vaccines

برخی باورها و شایعات رایج در مورد واکسینه کردن اطفال وجود دارد که اکثر والدین به آن ها اعتقاد دارند و با وجود آنان راه اشتباه را می روند!می خواهیم به تصحیح این شایعات و باورها در ادامه مطلب بپردازیم با ما همراه باشید!

دکتر فریبا هادی روز یکشنبه با اشاره به اینکه برخی والدین به دلیل نگران های نابجا از واکسیناسیون به موقع کودکان خودداری می کنند، افزود: اغلب خانواده ها نگرانی ها و باورهای غلطی برای واکسن نزدن کودکان و یا به تعویق انداختن آن را دارند که این اشتباه است.
وی ابتلا به بیماری های خفیف مانند سرماخوردگی، اسهال خفیف با تب مختصر، مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها ، نارس بودن نوزاد، ابتلای کودک به بیماری هایی قلبی، کلیوی، کبدی و ریوی (مثل آسم)، سابقه حساسیت خفیف در کودک یا بستگان وی و بیماری های عصبی (صرع) که تحت درمان بوده و کنترل شده را از جمله نگرانی خانواده ها برای واکسن زدن به کودکان ذکر کرد.
هادی افزود: علاوه بر آن ابتلا به زردی در دوره نوزادی و تغذیه با شیر مادر نیز از دیگر موارد و باورهای غلط در واکسن نزدن به موقع والدین است.
کارشناس مسوول بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: موضوع مهم دیگری که وجود دارد اقدامات خودسرانه و بدون مشورت خانواده ها با متخصصان بهداشتی است که این نیز مشکلاتی را به وجود می آورد.
وی یادآوری کرد: برخی خانواده ها در امر واکسیناسیون به شایعات و حرف های دیگران توجه می کنند درحالی که نزدن واکسن سلامتی کودک را با خطر مواجه می کند و ایمنی بدن او را در برابر بیماری های خطرناک کم می کند و آنان را در معرض خطر ابتلا به بیماری ها قرار می دهد.
هادی افزود: بر این اساس توصیه می شود والدین برای رفع ابهام و اطمینان کامل با متخصصان بهداشتی مشورت کنند و واکسیناسیون کودک خود را به موقع انجام دهند.
وی با بیان اینکه واکسیناسیون یکی از مهمترین اقداماتی است که پدر و مادر برای سلامتی کودک خود انجام می دهند، ابراز کرد: بیماری های عفونی خطرناک، دلیل فوت بسیاری از نوزدان و کودکان خردسال بوده و این در حالی است که به آسانی با واکسیناسیون گروه های هدف می توان از ابتلای آنها به بیماری ها جلوگیری کرد و ایمنی آنها را حفظ کرد.
هادی خاطر نشان کرد: بر این اساس توصیه می شود والدین کودک خود را برای انجام واکسیناسیون در صورت بروز بیماری های خفیف به مراکز بهداشتی ارجاع داده و متخصصان امر در صورت تشخیص و وجود مساله به مدت چند روز آن را با تاخیر انجام می دهند.
انجام واکسیناسیون سالانه از مرگ سه میلیون کودک در جهان جلوگیری می کند.
ایرنا