use-this-foods-better-3

برخی از غذاها هستند که ما روزانه  آن را اشتباه مصرف میکنیم و یا این که وعده ها را جا به جا استفاده میکنیم ولی باید این روش کاملا اصلاح باشد زیرا خوب نیست.

از وعده های خود بیشتر بهره ببرید

حتی اگر مقدار زیادی میوه و سبزیجات میل می کنید و از همه غذاهای فوق العاده ای که در فروشگاه ها پیدا می شود خبر دارید، تنها نیمی از راه را رفته اید. نیم دیگر: درک اینکه چگونه می شود از این غذاها بیشترین استفاده را برد.با چند متخصص تغذیه حرفه ای صحبت کردیم تا به ما بگویند چه اشتباهاتی مرتکب می شویم که باعث می شود نتوانیم بیشترین مقدار ویتامین و مینرال را از غذاهایی که می خوریم دریافت کنیم.

دانه کتان

این دانه های کوچک مقدار زیادی مزایا داخل خود دارند: دانه ی کتان حاوی مقدار زیادی فیبر، امگا 3 دوست قلب، و لیگنان ها است، که لیگنان ها مواد شیمیایی گیاهی هستند که خواص ضد سرطان دارند.بدن نمی تواند دانه ی کامل کتان را هضم کند به همین دلیل ریختن یک مشت از آن در آب میوه یا ماستی که میل می کنید شاید آنچنان موثر نباشد. متخصصان توصیه می کنند دانه های کتان را قبل از استفاده ابتدا خوب خرد کنید و یا می توانید خرد شده ی آن را خریداری کنید. با این کار بیشترین بهره از دانه های کتان را خواهید برد.

چای سیاه

بسیاری از مردم جهان چای سیاه را یکی از نوشیدنی های هر روز خود می دانند.اما قبل از اینکه برای خود یک فنجان چای بریزید مطمئن شوید که قبل از آن شیر نخورده باشید: تحقیقات نشان داده در حالی که اضافه کردن مقداری شیر به چای به خواص آنتی اکسیدانی آن آسیبی نمی رساند، اما در مقدار بالا تر می تواند خاصیت هر دو را از بین ببرد. پروتئین موجود در شیر به ترکیب های موجود در چای می چسبند، و این امر کار جذب ترکیب های گیاهی چای را برای بدن سخت می کند.

بروکلی

همه این را می دانیم که می توانیم آنقدر بروکلی بخوریم تا خسته شویم. اما اگر بخواهیم بیشترین بهره را از این سبزی چلیپائی ببریم نباید آن را آب پز یا سرخ کنیم. بروکلی سرشار است از ویتامین C، کلروفیل، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد سرطانی. و در یک تحقیق که توسط محققان چینی انجام شد مشخص شد بخارپز کردن بهترین روش پخت بروکلی است. آب پز کردن و سرخ کردن آن موجب می شود بسیاری از مواد مغذی بروکلی از بین بروند.

توت فرنگی

یکی از بهترین لذت های بهار گاز زدن توت فرنگی های رسیده بهاری است مخصوصا زمانی که بدانید با هر گاز فیبر، ویتامین C، و آنتی اکسیدان جذب می کنید. برای اینکه بیشترین بهره را از توت فرنگی ببرید تا جایی که ممکن است آنها را برش ندهید.کریستی دل کورو، متخصص تغذیه می گوید: برخی مواد مغذی – مخصوصا ویتامین C – به نور و اکسیژن حساس هستند. وقتی توت فرنگی را برش می دهید سلول های بیشتری از آن در معرض نور و اکسیژن قرار می گیرند و خاصیت خود را از دست می دهد. به همین دلیل خرید میوه و سبزیجاتی که از قبل خرد شده یا برش داده شده اند توصیه نمی شود و متخصصان می گویند بهتر است خورده نشوند. محصولات یخ زده نیز بسیاری از مواد مغذی خود را از دست داده اند و استفاده از جایگزین های تازه بیشتر توصیه می شود. همچنین از خرید محصولاتی که مسیر زیادی را پیموده اند تا به دست شما برسند نیز آنچنان که باید مواد مغذی ندارند ( منظور مسافت بسیار طولانی است )

سیر

بر خلاف ویتامین C، آلیسین – آنزیم ضد سرطانی که در سیر پیدا می شود – از اینکه در تماس با هوا باشد بهره می برد. به این منظور، سارا هاس، متخصص تغذیه، سرآشپز، و سخنگوی آکادمی و رژیم های تغذیه توصیه می کند: بگذارید سیر خرد شده قبل از پخت به مدت 10 دقیقه در معرض هوای آزاد قرار بگیرد، این کار باعث می شود ترکیب موجود در سیر کاملا فعال شود.

غلات کامل و لوبیاها

غلات کامل و لوبیا های خشک حاوی آنتی اکسیدان و ترکیبی به نام phytates هستند، که به ویتامین ها و مینرال های غذا می چسبند و مانع جذب آنها می شوند.غلات سبوس دار سالم و دست نخورده که هنوز لایه بیرونی دارند، مانند گندم باید یک شب در آب خیس بخورند تا ترکیب phytates از آنها آزاد شود. خواباندن در آب نه تنها باعث می شود بیشترین بهره را از چنین مواد غذایی ببرید بلکه کمک می کند دستگاه گوارش نیز کمتر کار کند.

ماست

همه با ماده آبکی که بالای ماست می ایستد آشنا هستیم، بیشتر ما آن مایع را در سینک ظرف شویی خالی می کنیم. آن مایع وی نام دارد و حاوی پروتئین و ویتامین B12 است، در کنار مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر ماست را تبدیل به یک سوپر غذا می کند. به جای اینکه این مایع را دور بریزید ماست را هم بزنید تا با کل ماست ترکیب شود و بتوانید از تمام مزایای آن بهره ببرید.یک نکته دیگر نیز وجود دارد که باید به آن اشاره کرد، اگر در کنار ماست غذایی تند مانند مرغ یا گوشت بره با کاری استفاده کنید پروبیوتیک موجود در ماست جذب بدنتان نمی شود. باکتری های زنده موجود در پروبیوتیک تحمل تندی را ندارند و در فرآیند هضم نابود می شوند. با این حال همچنان می توانید پروتئین، کلسیم، و ویتامین D جذب کنید.

گوجه فرنگی

گوجه های انگوری تازه طعم فوق العاده ای به سالاد و ساندویچ اضافه می کنند، اما اگر می خواهید لیکوپن – ماده مغذی گیاهی ضد سرطان — موجود در آن را جذب کنید بهتر است بپزیدشان. محققان دانشگاه کرنل نیز می گویند اگر گوجه فرنگی در دمای 190 درجه فارنهایت قرار بگیرد محتوای آنتی اکسیدانیش افزایش می یابد.

گوشت کبابی

دکتر تانیا زوکربورت، متخصص تغذیه در نیویورک می گوید: همه گوشت کبابی را دوست دارند اما مواظب قسمت های کاملا سوخته ی گوشت باشید. کباب کردن گوشت روی آتش می تواند خطر سرطان را افزایش دهد.موسسه ملی سرطان دو ماده شیمیایی بالقوه سرطان زا را اعلام کرده است — آمین هتروسیکلیک (HCAs) و هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه (PAH) که زمان پخت گوشت در درجه حرارت بالا به وجود می آیند. برای تشخیص سالم بودن گوشت به رنگ آن اکتفا نکنید بلکه با استفاده از دماسنج مخصوص حرارت گوشت ها را چک کنید تا بیش از حد بالا نرود.

مارچوبه

در بیشتر مواقع برای پخت مارچوبه از روش آب پز استفاده می شود. اما تحقیقات نشان داده این روش پخت ویتامین C موجود در مارچوبه را از بین می برد. به جای این کار توصیه می شود مارچوبه را بخار پز کنید یا خیلی سریع روی اجاق تفت دهید.به این نکته توجه کنید که مارچوبه نباید حالتی خمیری پیدا کند. بعد از بخار پز کردن مارچوبه آب طعم دار شده را دور نریزید چون حاوی ویتامین و مواد معدنی است و می توانید در غذاهایی مانند سوپ از آن استفاده کنید.

منبع: کرمانی