hto_futuristic_doctor

با چه روش هایی می توان از قلب مراقبت کرد و از بروز بیماری های قلبی و عروقی در بدن پیشگیری کرد امروز روز جهانی قلب بود به این مناسبت به سراغ متخصصین در این زمینه رفته ایم تا اطلاعاتمان را در زمینه سلامت قلب بالا ببریم.

احمد کوشا به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قلب (5 مهرماه) اظهار کرد: علت اصلی مرگ و میر در دنیا بیماری‌های قلبی، عروقی است. سالانه 17.3 میلیون مرگ قلبی در دنیا رخ می‌دهد که انتظار می‌رود این آمار در سال 2030 به 23 میلیون نفر برسد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در ایران نیز مرگ افراد زیر 70 سال ناشی از بیماری‌های قلبی در سال 90 بالغ بر 33 درصد بوده است و میانگین سن بیماران قلبی ثبت شده نیز 61 سال گزارش شده است. براین اساس فشار خون که یکی از علل اصلی بیماری قلبی است در سنین بین 15 تا 64 سال در سال 90 بالغ بر 19 درصد بوده است که این روند در حال افزایش است.

کوشا با اشاره به کاهش سن ابتلا به بیماری‌های قلبی در کشور، افزود: شایع ترین علت مرگ و میر در دنیا و ایران بیمای‌های قلبی است به طوریکه علت  46 درصد علل سکته‌های قلبی و مغزی بیماری‌های قلبی است. این در حالی است که مرگ‌های قلبی را می‌توان با رفتارهای سالم پیشگیری کرد.

وی برنامه سازمان بهداشت جهانی برای کنترل بیماری های غیرواگیر در جهان تا سال 2025 (1404 شمسی) را مورد اشاره قرار داد و گفت: بر اساس این برنامه باید تا سال 2025 درصد مرگ های زودرس ناشی از بیماری های غیرواگیر 25 درصد کاهش یابد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت‌بهداشت ادامه داد: با سندی که در ایران مصوب شده است تمام عوامل خطر بیماری‌های قلبی نیز باید کاهش یابد. در آخرین مطالعه 40 درصد مردم ایران تحرک کافی ندارند که این عدد باید به 20 درصد برسد. فشار خون نیز باید 25 درصد و مصرف دخانیات و نمک نیز 30 درصد کاهش یابد.

کوشا اظهار داشت: دسترسی به داروها و مشاوره‌های لازم برای پیشگیری نیز باید تا 70 درصد برسد و از سوی دیگر مصرف اسیدهای چرب با ترانس بالا باید در کشور به صفر برسد.

وی یکی از راه‌های رسیدن به این اهداف را فرهنگ‌سازی و آموزش مردم دانست و گفت: در این راستا با همکاری دستگاه‌های فرهنگی برنامه‌هایی داریم تا بتوان محیط های سالمی برای ایجاد رفتارهای سالم در اختیار مردم قرار داد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت‌بهداشت افزود: البته در این راستا فقط ایجاد امکانات و ارتقای دانش و نگرش مردمی کافی نیست زیرا بسیاری از مردم از فواید ورزش مطلع هستند و امکاناتش را هم در اماکن عمومی دارند ولی می‌بینیم که باز ورزش نمی‌کنند.

کوشا ادامه داد: بنابراین باید مردم به نوعی ناگزیر از رفتار سالم شوند. یعنی در مبلمان شهری، ادارات، مدارس، پادگان‌ها و سایر اماکن زمینه‌هایی فراهم شود که به ورزش، پیاده روی و استفاده از وسایل نقلیه سبک مانند دوچرخه راغب شوند.

وی کم کردن مصرف نمک در تولید نان و استفاد از روغن‌های سالم را یکی دیگر از راه‌هایی دانست که منجر به کاهش بیماری‌ها می‌شود و عنوان کرد: در سیستم بهداشتی کشور نیز باید اقداماتی در این جهت انجام شود. این سیستم تاکنون بیماریاب بوده است ولی باید با برنامه‌های ریسک اسکور (ارزیابی خطر در افراد مختلف) در تمام مراکز بهداشتی، درمانی جمعیت هدف بالای 40 سال فراخوان شوند.

به گزارش وزارت بهداشت، کوشا افزود: کنترل چربی خون، فشار خون، تحرک، مصرف دخانیات و سایر عوامل خطر و علایم بیماری زا در آینده می‌تواند از بروز بیماری‌های غیرواگیر در این افراد جلوگیری کند. بنابراین ارائه برنامه‌های مشاوره و آموزش به افراد نیز بخش دیگری از برنامه‌های این مراکز است و در صورت لزوم دارو درمانی نیز برای افراد تجویز خواهد شد. در این برنامه در واقع افراد حتی پیش از علامت دار شدن مورد شناسایی و مداخلات پیشگیرانه قرار می گیرند و با این کار زمینه بروز بیماری های قلبی کم خواهد شد.

وی اجرای سند پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر که به امضای چند وزیر رسیده است را پس از انقلاب اول که تشکیل شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی بود، انقلاب دوم در عرصه سلامت کشور دانست و گفت: امسال این برنامه در 4 شهرستان کشور یعنی شهرضا اصفهان، بافت کرمان، مراغه آذربایجان شرقی و نقده آذربایجان غربی پایلوت شده و سپس در کل کشور اجرایی می‌شود.

کوشا در خاتمه به مردم توصیه کرد برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی از استرس، مصرف سیگار، مصرف مواد چرب و شیرین، ابتلا به چاقی، تغذیه ناسالم، ابتلا به چربی خون، فشار خون پرهیز کنند و مصرف سبزی و میوه را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

تسنیم