10

برای خیلی ها سوال است که رژیم پروتئینی چیست اما برای شما متنی کامل را درباره ی رژیم پروتئینی در این بخش از سایت قرار داده ایم امیدوارم هستیم مفید باشد.کم کردن وزن با خوردن انواع گوشت، پنیر و غذاهای پروتئینی؟ بدون احساس گشنگی؟ کسانی که عاشق گوشت هستند به سمت چنین رژیم هایی میروند و از آن پیروی میکنند مانند رژیم اتکینز و رژیم قدرت پروتئین (Protein Power ) این رژیم ها شاید نتیجه بخش باشند اما قبل از انجام آنها باید دید چه مزایا و چه ضررهایی را به دنبال خود دارند.

چه مقدار پروتئین؟

 بسیاری از مردم آمریکا 12% تا 18% کالری روزانه خود را از پروتئین میگیرند که این مقدار با داشتن رژیم پروتئینی بسیار بیشتر هم میشود. پروتئین نیمی از کالری روزانه میشود. بیشتر این پروتئین اضافی از منابع حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و پنیر به بدن میرسد. غلات، حبوبات، دانه ها، میوه ها، و سبزیجات به شدت در این گونه رژیم ها محدود است. این رژیم ها کار میکند؟ تحقیقات میگوید بله.

رژیم پروتئینی چگونه کار میکند؟

 وقتی کربوهیدرات ها را قطع میکنید سریع وزن کم میکنید چون آب بدن کم میشود. بدون کربوهیدرات اضافی بدن شروع به سوزاندن چربی خود برای تولید سوخت میکند. به این اتفاق کتوز گفته میشود. این حالت رژیم را برای رژیم گیرنده آسانتر میکند چون احساس گشنگی کمتری میکند. اما کتوز میتواند باعث سردرد، کج خلقی، حالت تهوع، تپش قلب، مشکلات کلیه و قلب را در پی داشته باشد.

آیا رژیم های پروتئینی بی خطر هستند؟

 متخصصان تغذیه با بی خطر بودن رژیم های پروتئینی موافق نیستند. انجمن قلب آمریکا با داشتن رژیم هایی که پروتئین بالا دارند مخالف است. میزان بالای گوشتهای چرب و گوشتهای فرآوری شده باعث میشود کلسترول بدن بالا برود و مشکلات قلبی را در پی دارد. نخوردن سبزیجات و حبوبات باعث میشود بدن از فیبر و مواد مغذی خالی شود. اما رژیم پروتئینی یکی از راه های مبارزه با چاقی شدید است. با رژیمی مدیریت شده که چربی ها در ان کم باشد و کربوهیدرات زیاد محدود نشده باشد میتوانید این رژیم را با امنیت بیشتری اجرا کنید.

شروع یک رژیم پروتئینی

 درست انتخاب کنید. مغذی ترین برنامه های پروتئینی کم چرب هستند و شامل مقداری کربوهیدرات هم میشوند. از رژیم هایی که مقدار بالایی گوشت پرچرب دارند و سبزیجات و حبوبات در آن کم است بپرهیزید. یک متخصص تغذیه میتواند کمک کند تا برنامه پروتئینی را به نحو احسن انجام دهید.

به گوشت گاو با پروتئین بالا سلام کنید

 هیچ چیز مثل یک استیک آبدار پروتئین ندارد. و اگر یک قطعه بدون چربی گوشت را انتخاب کرده باشید بدون اینکه چربی اضافی گرفته باشد کلی پروتئین به بدن خود رسانده اید. در واقع یک تکه گوشت گاو بدون چربی فقط مقداری از یک قطعه گوشت مرغ سینه ی بدون پوست، چربی اشباع بیشتر دارد.

گوشت سفید

 گوشت مرغ و ماهی در یک رژیم پروتئینی لازم است. با خوردن گوشت سفید چربی بسیار کمی دریافت خواهید کرد. اگر میخواهید این چربی کمتر هم باشد پوست گوشت را جدا کنید زیرا پوست آن سرشار از چربی اشباع است. ماهی ارائه دهنده ی چربی سالم گوشت ماهی سرشار از پروتئین است و اغلب چربی کمی هم دارد. حتی ماهی هایی که گوشتشان چربی بالا دارد مانند سالامون و ماهی تن هم انتخاب خوبی هستند. به خاطر اینکه چربی موجود در این گوشتها جز چربی های دوست قلب به حساب می آیند که به نام اسید چرب امگا3 میشناسیم. بسیاری از برنامه این چربی های مفید را کم دارند این چربی ها ریسک ابتلا به انواع سرطان ، آرتروز و بیماری های قلبی را کاهش میدهند.

تخم مرغ پروتئین ارزان

 تخم مرغ کلسترول بالایی دارد اما یک تخم مرغ در روز برای یک فرد بالغ مفید است. همه کلسترول مربوط به زرده میشود همچنین نیمی از پروتئین نیز مربوط به زرده است. شاید به همین خاطر سفیده تخم مرغ را انتخاب کنید. اما به خاطر داشته باشید حتی با خوردن زرده ی تخم مرغ تنها مقدار کمی کلسترول به جریان خون اضافه میشود. چربی های اشباع و چربی های ترانس بیشتر کلسترول خون را بالا میبرند.

سویا هم سرشار از پروتئین است

 برگر سویا، ماکارونی با سویا و دیگر غذاهایی که با سویا درست میشود منبع بسیار خوبی از پروتئین هستند. همچنین خوردن روزانه 25 گرم سویا کمک میکند کلسترول خون نیز پایین بیاید.

حبوبات: سرشار از فیبر و پروتئین

 یکی دو مشت حبوبات سرشار از پروتئین و فیبر است. در کنار پروتئین موجود در حبوبات فیبر آنها کمک میکند احساس سیری و انرژی بیشتری داشته باشید. همچنین باعث کاهش کلسترول نیز میشود. یک و نیم فنجان حبوبات از نظر میزان پروتئین با 3 اونس گوشت برابر است.

لبنیات کم چرب

 شیر، ماست و پنیر تنها حاوی پروتئین نیستند بلکه کلسیم موجود در آنها باعث تقویت عضلات و سلامت قلب میشود. همچنین استفاده از لبنیات بدون چربی یا کم چرب باعث میشود کالری دریافتی خود را پایین تر نیز بیاورید.

استفاده از غلات، دریافت فیبر

 بسیاری از رژیم های پروتئینی غلات را محدود میکنند پس سعی کنید آن مقداری غلاتی که استفاده میکنید با ارزش باشد. از نان ها و ماکارونی های ساده بپرهیزید و نوع سبوس دار آنها را استفاده کنید. نوع سبوس دار این غذاها سرشار از فیبر است که میتواند کمبود آن در رژیم پروتئینی را جبران کند.

جایی برای میوه و سبزیجات بگذارید

 در رژیم پروتئینی مطمئن شوید که جایی برای میوه و سبزیجات گذاشته اید. این غذاهای مغذی معادن طلا هستند و دارای آنتی اکسیدان هایی قوی هستند که در بسیاری از غذاهای دیگر یافت نمیشود. همچنین تحقیقات نشان داده افرادی که در برنامه روزانه خود از میوه و سبزیجات استفاده میکنند کمتر در خطر سرطان قرار دارند.

پروتئین بیشتر، خطر بیشتر؟

 جامعه ی پزشکی همیشه نگران رژیم های پروتئینی بوده به خصوص مواردی که مدت طولانی انجام میشوند. رژیم هایی که چربی اشباع بالا و فیبر پایینی دارند مانند بسیاری از رژیم های پروتئینی ممکن است باعث بالا رفتن کلسترول و همچنین بالا رفتن خطر بروز بیماری های قلبی و سکته میشود. همچنین وقتی رژیم پروتئینی به طول می انجامد باعث شکنندگی استخوان ها ( پوکی استخوان ) و همچنین مشکلات کلیوی میشود.

منبع: کرمانی