index.jpg4
سعی کنید حتی الامکان پس از ورزش سراغ نوشیدن آب سرد نروید و از این کار پرهیز کنید و آب ولرم و نیمه سرد بنوشید چون با این کار به کبدتان آسیب می رسانید حتی بعد از استحمام و در حالت ناشتا نیز این کار را انجام ندهید این توصیه متخصصین طب سنتی نیز هست!

نوشیدن آب سرد به صورت ناشتا، بعد از ورزش واستحمام منجر به کبد چرب می شود.

دکتر فاطمه نجات بخش،عضو هیات علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران  توصیه کرد که افراد در این حالات در صورت ضرورت اندک، اندک آب بنوشند و آب هم خیلی سرد نباشد.

وی با اشاره به اینکه آداب غذا خوردن و آشامیدن برای حفظ سلامت کبد اهمیت دارد، اظهار کرد: رعایت نکردن ترتیب خوردن غذاها از مضرات کبد است و به آن آسیب می رساند.
عضو هیات علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: تشنگی به مدت طولانی، حرکات شدید بعد از غذا و حرکات شدید زمانی که معده خالی است هم به کبد آسیب می رساند.
نجات بخش، دارچین، کاسنی، فندق، ماش و نخود را از خوراکی های سودمند برای کبد اعلام کرد و گفت: دارچین به باز شدن انسداد کبد کمک می کند.
وی، زعفران، مویز، انجیر و فندق را برای تقویت کبد مفید دانست و اظهار کرد: کاسنی هم در کبد گرم و هم در کبد سرد اثرگذار است ولی اگر افراط برودت وجود داشته باشد باید همراه با عسل مصرف شود.

ایرنا