appendicitis

گاهی اوقات نمی توان علت درد را فهمید و دردی شبیه به درد دفع سنگ کلیه دارد و با علائم و نشانه های خاصی همراه است که متخصصین با آزمایشات و سونوگرافی به عارضه آپاندیسیت پی می برند می خواهیم به راههای درمانی و تغذیه ای برای آن اشنا شویم.

اگر زمان از دست برود و جراحی به موقع انجام نشود خطر ترکیدن و سوراخ شدن آپاندیس وجود دارد

آپاندیسیت یک زائده ی کوچک به اندازه ی چند سانتی متر است که در تقاطع روده ی بزرگ و روده ی کوچک قرار دارد. در واقع این زائده ی کوچک در سمت راست پایین شکم قرار دارد. هیچ کس نتوانسته است به درستی وجود آپاندیس در بدن را توضیح دهد چون برای حیات انسان ضروری نیست. این بخش نه تنها کارایی ندارد بلکه ممکن است دچار انسداد، عفونت و ورم شود که به آن آپاندیسیت می گویند.

آپاندیسیت جزو مشکلات اورژانسی است که نیاز به عمل جراحی فوری دارد. اگر زمان از دست برود و جراحی به موقع انجام نشود خطر ترکیدن و سوراخ شدن آپاندیس و آزاد شدن باکتری ها در حفره ی شکم وجود دارد. این مسئله نیز مرگبار است و باید به صورت فوری به آن رسیدگی شده و با آنتی بیوتیک های قوی به رفع آن پرداخته شود. برای پیشگیری از بروز مشکل آپاندیسیت می توانید به برخی مواد غذایی از جمله میوه ها و سبزیجات اعتماد کنید. در این مطلب علاوه بر ذکر علائم بروز مشکل آپاندیسیت، مواد غذایی مفید برای مقابله و پیشگیری از آن را نیز عنوان می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

آپاندیسیت: علائم را بهتر بشناسید
آپاندیسیت نیز مانند هر مشکل دیگری دارای علائمی است که شناسایی به موقع آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. اولین علامت این مشکل دردی است که در ناحیه ی قسمت فوقانی شکم یا اطراف ناف احساس می شود. این درد فزاینده است و به سمت بخش پایین شکم نیز سرایت می کند. در نتیجه ی این درد، دردهای کمری یا حتی درد مقعدی نیز بروز می کند. البته علائم به همین جا ختم نمی شود و علائم دیگری وجود دارد که در ادامه اشاره می شود:
آپاندیسیت نوعی التهاب است. برای در امان ماندن از هر نوع التهابی در بدن به سراغ مواد غذایی ضدالتهاب بروید. این مواد غذایی شما را از عفونت و التهاب حفظ می کنند. از بهترین مواد غذایی ضدالتهاب می توان به ماهی های چرب، روغن زیتون، زردچوبه، زنجبیل، سیر، پیاز و چای سبز اشاره کرد.

* حالت تهوع و استفراغ ناشی از درد شدید
* ورم ناحیه ی شکم
* گاز زیاد شکم
* از دست دادن اشتها
* تب (37.2 درجه تا 38.8 درجه ی سانتی گراد)
* برخی از افراد که دچار آپاندیسیت می شوند نمی توانند ادرار کنند و دچار کرامپ های عضلانی شکمی می شوند از اسهال یا یبوست نیز رنج می برند. توصیه می شود به محض مشاهده ی علائم و نشانه های ذکر شده به اورژانس مراجعه کنید و کمک بخواهید.

مواد غذایی برای مقابله با آپاندیسیت
احتمالاً از خودتان سؤال می کنید که آیا می شود از آپاندیسیت پیشگیری کرد یا نه! به عقیده ی متخصصان روش خاصی برای پیشگیری از این مشکل وجود ندارد. اما با این حال با گنجاندن برخی مواد غذایی در رژیم روزانه می شود خطر بروز این مشکل را کاهش داد. داشتن تغذیه ای مناسب در حفظ سلامت لوله ی گوارشی نقش اساسی دارد.

میوه های سرشار از فیبر
داشتن یک رژیم غذایی سرشار از فیبر باعث کاهش احتمال بروز آپاندیسیت می شود. فیبرهای غذایی مانع جمع شدن مدفوع و مواد زائد در آپاندیس و مسدود کردن آن می شوند. مصرف میوه ها یکی از بهترین روش ها برای افزایش میزان جذب فیبرهای غذایی هستند. برای جذب میزان بالای فیبر حتماً میوه هایی مانند گلابی، سیب، موز، تمشک، انبه و غیره را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید. میوه ها علاوه بر دارا بودن فیبر حاوی میزان زیادی ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت بدن هستند.

سبزیجات در الویت
سبزیجات نیز مانند میوه ها حاوی میزان زیادی فیبر هستند. سبزیجات بخصوص سبزیجات سبز تیره حاوی بیشترین میزان فیبرها هستند. نخود فرنگی، لوبیا سبز، کلم ها و همچنین سیب زمینی و هویج فیبر خوبی به بدن می رسانند. توصیه می کنیم خانواده ی کلم ها را در برنامه ی غذایی تان داشته باشید. این مواد غذایی علاوه بر فیبر قادر هستند که توکسین ها یا همان سموم موجود در روده ها را خنثی کنند. کلم کیل، بروکلی، کلم برگ، کلم بروکسل، تربچه و غیره برای مقابله با آپاندیسیت مفید هستند.

غلات کامل: کمک کننده
اگر می خواهید روده هایتان در سلامت بمانند و از مشکل آپاندیسیت در امان بمانید مصرف غلات کامل را دریابید. خوشبختانه امروزه این مواد غذایی در دسترس هستند و جایگاه خود را در چهارچوب تغذیه ی سالم پیدا کرده اند. توصیه می کنیم نان و پاستاهای تهیه شده از آرد سبوس دار، برنج قهوه ای، دانه ی کینوا، ذرت، جوی دوسر، بلغور و به طور کلی غلات کامل را در الویت برنامه ی غذایی قرار دهید.

مواد غذایی ضدالتهاب
آپاندیسیت نوعی التهاب است. برای در امان ماندن از هر نوع التهابی در بدن به سراغ مواد غذایی ضدالتهاب بروید. این مواد غذایی شما را از عفونت و التهاب حفظ می کنند. از بهترین مواد غذایی ضدالتهاب می توان به ماهی های چرب، روغن زیتون، زردچوبه، زنجبیل، سیر، پیاز و چای سبز اشاره کرد.

تبیان