650172_460

چاقی در اثر چه عواملی پیش می آید؟برخی از این عوامل مانند کم تحرکی، خوردن غذاهای چرب ،فست فود و…کاملا شناخته شده هستند اما برخ از این عوامل ممکن است به ذهنتان نرسیده باشد که در این مطلب به آنان اشاره می کنیم!

 65 درصد از مردم جهان در کشورهایی زندگی می کنند که چاقی، بیشتر از لاغری باعث مرگ و میر آنها می شود. در حال حاضر 44 درصد از موارد جهانی ابتلا به دیابت، 23 درصد از بیماری های ایسکمیک قلبی و 41-7 درصد از سرطان ها به طور مستقیم به افزایش وزن و چاقی ربط داده شده اند.

بسیاری از ما می دانیم که پرخوری، تندخوری، پیروی از رژیم های چرب و پرکالری و کم تحرکی، جزو مهمترین عوامل چاقی محسوب می شوند اما شاید خیلی از ما تا به حال، درباره سایر عوامل تاثیرگذار بر چاقی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، چیزی نشنیده باشیم.

1- آلودگی صوتی

محققان سوئدی دریافته اند که زندگی کردن در مناطقی که دارای آلودگی های صوتی شدید ناشی از ترافیک خودروها رفت و آمد قطار و هواپیماست، احتمال ابتلا به اضافه وزن و چاقی را افزایش می دهد. محققان پیش از این دریافته بودند که زندگی در مکان های بیش از اندازه پر سروصدا، تاثیر مستقیمی بر افزایش اندازه دور کمر یا اختلال در خواب آرام شبانه دارد.

نداشتن خواب کافی و آرام در اثر آلودگی های صوتی موجود در محل زندگی در طول شبانه روز، باعث می شود افراد ساکن در این مناطق، تمایل کمتری به ورزش، پیاده روی و حتی فعالیت های فیزیکی روزانه از خود نشان بدهند و شانس ابتلا به افزایش وزن با کم تحرکی را در خود بالا ببرند.
نتیجه تحقیقی که در مجله پزشکی بریتانیا (BMJ) به چاپ رسیده، نشان می دهد هر 5 دسی بل افزایش آلودگی صوتی در محل زندگی (سطح استاندارد آلودگی صوتی در محل زندگی حدود 45 دسی بل است) با بالا رفتن 0.2 سانتیمتر اندازه دور کمر همراه خواهد بود.

محققان سوئدی با اعلام اینکه افزایش آلودگی صوتی با ایجاد اختلال در خواب آرام شبانه، باعث بر هم خوردن نظم ترشح هورمون استرس در بدن می شود، یادآور شدند این مسئله علاوه بر ابتلا به افزایش وزن، تاثیر مستقیمی بر افزایش خطر ابتلا به بیماری های قبلی هم خواهد داشت.

2- آلودگی هوا

محققان آمریکایی دریافته اند آلودگی هوا با ایجاد اختلال در سیستم متابولیک بدن، شانس ابتلا به چاقی را افزایش می دهد. این محققان اعلام کرده اند آلودگی هوای ناشی از ترافیک می تواند به طور مستقیمی باعث افزایش نمایه توده بدنی یا BMI کودکان 11-5 ساله شود. از این رو، کودکانی که در مناطق آلوده شهری زندگی می کنند، با اختلال شدیدتری در سیستم متابولیک خود مواجه هستند و امکان چاق شدن آنها در زندگی آینده شان، بسیار بیشتر از کودکانی است که در مناطقی با آب و هوای سالم زندگی می کنند.

این محققان بر این باورند که زندگی کودکان در مناطق آلوده شهری با افزایش 13.6 درصدی سالانه نمایه توده بدنی آنها همراه است. از طرف دیگر، نتایج تحقیقات گسترده ای هم نشان می دهند زندگی در مناطق آلوده شهری در دوران بارداری، شانس ابتلا به چاقی کودکان را تا 5 سالگی 1.79 درصد و تا 7 سالگی 2.26 درصد بالا می برد.

3- سرماخوردگی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نوعی ویروس سرماخوردگی به نام «آدنوویروس 36» جزو عوامل ابتلا به چاقی در کودکان محسوب می شود. محققان با بررسی 124 کودک درگیر با آدنوویروس 36، به این نتیجه رسیده اند این ویروس، عامل چاقی 80 درصد این کودکان شده است. وزن این کودکان به طور متوسط حدود 23 کیلوگرم بیشتر از کودکان همسن خود بود که به این ویروس مبتلا نشده بودند.

4- خوابیدن با چراغ روشن

محققان انگلیسی دریافته اند خوابیدن با چراغ روشن و نور زیاد در طول شب، شانس ابتلا به اضافه وزن و چاقی را تا 50 درصد، بخصوص در کودکان افزایش می دهد. روشن بودن فضای خواب در طول شب، باعث رسیدن پیام های نادرست به مغز و ایجاد تغییرهایی در سطح ترشح هورمون های مختلفی مانند ملاتونین و استرس می شود. از طرف دیگر، زمانی که ما با چراغ روشن و نور زیاد می خوابیم، مغزمان به اندازه کافی استراحت نمی کند و در نتیجه سعی می کند در طول روز، انرژی خود را از طریق مصرف غذاهای شیرین و چاق کننده تامین کند.

5- کم خوابی

وقتی ما کمتر از 7-6 ساعت در طول شبانه روز می خوابیم ترشح هورمون کورتیزول که عامل تنظیم اشتها در بدن مان است مختل می شود. از این رو احساس گرسنگی و هوس به خوردن غذاهای چرب و شیرین، حتی هنگام سیری هم سراغ مان می آید و این مسئله نتیجه ای جز افزایش وزن را برایمان به دنبال نخواهد داشت.

4 عامل عجیب لاغری

برخی از افراد برای پایین آوردن وزن خود راه های سختی را تجربه می کنند اما گروهی از محققان معتقدند با برخی از روش های ساده و البته عجیب هم می توان وزن کم کرد:

1- مصرف آب پیش از صرف غذا

یکی از راه های پیشگیری از پرخوری در وعده های اصلی غذایی، نوشیدن یک لیوان آب ولرم حدود 45-30 دقیقه پیش از صرف غذای اصلی است. اگر بلافاصله قبل از غذا آب بنوشید، با اختلال هضم و مشکلات گوارشی مواجه می شوید. اگر هم آب بیش از اندازه سرد بنوشید، معده تان دچار شوک می شود و مصرف غذا برایتان کار ساده ای نخواهد بود. از این رو، حتما ساعت نوشیدن آب و ولرم بودن آن را رعایت کنید.

2- افزایش دمای اتاق خواب

برخی از افراد عادت دارند در فضاهای کاملا خنک بخوابند اما اگر به اضافه وزن مبتلا هستید، به شما پیشنهاد می کنیم این عادت تان را تغییر بدهید. اگر دمای اتاق خواب از حدود 18 درجه سانتیگراد به نزدیک 23 درجه سانتیگراد برسد. شما حدود 7 کیلوکالری انرژی در ساعت، بیشتر از حالت عادی می سوزانید و با خوابیدن تان هم به روند کاهش وزن تان کمک می کنید.

3- عادت به مصرف میوزلی

میوزلی نوعی صبحانه سوییسی و تشکیل شده از جوی دو سر پخته، انواع میوه های تازه و مغزهای خام دلخواه است. اگر افراد مبتلا به اضافه وزن بتوانند روزی یک پیاله از این صبحانه را مصرف کنند، حجم بالایی از فیبر و پروتئین را به بدن خود رسانده اند و در این صورت، برای ساعت های بیشتری تا رسیدن به وعده ناهار سیر می مانند و به خوردن میان وعده های چرب و شیرین تحریک نخواهند شد.

4- انتخاب رنگ های سرد یا خنثی برای بشقاب غذا

اگر رژیم کاهش وزن دارید و نمی خواهید پرخوری کنید، به رنگ ظرف های غذای خود توجه داشته باشد. رنگ های گرم و براقی مانند قرمز، زرد یا نارنجی باعث افزایش اشتها و پرخوری می شوند در حالی که رنگ های خنثی و سردی مانند آبی، سبز ملایم، سفید و توسی می توانند با کنترل اشتها، جلوی پرخوری را بگیرند.

هفته نامه سلامت