sar-siah

دانه های سرسیاه اولین مرحله از آکنه است  قبل از هجوم باکتریها به منافذ پوست بیمار بوجود می آید.دانه های سرسیاه و آکنه به طور کلی معمولا پس از شروع بلوغ ، زمانی که سطح هورمون ها افزایش یافته به پوست میرسد

جوش های سر سیاه، کومدون نیز نامیده می شوند که منافذ مسدود شده پوست هستند. کثیفی و چربی ای که داخل منافذ پوست جمع می شوند، با اکسیژن ترکیب شده و سیاه می شوند و منجر به لکه های سیاه و کوچک در پوست می شوند. جوش های سر سیاه اغلب در ناحیه T صورت (پیشانی، بینی و چانه) قابل مشاهده هستند. اما ممکن است در نواحی دیگر بدن هم دیده شوند. جوش های سر سیاه ممکن است بسیار ناخوشایند باشند و از وجودشان خجالت بکشید. اما خوشبختانه درمان خانگی برای از بین بردن این جوش ها وجود دارد.

علل
1-جوش های سرسیاه زمانی به وجود می آیند که منافذ پوست با کثیفی و آرایش و چربی یا سلول های مرده پوست مسدود شده باشد. پوستی که چرب باشد و به درستی/مرتب تمیز نشده باشد، مستعد جوش های سرسیاه است.

sar-siah-2
گرما
2-برای شروع به از بین بردن جوش های سرسیاه، پوست تان را گرم کنید تا نرم تر شود و منافذ آن باز شود. عسل گرم را روی صورت تان بمالید و اجازه دهید به مدت 5 تا 10 دقیقه بماند، سپس آن را با یک حوله گرم و مرطوب پاک کنید.

لایه برداری
لایه برداری، سلول های مرده و چربی و کثیفی سطح پوست را که باعث بسته شدن منافذ پوست می شود، از بین می برد. همچنین گردش خون را افزایش می دهد و پوست را صاف و نرم نگه می دارد. برای لایه برداری بدون نیاز به اسکراب های 3-گران قیمت، می توانید خمیر غلیظی از جوش شیرین و آب درست کنید و آن را به آرامی روی پوست تان ماساژ دهید. این کار را با یک حرکت دورانی به مدت 30 تا 60 دقیقه انجام دهید. سپس صورت تان را بشویید و خشک کنید. لایه برداری را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید.

sar-siah-4

درمان موضعی
4-درمان موضعی را برای بیرون کشیدن جوش های باقی مانده انجام دهید و منافذ پوست تان را سفت کنید. خمیری از پودر بلغور جو دوسر (بدون طعم و شیرینی های افزودنی) درست کنید و گلاب یا به مقدار مساوی آب لیموی تازه و دارچین به آن اضافه کنید. و این مخلوط را روی جوش هایتان بمالید. پس از 10 تا 15 دقیقه آن را با آب بشویید. برای چند روز این کار را تکرار کنید تا زمانی که اثری از جوش های سرسیاه باقی نماند.

پیشگیری
5-بعضی مردم به طور طبیعی پوست شان چربی بیشتری تولید می کند و ممکن است هرگز نتوانند به طور کامل از به وجود آمدن جوش های سرسیاه جلوگیری کنند. برای کم کردن این جوش ها باید مرتب پوست تان را پاک سازی و لایه برداری کنید، آرایش روزانه تان را پاک کنید و مقدار زیادی آب بنوشید.

منبع-http://phow.ir