33979f5b39541fa989f3dd2f0888f00b
به تازگی مصرف قلیان به همراه مواد مخدر باب شده است و تهدیدی جدی برای سلامت جوانان و افراد مصرف کننده به حساب می آید که خود موجب اعتیاد بیشتری به مصرف این ماده و استعمال آن می شود!

خسرو صادق نیت رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت  در خصوص سودجویی برخی افراد در سرو قلیان بیان کرد: به تازگی آسیب جدیدی مصرف کنندگان قلیان را تهدید می‌کند و آن افزودن مواد روان گردان از جمله شیشه به تنباکوی قلیان است.
وی در پاسخ به اینکه آیا توتون موجود در بازارها هم آلوده است یا نه ، عنوان کرد: اگر پلیس معتقد است در توتون موجود در بازار شیشه وجود ندارد، ما حرفی نداریم زیرا منظور ما از مطرح کردن این موضوع هنگام سرو قلیان بود آن هم به دلیل مشاهده چند مورد مسمومیت از سوی افراد مختلف.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد: زمانی که با چند فرد مبتلا به آلودگی شیشه توسط قلیان مواجه شدیم به این نتیجه رسیدیم که موقع سرو قلیان این کار صورت می‌گیرد اما به هر حال پیگیری‌ها باید با کمک نیروی انتظامی صورت پذیرد.
وی با اشاره به شیوع بالای مصرف قلیان اظهار کرد: مصرف قلیان حتی در سنین 13 تا 15 سال هم شیوع زیادی پیدا کرده است. البته از این مهم‌تر هم رشد شیوع و افزایش مصرف است که بسیار نگران کننده است. در گذشته مصرف دخانیات بیشتر در آقایان و در سن بلوغ دیده می‌شد اما حدود 8 سال است که این شیوع به دختران و در سن نوجوانی انتقال پیدا کرده است.
صادق نیت اضافه کرد: شیوع بالای قلیان نگرانی‌های زیادی را در پی داشته است زیرا احتمال ابتلا به سرطان و بیماری‌های جدی دیگر را افزایش می‌دهد. علاوه بر این قلیان بیشتر از سایر دخانیات آسیب رسان است چون اغلب در جمع خانواده‌، فضاهای بسته و خانه صورت می‌گیرد و افرادی را هم که قلیان نمی‌کشند به طور ناخواسته درگیر می‌کند. yjc