sugar drinks making us sick

 بهتر است سراغ نوشیدنی های شیرین نروید و به مصرف مکرر آنان عادت نکنید توصیه می کنیم تا جایی که می توانید آنان را از برنامه غذایی تان حذف کنید و جایگزین های سالم تری برایشان قرار دهید به این ترتیب بدنتان را از خطر بیماری های قلبی دور نگه می دارید!

نتایج یک مطالعه نشان می دهد نوشیدنی هایی که با قند یا شربت ذرت با فروکتوز بالا شیرین می شوند، خطر ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهند.

محققان به شواهدی در این زمینه دست یافته اند که مصرف نوشیدنی های شیرین شده علاوه بر اضافه وزن، افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی و دیابت نوع دو را نیز موجب می شود.

دکتر ‘فرانک هو’ پژوهشگر ارشد این مطالعه جدید ابراز امیدواری کرد که با ایجاد تغییراتی در برچسب حاوی اطلاعات غذایی نوشیدنی ها که میزان واقعی قند افزوده آنها را نشان دهد، مصرف نوشیدنی های شیرین شده کاهش یابد.

این پروفسور تغذیه و اپیدمیولوژی دانشگاه هاروارد گفت: از آنجا که به ندرت فروکتوز را به تنهایی مصرف می کنیم، منبع عمده فروکتوز در رژیم غذایی از قندهای حاوی فروکتوز، ساکروز و شربت های ذرت که فروکتوز بالا دارند، ناشی می شود.

وی افزود: یافته های ما بر لزوم فوری اتخاذ راهکارهای سلامتی برای کاهش مصرف این نوشیدنی ها تاکید می کند.

براساس این گزارش، محققان اطلاعات سلامتی 84 هزار و 628 زن و اطلاعات مربوط به 42 هزار و 908 مرد را که در فاصله زمانی به ترتیب سال های 1980 تا 2010 و سال های 1986 تا 2010 جمع آوری شده بود، بررسی کردند.

هیچ یک از این افراد در ابتدای اجرای تحقیق مشکل دیابت یا بیماری قلبی و عروقی و سرطان نداشتند.

محققان در طول هر چهار سال یکبار پیگیری وضعیت این افراد 24 تا 30 ساله متوجه شدند که مصرف دو نوشیدنی شیرین شده در روز خطر ابتلا به حمله قلبی و یا بیماری قلبی کشنده را 35 درصد، خطر ابتلا به سکته مغزی را 16 درصد و خطر ابتلا به دیابت نوع دو را 26 درصد در آنها افزایش می دهد.

گلوکز که یکی از مولفه های قند است، در دستگاه گوارش جذب می شود و بدن از آن به عنوان سوخت استفاده می کند.

اما فروکتوز پس از سوخت و ساز در کبد، به تری گلیسیرید تبدیل می شود که می تواند به بیماری کبد چرب و مقاومت نسبت به انسولین که یک عامل خطر ساز برای ابتلا به بیماری قلبی و دیابت است، منجر شود.

ایرنا