اوست و نباید او را با دیگران مقایسه کنند.

وی با بیان اینکه درخواست‌های کودکان در شرایط و مکان‌های خاصی اتفاق می‌افتد، افزود: توجه به زمان و مکان برآورده کردن خواسته‌های کودکان مهم است. چراکه مشخص می‌کند چه خواسته‌ای منطقی و چه خواسته‌ای غیرمنطقی است.

این روان شناس کودک خاطر نشان کرد: مهم‌ترین پیامد منفی برآورده کردن خواسته‌های بی‌مورد کودکان در دوران بزرگ سالی اتفاق می‌افتد برای نمونه خرید یک بستنی با اجبار کودک موجب می‌شود تا کودک در بزرگ‌سالی نیز با زور و اجبار خواسته‌های خود را برآورده کند.

راکی با بیان اینکه والدین باید بدانند کدام خواسته‌های کودکان را برآورده کنند، افزود: یک خواسته‌ منطقی باید متناسب با سن کودک باشد، زیرا هر سنی نیازهایی دارد و برآورده کردن خواسته‌هایی که مناسب با سن کودک نباشد در شکل‌گیری آسیب‌های رفتاری در بزرگ‌سالی موثر است.

وی تصریح کرد: خریدن تلفن همراه زودتر از سن بلوغ یک خواسته غیرمنطقی است زیرا خواسته کودک باید مناسب با توانایی جسمی او باشد و علاوه بر این باید با توانایی مالی خوانده نیز هماهنگ باشد؛ متاسفانه برخی والدین بیش از توان مالی خود هزینه می‌کنند در حالی که نباید بیش از 50 درصد توانایی آن‌ها صرف برطرف کردن خواسته های کودک شود.

این روان شناس کودک با تاکید بر اینکه والدین نباید در تامین نیازهای فرزندشان از خود گذشتگی کنند، خاطر نشان کرد: یکی از نتایج منفی از خود گذشتگی والدین این است که کودک گمان می‌کند والدین ارزشمند نیستند و مسیر را برای خود شیفتگی کودکان فراهم می‌شود.

راکی با بیان اینکه در برآورده کردن خواسته کودک اقتدار والدین نباید زیر سؤال برود، خاطر نشان کرد: جلوگیری از وارد آمدن هرگونه آسیب جسمی و روحی از دیگر نکاتی است که باید در برآورده کردن خواسته‌های کودکان به آن توجه داشت؛ بازی با بازی‌های کامپیوتری می‌تواند بیش از یک ساعت در طول روز به جسم کودک می‌شود. برخی کودکان دوست دارند شب را در منزل اقوام خود سپری کنند که این نیز موجب آسیب روحی به آن‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه والدین نباید در رفع نیازهای کودکان عجولانه اقدام کنند، تصریح کرد: برای نمونه والدین زمانی که کودک در موقعیت خاصی آن‌ها را مجبور به خریدن بستنی و… می‌کند، نباید از عدم پاسخ مثبت به این خواسته خجالت بکشند زیرا برآوردن نیاز کودک به معنای شکل دهی یک آسیب بزرگ در آینده است.

این روان شناس کودک خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی والدین خواسته منطقی کودک که بازی کردن است را برآورده نمی‌کنند زیرا وقت کافی برای بازی با کودک ندارند و مثلا برای او تبلت می‌خرند که این اشتباه است زیرا در بزرگ سالی کودک را با مشکلات شخصیتی رو به رو می‌کند.

وی ادامه داد: ناتوانی در مسیر شغلی و ازدواج، احساس خود شیفتگی و طلب کار بودن از خانواده و جامعه پیامد برآورده کردن خواسته‌های غیر منطقی است که تنها مربوط به دوره کودکی نیست و در آینده نیز ادامه می‌یابد زیرا شخصیت افراد تا 20 سالگی در حال شکل‌گیری است و امکان تغییر آن معمولا غیرممکن است.

(ایسنا)