n00042227-b

بهتر است افراد قد بلند نسبت علائم سرطان در بدنشان بیشتر دقت کنند و مراقب باشند به آن دچار نشوند باید بدانند نسبت به دیگران بیشتر در معرض ابتلا به سرطان های خطرناک هستند و فرم بدن آن ها این عارضه را ایجاد می کند و بهتر است به این هشدار توجه کنند.

آیا شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که همیشه آرزوی قدی بلند و اندامی کشیده را داشته اند؟ به نظر شما قد بلندها انسان های جذاب تری هستند؟ به نظر شما قد بلندها زندگی لذت بخش تر و سالم تری را نسبت به کوتاه قدها تجربه می کنند؟ اگر این چنین فکر می کنید، این گزارش را دنبال کنید تا به یکی از تصورات غلط خودتان پی ببرید.

شاید برایتان عجیب و حتی غیر قابل باور باشد ولی افراد بلند قد بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری سخت درمان این روزها، یعنی سرطان هستند. بر اساس نتایج تحقیقی که در سوئد و بر روی بیش از 5 میلیون شرکت کننده انجام شده است، هر چه قد افراد بلندتر باشد خطر رشد سلول های سرطانی در نواحی خاصی از بدن آنها افزایش پیدا می کند. مطالعه طولانی مدت بر این طیف گسترده از مشارکت کنندگان نشان می دهد به ازای هر 10 سانتی متر افزایش قد، احتمال سرطان در زنان 18 درصد و در مردان 11 درصد بیشتر می شود.

هر چند زنان بلند قد، در چشم دیگران جذاب تر و زیبا تر به نظر می رسند؛ ولی به اندازه 20 درصد بیشتر از دیگر هم جنسان خود در معرض سرطان سینه هستند. علاوه بر این، تنها 10 سانتی متر قد بلندتر یعنی 30 درصد افزایش احتمال به سرطان پوست در زنان و مردان. اهمیت آنچه دانشمندان به تازگی موفق به اثبات قطعی آن شده اند در این نکته نهفته است که بلندی و کوتاهی قد از همان دوران کودکی قابل پیش بینی است. بنابراین، با استفاده از شیوه های تخمین قد می توان راهکارهای پیشگیری از ابتلا به سرطان را در کودکان بلند قد اعمال کرد و بدین وسیله خطر این بیماری دردناک را تا حد زیادی کاهش داد.

با این حال، نباید تصور شود خطر سرطان همه قد بلندها را تهدید می کند و کوتاه قدها مصون از سرطان هستند؛ چون سرطان بیماری پیچیده ای است که تنها به یک عامل خاص بستگی ندارد. در واقع اینکه می گوییم بلند قدها افراد آسیب پذیرتری در برابر سرطان هستند به معنای بالا رفتن آمار مرگ و میر در آنها نیست. این تنها هشداری است به خانواده ها و پزشکان تا بیشتر مراقب فرزندان و بیماران قد بلند خود باشند.

منبع: webm