7

هر انسانی برای ادام ی زندگی باید به حفظ سلامتی خود بپردازد و اینکه باید یک برنامه ی غذایی خاصی برای خود داشته باشند پس با ما همراه باشید تا این نکات را به شما بگوییم.

***

کودکان

کودکان خود را وارد دنیای پرورش گل و گیاه کنید تجربه نشان داده کودکانی که خود گیاه پرورش میدهند میل بیشتری نیز به خوردن سبزیجات دارند.در کنار گوشت سبزیجات خرد شده قرار دهید حتی داخل سالاد هم میتوانید استفاده کنید مطمئن باشید وعده غذایی کودک شما را دلپذیر تر میکند.برای کودکان از غذاهای ناسالم به عنوان پاداش استفاده نکنید.این کار ممکن است باعث شود کودک دچار عادات غذایی بد شود و در آینده استفاده از غذاهای ناسالم تبدیل به خوردن احساسی در وی شود. به راههای دیگر فکر کنید مثلا به او بین دو غذای سالم حق انتخاب بدهید (کودکان عاشق این کار هستند) یا میتوانید پاداش هایی غیر از غذا به آنها بدهید مثلا دیدن یک فیلم یا بازی در پارک.

***

میتوانید به کلوچه ی کودک خود هویج، کشمش و عسل اضافه کنید. غذا خوردن سالم را در خانواده نهادینه کنید.یک لیست روی یخچال خانه قرار دهید و در آن برای اعضای خانواده جای خالی بگذارید تا هر کس بنویسد در روز چقدر میوه، سبزیجات،لبنیات و آب استفاده کرده است در پایان ماه به کسی که از دیگر اعضا غذای سالم تری استفاده کرده جایزه بدهید.برای غذاهای سالمی که میخواهید به کودک خود بدهید اسمهای خنده دار یا جالب بگذارید مثلا به کلم بروکلی بگویید درخت دایناسوری تجربه نشان داده که کودکان از این کار استقبال میکنند.

***

نحوه ارائه غذا خیلی مهم است.غذایی را که میخواهید به کودک خود بدهید را با استفاده از سبزیجات و میوه ها زیبا کنید مثلا میتوانید نقش یک صورت خندان را روی غذای او درست کنید یا ساندویچش را با سبزیجات رنگارنگ تزیین کنید. کودکان معمولا نان سفید را نسبت به نان سبوس دار ترجیح میدهند بنابرین سعی کنید کودک خود را از ابتدا به نان سبوس دار عادت دهید اگر هم نتوانستید غذاهایی که فیبر بالا دارند را در برنامه غذایی او بگنجانید. هیچ گاه کودک خود را اگر گشنه نیست مجبور به خوردن نکنید. کودکان نسبت به سیگنال های گرسنگی خوب واکنش نشان میدهند بنابرین اجازه دهید تا وقتی گرسنه شد به شما اطلاع دهد. فقط مطمئن شوید که همیشه غذاهای سالمی برای ارائه به او آماده دارید.

منبع: کرمانی