770

در ابتدا, باید متوجه باشید که بدنتان اولین نیروی دفاعی در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا است. بنابراین نیاز دارید که بدانید—چطور استقامت بدنتان را نسبت به سرما خوردگی و آنفولانزا بالا ببرید و انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید تا این بیماری نتواند در بدنتان رخنه کنند.

در ادامه 5 نکته ساده و طبیعی برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا و سرما خوردگی آمده است.

1. محدود کردن مصرف غذاهای فرآوری شده

هضم غذاهای فرآوری شده برای بدنتان بسیار دشوار است. سیستم گوارشی بدنتان انرژی و فعالیت بسیار بیشتری برای هضم کردن یک بسته چیپس سیب زمینی در مقایسه با یک سیب خوش عطر اتلاف می کند. اگر بدنتان تمام انرژی اش را فقط صرف هضم کردن غذا بکند, دیگر انرژی محدودی برای مقابله با سرماخوردگی ساده و یا آنفولانزا خواهد داشت. وقتی غذاهای فرآوری شده را در رژیم غذایی تان کمتر می کنید, به تقویت بدنتان کمک می کنید تا بتواند با ویروس ها در آینده مبارزه کند.

2. از مصرف فرآوردهای لبنی اجتناب کنید

وقتیکه حس کردید که دارید سرما می خورید, باید از خوردن لبنیات پرهیز کنید چونکه لبنیات به واکنش های سیستم ایمنی ضعیف بدن مرتبط است و باعث افزایش مخاط بینی می شود. شاید قبلا این علائم را تجربه کرده باشید. من هرگز نمی گویم که همیشه در خوردن لبنیات پرهیز کنید. بسیاری از مردم مقدار کافی لبنیات کم چرب را در رژیم غذایی شان دارند, و با هیچ مشکلی هم مواجه نمی شوند. منظورم این است که فقط وقتیکه احساس کردید دارید سرما می خورید—از مصرف لبنیات پرهیز کنید.

3. مدیریت استرس

یک شاخه از علم است که ارتباط بین سیستم ایمنی و روانشناسی را مطالعه می کند. و psycho-neuro-immunology نام دارد. در واقع، وقتی که استرس افزایش می یابد، سیستم ایمنی بدن تان ضعیف می شود. بطور کلی قضیه از این قرار است که, اگر سیستم ایمنی بدنتان انرژی و منابعش را صرف مبارزه با استرس کند, انعطاف پذیری کامل برای مقابله با یک سرماخوردگی ساده را هم نخواهد داشت. استرس اجتناب ناپذیر و مخفیانه است و ما متوجه نمی شویم تا اینکه به ما صدمه می زند. بنابراین, این تصور که بتوانیم استرس را کاملا کنترل کنیم صحیح نیست. بهر حال, وقتیکه با استرس مواجه شدیم می توانیم آنرا به ناچار مدیریت کنیم. بجای اینکه اجازه بدهیم استرس ما را کنترل کند, بهترین استراتژی این است که وقتی استرس پیش آمد آنرا مدیریت کنیم. اما چطور؟ از طریق ورزش, مدیتیشن و تنفس عمیق, می توانید استرس تان را کنترل کنید. اینها راهکارهای ساده ای هستند که نتایج بسیار عالی در پی دارند. این راهکارها کمک می کند تا استرس تان کاهش یابد و سیستم ایمنی بدنتان تقویت شود تا انعطاف پذیری کامل برای مبارزه با استرس را داشته باشید.

4. مصرف بیشتر مرکبات

ویتامین C بهترین راه برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان است. بهترین راه این است که این ویتامین مورد نیاز را از طریق میوه ها تامین بکنید. میوه های تازه ای مثل پرتقال, سایر مرکبات و توت فرنگی بخورید, و آب لیمو و آب لیمو ترش را با آب مصرفی تان مخلوط کنید, اینها تماما منابع غنی از ویتامین C هستند. و اگر من احساس کنم که دارم سرما می خورم, بلافاصله مقداری ویتامین C به بدنم می رسانم که واقعا هم اینکار جواب می دهد. بهر حال, برای دریافت ویتامین های مورد نیاز بدنتان به مواد غذایی طبیعی تکیه کنید و زیاد روی قوطی های ویتامین حساب نکنید!

5. سبزیجات بیشتری مصرف کنید

سبزیجات سبز-کاملا-تیره یکی از مغذی ترین غذاهای روی کره زمین هستند. با مصرف این قبیل غذاهای مغذی به بدنتان انرژی می دهید بصورتیکه بدنتان برای مقابله با هر گونه تهدید خارجی آماده می شود (مثلا یک سرما خوردگی ساده) که سعی می کند در بدنتان نفوذ کند. با قرار دادن سبزیجات بیشتر در رژیم غذایی تان این اطمینان را حاصل کنید که بدنتان انعطاف پذیری و قدرت کافی برای مقابله با یک سرما خوردگی رایج را خواهد یافت.

من دستور غذایی ساده و سریعی دارم که برای افرادی که مشغله کاری زیادی دارند عالی است. با این دستور غذایی سبزیجات مورد نیاز روزانه تان521 را بسادگی دریافت می کنید.

دستور غذایی سبز Tova Payne (نویسنده این مقاله):
• 1 عدد موز
• تعداد انگشت شماری اسفناج (در حدود دو فنجان)
• 3 پیمانه آب
• دارچین (اختیاری)
در داخل مخلوط کن این مواد را با هم مخلوط کنید!

دستور غذایی ساده و سریع که 2 وعده هم می شود. این بهترین راه برای شروع یک روز است, و بعد از یک جلسه تمرینی, عالی است. با اضافه کردن سبزیجات بیشتر به رژیم غذایی تان, نیروی درونی تان را برای مقابله با سرماخوردگی های رایج تقویت می کنید

در بالا 5 نکته برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا گفتم. اگر دیدید دارید سرما می خورید, این 5 نکته کمک می کند تا سریع تر با بیماری مقابله کنید

منبع-http://genie.ir