psychosomatic-and-somatization-disorder-2-638

افکار بیماری زا چگونه سراغ افراد می روند و چه عواملی زمینه ساز این مشکلات هستند؟

بیشتر مردم، بروز بیماری را با برنامه غذایی نادرست، شیوه زندگی ناسالم، استرس، قرار گرفتن در معرض سموم یا عوامل عفونی و… مرتبط می دانند. اما آیا می دانستید که روان انسان در بروز این بیماری ها نقش دارد؟ بر اساس دیدگاه طب مدرن ۷۰درصد بیماری های شناخته شده با افکار منفی مرتبط است.

این نوع بیماری سایکوسوماتیک یا اختلال روان تنی نام دارد. این بیماری در مکاتب طبی مختلف شناخته شده است و در این زمینه به درمان جسم، ذهن و روح فرد می پردازند. آن چه می تواند تأثیر منفی روی سلامت فرد بگذارد خود را به شکل مشکلات یا بیماری نشان می دهد از جمله اعتیاد، میگرن، عفونت انگلی، افسردگی، ناباروری، دیابت، سرطان و… . آن چه در ذهن می گذرد می تواند روی وضعیت بدن تأثیر بگذارد.

به گزارش سایت «Readers Digest»،،در سال ۱۹۸۱ فردی به نام ماریس گدمن در یک سانحه هوایی از قسمت ستون فقرات و دیافراگم آسیب جدی دید. تنها حرکتی که او می توانست انجام دهد، پلک زدن بود. اما پس از گذشت چند روز وضعیت او پزشکان را متعجب کرد. وی بدون نیاز به دستگاه تنفسی شروع به نفس کشیدن کرد زیرا توانسته بود دیافراگمش را درمان کند. از طرفی ستون مهره ها بازسازی شده بود و او می توانست دست و پاهایش را حرکت دهد. ماریس از قدرت ذهن خود استفاده کرده بود. طول عمر و بهبود یافتن از هر نوع بیماری با قدرت ذهن و افکار مثبت امکان پذیر است؛ در مقابل افکار منفی مشکلاتی را به همراه می آورد که در ادامه به بخشی از آن می پردازیم.

حسد؛ بروز انواع سرطان ها و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

انتقام جویی؛ بیماری حلق و گلو، بی خوابی و اختلالات خواب

لجبازی و سماجت؛ میگرن، التهاب و دیابت

بداخلاقی؛ عفونت، بیماری پوستی و بیماری های مزمن

خصومت؛ سوزش سردل و زخم معده

دروغ گویی؛ عفونت انگلی، ضعیف شدن سیستم دفاع بدن و اعتیاد به مشروبات الکلی

ظلم و تعدی به حقوق دیگران؛ کم خونی، آسم و حملات صرع

ارتباط نداشتن با دیگران؛ بیماری کلیوی

بی علاقگی؛ دیابت

خیانت؛ ناباروری

بد دهانی؛ بیماری قلبی و دیابت

حرص؛ تومور، چاقی مفرط و بیماری قلبی

اضطراب؛ بیماری پوستی،

بیماری قلبی و مشکلات گوارشی

روزنامه خراسان