DHA-and-Allergies-Asthma-or-Eczema-377x240
بهتراست اگر با حساسیت در فرزندتان مواجه شدید از دادن قطره آهن به وی خودداری کنید و مراقب باشید به وی آسیب نرسانید دو نوع فطره برای شیرخواران وجود دارد ویتامین AD و دیگری مولتی ویتامین،که در این مورد راهنمایی هایی برای طرز استفاده این قطره ها برای والدین آورده ایم.

معمولا یکی از سوالات رایج تازه مادران این است که به شیرخوارشان قطره AD بدهند یا مولتی‌ویتامین و اینکه نوع ایرانی آن بهتر است یا خارجی و مصرف کدامشان برای رشد شیرخوار مفید است و…

دکتر آتوسا فولادگر، متخصص اطفال در این‌باره گفت: «از پانزدهمین روز تولد باید روزانه به شیرخواران 20 قطره ویتامین AD یا 25 قطره مولتی‌ویتامین داده شود و تنها تفاوت بین این، به دلیل ترکیبات موجود در آنهاست؛ قطره AD فقط حاوی ویتامین A و D بوده درحالی که در مولتی‌ویتامین سایر ویتامین‌ها هم وجود دارد ولی با این حال، میزان ویتامین D در هر دو یکسان است.»

وی در ادامه تاکید کرد که ارجحیتی در مصرف نوع خارجی مولتی‌ویتامین و ویتامین AD نسبت به نوع ایرانی وجود ندارد. البته مصرف نوع خارجی آن به شرطی که مقادیر مولتی‌ویتامین آن 1500 واحد در سی‌سی یا میلی‌لیتر و ویتامین AD، 400 واحد باشد، اشکالی ندارد در غیر این صورت (اگر مقادیر گفته شده به این میزان نباشد) نه نوع خارجی و نه نوع ایرانی آن مفید نخواهد بود.»

این متخصص اطفال همچنین یادآور شد: «اگرچه تفاوتی بین قطره AD و مولتی‌ویتامین از نظر ویتامین D وجود دارد، اما در صورتی که کودکی دچار آلرژی باشد، نباید به او مولتی‌ویتامین داده شود چون ماده رنگی موجود آن که تارترازین است باعث تشدید حساسیت و عوارض آن خواهد شد. بنابراین باید به کودکانی که دچار آلرژی مادرزادی و گونه‌های قرمز هستند یا سابقه حساسیت شدید در خانواده آنها وجود دارد، قطره AD داده شود.»

فولادگر تاکید کرد که والدین باید بدانند مصرف قطره آهن و ویتامین AD در کودکان صرفا به خاطر وزن‌گیری نیست، بلکه همه شیرخواران دچار کمبود آهن و ویتامین D هستند بنابراین باید با دادن قطره آهن، AD یا مولتی‌ویتامین نیاز بدن به این ویتامین‌ها تامین شود. بی‌توجهی به این مساله و عدم دریافت ویتامین D به میزان کافی و هر روز می‌تواند زمینه را برای ابتلا به نرمی استخوان فراهم کند. علاوه بر این، کمبود ویتامین D و همچنین ابتلا به برخی بیماری‌ها می‌تواند باعث ابتلای کودک به پای پرانتزی شود.

وی در نهایت گفت:‌ «بهترین نحوه دادن قطره به کودک این است که تعداد 25 یا 20 قطره در یک قاشق مرباخوری چکانده شود و به آرامی با قاشق به او داده شود. درصورتی که شیرخوار تمایلی به خوردن آن نشان نمی‌دهد بهتر است با آبمیوه مخلوط و خورانده شود.»