unstoppable-self-confidence
بهتر است نیروی اعتماد به نفس خود را بالاببریم و با حرف های ناامیدانه آن را تضعیف نکنیم و خود را باور داشته باشیم تا به موفقیت برسیم چون با ضعیف کردن اعتماد به نفس و اراده تنها به خودمان آسیب می رسانیم و مانع پیشرفت خود می شویم!

فرناز امیراصلانی اظهارکرد: بی‌تردید همه ما در زندگی لحظات غمگین و دلسردکننده‌ای داریم، اما واکنشی که نسبت به اتفاقات یا اشتباهات ناگزیر زندگی داریم متفاوت است؛ چرا که ترس، اعتماد به نفس، امید و یاس، احساس زبونی و موفقیت در وجود انسان‌ها با یکدیگر تفاوت داشته و تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد بدبینی مزمن و خرد کردن اعتماد به نفس، بار سنگینی بر دوش سلامتی و آرامش افراد می‌گذارد.
این روان‌شناس ادامه داد: واکنش برخی افراد در مواجهه با مشکلات پیش ‌روی‌شان خرد کردن توانایی و اعتماد به نفس است و بلافاصله با خود می‌گویند «من نمی‌توانم، جسارتش را ندارم و می‌دانم که شکست می‌خورم»، در حالی که اگر در همان حین این جملات از جانب دیگران گفته شود شدیداً علیه ادعای‌شان می‌ایستیم، اما به راحتی به خود اجازه تحقیر درون‌مان را می‌دهیم.

وی افزود: در این مواقع نه فقط خودمان را مایوس و شکننده و ضعیف می‌پنداریم، بلکه فکر می‌کنیم همه واقعیت‌های بیرون نیز به‌هم ریخته است. به غلط می‌پنداریم که باران و سرد بودن هوا، آمدن قبض برق و حتی ترافیک خیابان نیز به خاطر وضعیت منفی‌ای است که قرار است همیشه باشد و حتماً همیشه هم برای ما اتفاق می‌افتد. از این‌رو لحظه به لحظه غمگین‌تر و افسرده‌تر می‌شویم، طوری که گاهی احساس می‌کنیم نفس کشیدن برای‌مان دشوار است.

امیراصلانی تصریح کرد: زندگی برای هر کسی شرایط متفاوتی را عرضه می‌کند. برای برخی دوران کودکی شاید مصادف با بدشانسی و محدودیت‌هایی بوده است، اما گذشته مفهوم اصلی‌اش این است که قبلاً اتفاق افتاده و شانس اتفاقات جدید، ماجراهای متفاوت و متنوع همیشه وجود دارد. قدم اول برای داشتن رابطه سالم اکنون این است که در گذشته درجا نزنیم؛ چرا که ما مسئول هم‌اکنون خود هستیم نه تاریخ پشت سرمان، در واقع باید باور کنیم که هر قدم و تصمیم جدید می‌تواند یک دنیای جدید به ارمغان بیاورد. کافی است به تصمیمات خود دقت کنیم تا ببینیم چقدر مسیرمان در مقایسه با گذشته مستقل شده است.

این روان‌شناس یادآور شد: کلید رهایی از افراد منفی زندگی‌مان این است که از واکنش عکس‌العمل نسبت به کسانی که کنترل کننده، فریبنده و تحقیرکننده هستند دست برداریم. بهتر است با مراجعه به مشاوران خانواده تکنیک‌هایی را در عمل بیاموزیم که به ما اجازه دهد از دایره تسلط آن‌ها خارج شویم. در واقع ما قبل از هر تصمیمی باید به خود نهیب بزنیم که مستقل، قوی و مسلط به زندگی‌مان هستیم و هر کسی ممکن است در زندگی خطا کند.

وی خاطرنشان کرد: باید با همه وجود بپذیریم که رفتارمان خارج از مدار معمولی انسانی نیست، به همین خاطر حتما باید خود را ببخشیم؛ چرا که زندگی این امکان را به انسان‌ها می‌دهد تا خود را تصحیح کرده و اشتباهات‌شان را تکرار نکنند. در نتیجه هیچ دلیلی ندارد با هر پیشامدی اعتماد به نفس خود را له کنیم. yjc