چگونه-بفهمیم-که-سرد-مزاج-یا-گرم-مزاج-هستیم-1

مزاج بلغمی چگونه مزاجی است افراد با این مزاج چه خصوصیاتی دارند و سبک زندگی این افراد چگونه است؟ پزشکان چه توصیه هایی برای آنان در نظر دارند و چه باید ها و نباید های تغذیه ای را باید رعایت کنند.

حمیدالله افراسیابیان اظهار داشت: افراد بلغمی‌ مزاجی سرد و تر دارند؛ پس انتظار داریم در همه حرکات کُندتر باشند.

به گفته وی افرادی که دارای مزاج سردو تر هستند، راه رفتنشان کِّند و با تأنی است و عجول نیستند، تکلم آرام و کلمه به کلمه، عدم عکس العمل سریع در برابر محرک خارجی و بسیار کُند، موجب می‌شود که بلغمی‌ها با افراد درگیر نمی‌شوند، بسیار دوست داشتنی هستند.

این دستیار تخصصی طب سنتی ایران افزود: خواب در افراد سرد و تر و به اصطلاح بلغمی به علت سردی و رطوبت، طولانی و کسل کننده است.

افراسیابیان ادامه داد: افراد سوداوی یا سرد و خشک که خشکی آنها سردی‌شان را تا حدی تعدیل می‌کند از نقطه نظر حرکتی، پله‌ای بالاتر از بلغمی‌ها قرار می‌گیرند.

وی بیان داشت: حرکت افراد سوداوی مقداری کُند است، صدای نسبتًا پایین و تکلم همراه با تفکر و حساب شده دارند، عکس العمل کنترل شده و حتی انتقام گیرنده دارند. افراد سرد و خشک خواب متوسط تا کم به علت آن که خشکی مغز موجب سبکی خواب می‌شود.

توصیه‌هایی برای صاحبان مزاج سرد و خشک

سردی و خشکی موجب اندام لاغر و کوچک بودن اندام می‌شود، بنابراین معمولاً افراد سرد خشک دارای صورت لاغر و رنگ چهره آنها تیره و همچنین رنگ چهره‌شان گرفته است.

این افراد بهتر است از مصرف غذاهای سودازا مانند فست فودها, عدس, گوشت گاو, سوسیس و کالباس, بادمجان, قارچ, ترشی‌ها, سُس‌ها, غذاهای مانده و فریزری پرهیز کنند تا از تولید بیشتر خلط سودا جلوگیری شود.

تسنیم