driving.jpg.CROP.rectangle3-large

چرا رانندگی بانوان از نظر آقایان خوب نیست و آقایان چه عیب و  ایراداتی به آن ها می گیرند خانم ها چه ضعف ها و مشکلاتی در هنگام رانندگی دارند؟فرق رانندگی آن ها و آقایان در چیست؟

حتی اگر بهترین راننده شهر باشید، ممکن است گاهی دست و پای‌تان را گم کنید. وقتی مردهای راننده اطراف‌تان می‌خواهند غیرمجاز سبقت بگیرند و نمی‌گذارید، وقتی که به‌خاطر خرابی خودروی‌تان شما و زن بودن‌تان را متهم می‌کنند و وقتی که آقای تعمیرگاه هم حدس می‌زند که از ماشین و راندنش چیزی نمی‌دانید و ایراد ساده اتومبیل شما را پیچیده‌تر از آنچه که هست جلوه می‌دهد، ممکن است شما هم با تمام مهارتی که دارید به خودتان شک کنید.

اما محققان می‌گویند مغز شما و همسرتان با هم متفاوت است و به‌خاطر همین تفاوت‌هاست که رانندگان مرد برچسب نابلدی به شما می‌زنند. در این مطلب یافته‌های پژوهشگران مختلفی را که این موضوع را بررسی کرده‌اند با شما در میان می‌گذاریم و می‌گوییم رانندگی شما چه ضعف‌ها و برتری‌هایی نسبت به رانندگی همسرتان دارد.

دست و پای‌تان خوب کار نمی‌کند

به شما می‌گویند رانندگی‌تان خوب نیست و از لحظه‌ای که پای‌تان را روی گاز می‌گذارید، متلک‌گویی رانندگان دیگر شروع می‌شود؟ شاید تصور کنید ادعا‌های آقایان در مورد رانندگی‌شان بی‌اساس است و اگر این کلیشه‌های جنسیتی دست و پای شما را نگیرد به خوبی یک مرد می‌توانید برانید اما محققان می‌گویند با توجه به ساختار مغزتان بعید است به سادگی بتوانید از مردهای راننده جلو بزنید.

پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا می‌گویند، سیم‌کشی مغز خانم‌ها و آقایان واقعا با هم فرق می‌کند و همین تفاوت در ساختار مغز است که توانایی‌های زنان در زمینه مهارت‌های زبانی و ادراک اجتماعی را بهتر می‌کند و در عین حال باعث می‌شود مردها توانایی‌های حرکتی و درک فضایی بهتری داشته باشند. بررسی‌ها ثابت کرده‌ است مغز زن‌ها ماده خاکستری بیشتر و مغز مردها ماده سفید بیشتری دارد و به همین دلیل است که مردها توانایی حرکتی بهتری دارند و در عوض زن‌ها موضوع‌ها را بهتر تحلیل می‌کنند و تفکر عینی بهتری دارند.

همین تفاوت‌های مغزی است که باعث می‌شود تعداد مردهایی که حرفه‌ای ورزش می‌کنند و در عرصه بین‌المللی مطرح می‌شوند بیشتر شود، رانندگی آقایان در بسیاری موارد بهتر از خانم‌ها باشد و زن‌ها در علوم انسانی موفق‌تر باشند. محققان می‌گویند از 13 تا 17 سالگی تفاوت میان خانم‌ها و آقایان در عملکرد این بخش‌های مغز بیشتر می‌شود. با این وجود برخی خانم‌ها در مهارت‌های فضایی می‌توانند توانایی بالایی داشته باشند و برخی مردها هم می‌توانند مهارت‌های تحلیلی و زبانی بهتری را پرورش دهند.

به‌موقع ترمز می‌گیرید

پیش از این پژوهشگران ثابت کرده‌ بودند زن‌ها به‌خاطر محتاط و منطقی بودن‌شان لااقل در محدوده‌های شهری رانند‌گان بهتری هستند، به‌ویژه آنهایی که در 17تا 25 سالگی گواهینامه‌شان را می‌گیرند، نسبت به مردها سریع‌تر اما مطمئن‌تر می‌رانند و در شرایط ناگهانی به‌موقع ترمز می‌گیرند. به نوشته دیلی‌میل به همین دلیل است که کار خانم‌ها بیشتر به تعمیرگاه می‌افتد و نام مردها بیشتر در آمار آسیب‌دیدگان تصادف‌های جاده‌ای می‌آید.

تصادف کنید، نمی‌میرید

بررسی‌هایی که روی شدت تصادف‌ها و میزان تلفات‌شان انجام شده، نشان می‌دهد تصادف‌های آقایان مرگبارتر است. درحالی که به گزارش دیلی‌میل محققان ثابت کرده‌اند رانندگان جوان تصادف‌های شدید‌تر و مرگبارتری را تجربه می‌کنندو بررسی‌ها نشان داده است که زنان حتی اگر جوان باشند، کمتر با چنین بی‌احتیاطی‌هایی جان خود را تهدید می‌کنند. به گفته آنها زنان جوان 66 درصد بیشتر از مردان جوان کمربند ایمنی می‌بندند.

پژوهشگران می‌گویند زنان راننده جوان در تقاطعات تصادف بیشتری داشتند و بیشتر هم با عابران پیاده تصادف کرده اند. این در حالی است که مردان در جاده‌ها بیشتر تصادف می‌کنند.

با دقت بیشتری می‌رانید

شاید هیچ‌وقت به خوبی پدرتان از پس راندن اتومبیل برنیایید اما محققان می‌گویند ذات زنانه شما باعث می‌شود که محتاط‌تر رانندگی کنید. بی‌بی‌سی نوشته است به عقیده آنها هورمون استروژن که در بدن شما ترشح می‌شود، نمی‌گذارد پشت فرمان بی‌گدار به آب بزنید و به شما تمرکز بیشتری می‌دهد. این هورمون باعث می‌شود درک بهتری از قوانین داشته باشید و مقررات رانندگی را بهتر یاد بگیرید و برای عمل کردن به آنها انگیزه بیشتری داشته باشید.

به باور محققان ترشح بیشتر همین هورمون در بدن شما کافی است تا با احتیاط بیشتری رانندگی کنید و کمتر جان خود و دیگران را به خطر بیندازید. ان‌بی‌سی نوشته است زنان 27 درصد کمتر از مردها گرفتار تصادف‌های مرگبار می‌شوند درحالی‌که تستوسترون بالای آقایان از آنها آدم‌های خشن‌تری می‌سازد و باعث می‌شود که پشت فرمان هم بیشتر اشتباه کنند.

هر دوی شما نابلدید

با توجه به آنچه گفته شد، می‌توان گفت برخلاف ادعا‌هایی که در مورد نابلدی خانم‌ها در رانندگی مطرح می‌شود، رانندگی خانم‌ها و آقایان از نظر کیفیت تفاوت چندانی با هم ندارد. مردها کمتر در رانندگی‌شان احتیاط می‌کنند و به همین دلیل بیشتر صدمه می‌بینند، خانم‌ها هم کندتر و محتاط‌تر هستند و به‌خاطر همین گاهی راننده‌های دیگر را کلافه می‌کنند. با این اوصاف، چاره‌ای جز این نداریم که بگوییم هم زنان و هم مردها باید روی مهارت رانندگی‌شان بیشتر کار کنند.

راه را گم می‌کنید

درست است که دقت شما در رانندگی ممکن است حال سرنشینان را خوب کند اما عجیب نیست که همین سرنشینان خوشحال وقتی شما را در حال پارک کردن می‌بینند، با تذکر دادن‌های‌شان استرس‌تان را بیشتر کنند و گاهی ناتوانی‌تان را در خوب پارک کردن اتومبیل به سخره بگیرند. به نوشته بی‌بی‌سی، پژوهشگران می‌گویند شما به‌خاطر زن بودن‌تان ممکن است از پس خوب پارک کردن اتومبیل‌تان برنیایید و به گفته آنها چنین مهارتی به‌خاطر کمبود تستوسترون در بدن‌تان ممکن است برای شما دشوار باشد. از طرف دیگر محققان می‌گویند همین میزان کم تستوسترون باعث می‌شود بیشتر از مردها مسیر را گم کنید و از مهارت‌هایی مثل جهت‌یابی یا خواندن نقشه بهره کمتری ببرید.

به خودتان ببالید

تفاوت‌های شما و همسرتان تنها به سبک رانندگی‌تان محدود نمی‌شود. محققان می‌گویند همسرتان در این زمینه‌ها از شما توانایی پایین‌تری دارد:

زودتر می‌میرد

محققان دانشگاه استنفورد، پژوهش‌های مختلفی را انجام دادند تا بفهمند چرا خانم‌ها بیشتر از آقایان عمر می‌کنند و گفتند احتمالا استروژن، هورمونی که چرخه تولیدمثلی زنان را کنترل می‌کند در زیاد عمر کردن خانم‌ها تاثیر می‌گذارد. محققان می‌گویند زمان بارداری خانم‌ها هم بر طول عمرشان تاثیر می‌گذارد و زنانی که بعد از ۳۳سالگی باردار می‌شوند در مقایسه با زنانی که قبل از03 سالگی مادر شده‌اند، بیشتر عمر می‌کنند.

مغز اقتصادی‌‌اش خوب کار نمی‌کند

اگر شما هم به شیوه مادربزرگ‌ها اختیار حساب و کتاب زندگی را به شوهرتان داده‌اید، باید بدانید با دادن چنین اختیاری به همسرتان به اقتصاد خانواده‌تان صدمه می‌زنید. به نوشته cnbc، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که زن‌ها بیشتر از مردها نگران تامین هزینه‌های زندگی هستند و به آینده و بازنشستگی فکر می‌کنند. همین توجه خانم‌ها به آینده اقتصادی باعث می‌شود خانم‌ها زودتر به پس‌انداز فکر کنند.

سبز را آبی می‌بیند

اگر همسرتان را تنها برای خرید راهی کرده‌اید، رنگ چیزی را که می‌خواهید به او نگویید و ویژگی‌های دیگرش را توضیح دهید.تا کارتان به دعوا و جدل نکشد.

به نوشته دیلی‌میل، محققان می‌گویند مردها به نسبت خانم‌ها رنگ‌های کمتری را می‌بینند و در بسیاری موارد درک‌شان از رنگ‌ها با درک شما تفاوت دارد. بررسی‌ها نشان داده آقایان تعداد رنگ‌های کمتری را می‌بینند و درک درستی از رنگ سبز و قرمز هم ندارند.

خودش را لوس می‌کند

به ظاهر قدرتمند مردها نگاه نکنید ؛ شما چندین برابر قوی‌تر از شریک زندگی‌تان هستید. محققان می‌گویند زن‌ها چندین برابر بیشتر از آقایان از پس تحمل درد برمی‌آیند. دیلی‌میل نوشته ؛خانم‌ها نه‌تنها درد‌های جسمانی که درد عشق را هم آسان‌تر تحمل می‌کنند؛درحالی‌که مردها به‌خاطر شکست عشقی بیشتر درد می‌کشند وهم برای دردهایی که سراغ‌شان می‌آید بیشتر از دیگران ناله می‌کنند

مجله سیب سبز – الناز مظاهری