178481833_wide
خانم های بارداری که دچار سرماخوردگی می شوند چه درمان هایی باید در پیش بگیرند و با توجه به ممنوعیت مصرف دارو چه نکات مهمی را باید رعایت کنند و راههای مناسب درمانی برای آنان کدام است؟

در طول بارداری مصرف بسیاری از داروهای شیمیایی و گاه حتی گیاهی ممنوع است و می‌تواند بویژه در ۳ ماهه نخست باعث نقص جنین شود. با آغاز فصل سرما احتمال سرماخوردگی مادران باردار هم بیشتر می‌شود. اما چطور در این فصل سرماخوردگی را درمان کنیم؟
مصرف دوز پایین استامینوفن بدون اشکال است اما باید زیر نظر متخصص تجویز و مصرف شود. معمولا به خانم‌های باردار توصیه می‌شود در این شرایط ویتامین C بیشتری دریافت کنند و برای تسکین گلو درد آب گرم یا دم نوش‌های گیاهی بنوشند و به آن عسل و آب لیمو اضافه کنند.

در صورتی که تب کردند پاشویه کنند و حتی اگر اشتهای کمی دارند وعده‌های اصلی غذایی را مصرف کنند تا بدنشان بیش از اندازه ضعیف نشود. درصورت بروز تب نیز می‌توانند از اسانس اسطوخودوس، گل شمعدانی و چوب بلسان بنفش استفاده کنند.

نکته سیار مهم این است که خانم های باردار گیاهان دارویی را از داروخانه یا عطاری‌های معتبر خریداری کنند و پیش از استفاده، در مورد نحوه مصرف و دوز مجاز با متخصص طب سنتی مشورت کنند.