down-syndrome-baby-blue-eyes-syndrom-3

ازدواج فامیلی مهمترین ریسک را در به دنیاآمدن فرزندان با بیماری سندرم داون با خود بهمراه دارد برای کاهش ریسک این بیماری بهتر است قبل از تصمیم به ازدواج فامیلی سراغ مشاوره زنتیک بروید تا از این موضوع پیشگیری کنید!

مسعود گرشاسبی، رییس ژنتیک ایران با اشاره به بالا بودن ازدواج‌های فامیلی در ایران گفت: با وجود اطلاع‌رسانی‌هایی که در رابطه ازدواج‌های فامیلی و تولد نوزادان عقب مانده‌ی ذهنی در چند ساله‌ی اخیر صورت گرفته اما همچنان آمار ازدواج‌های فامیلی در ایران بالا است.

وی در ادامه افزود: به همین دلیل آمار تولد نوزادان مبتلا به بیماری‌های عقب مانده‌ی ذهنی در ایران نسبت به دیگر کشورها بالا است.

دکتر گرشاسبی با بیان اینکه هزینه‌های درمانی این بیماری بسیار بالا است، گفت: متاسفانه با وجود سرسام آور بودن هزینه‌های درمانی این بیماری اکثر شرکت‌های بیمه هزینه‌ی درمان این نوع بیماری را تحت پوشش قرار نداده‌اند.

رییس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به مؤثر بودن آزمایشات ژنتیک قبل ازدواج در کاهش تولد نوزادان عقب مانده‌ی ذهنی گفت: به افرادی که دارای سابقه‌ی بیماری عقب مانده‌ی ذهنی در اقوام درجه 1 و 2 هستند توصیه می‌شود حتماً قبل ازدواج به مشاوره‌ی ژنتیک مراجعه کنند و در صورت نیاز آزمایشات ژنتیکی مورد نیاز را انجام دهند.

دکتر مسعود گرشاسبی با تاکید بر هزینه‌های بالای انجام این آزمایشات ژنتیک خاطر نشان کرد: تحت پوشش قرار دادن این هزینه‌ها توسط شرکت‌های بیمه و سرانجام این آزمایشات ضروری قبل از ازدواج افراد در صورت نیاز تا حد زیادی از تولد نوزادان عقب مانده‌ی ذهنی پیشگیری می‌شود و در نتیجه با کاهش تولد نوزادان عقب مانده‌ی ذهنی، هزینه‌های سرسام‌آور درمان این بیماری نیز کاهش می‌یابد.

باشگاه خبرنگاران جوان