epilespy

بهتر است به اطلاعاتتان در زمینه صرع بیافزایید و از عوامل ایجاد کننده آن بیشتر بدانید افرادی که دچار حملات صرعی می شوند نسبت به دیگران حساس ترند و باید مراقبت های خاصی را در نظر داشته باشند و وقتی حمله عصبی به آنان دست می دهد در صورت ناوارد بودن اطرافیان باید سریعا به بیمارستان منتقل شوند

بیماری صرع به علت فعالیت الکتریکی شدید و نابجای سلول های عصبی در قشر مغز ایجاد می شود. با توجه به محل این فعالیت الکتریکی، تظاهرات بیماری متفاوت است.

دکتر محمد روحانی- متخصص مغز و اعصاب نوشت: بیماری صرع یکی از قدیمی ترین بیماری هایی است که انسان آن را شناخته و با آن دست و پنجه نرم کرده است. در نوشته هایی مربوط به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بیماری صرع توصیف شده است.

در آن زمان تصور بر این بود که در بیماری صرع، روح فرد مصروع به وسیله اجنه یا ارواح خبیثه تسخیر می شود و به همین دلیل اغلب از روش های غیرعلمی و غیرپزشکی برای درمان آنها استفاده می شد. البته بقراط کسی بود که صرع را یک بیماری با منشا مغز دانست و ارتباط آن را با ارواح خبیثه رد کرد، اما با پیشرفت های چشمگیر در شناخت صرع و درمان های موثر آن، همچنان صرع در سراسر جهان و به درجات مختلف، نوعی بدنامی به فرد مصروع و خانواده اش تحمیل می کند.

بیماری صرع به علت فعالیت الکتریکی شدید و نابجای سلول های عصبی در قشر مغز ایجاد می شود. با توجه به محل این فعالیت الکتریکی، تظاهرات بیماری متفاوت است. یکی از انواع مهم و شناخته شده صرع، صرع بزرگ است.

در این حالت فرد به صورت ناگهانی بیهوش و تمام عضلات بدنش سفت می شود، سقوط می کند و به زمین می افتد، صورتش کبود و فک قفل می شود، چشم ها به سمت بالا منحرف می شوند، سپس اندام ها دچار لرزش می شوند و از دهان کف خارج می شود. گاهی نیز بی اختیاری ادرار رخ می دهد.

تمام این مراحل حدود یک دقیقه طول می کشد. بعد از این وقایع فرد شل و بی حرکت مانده و به مدت چند دقیقه و گاهی چند ساعت بیهوش می ماند و بعد هشیار می شود، در حالی که چیزی از این حمله را به یاد نمی آورد و سردرد و احساس کوفتگی شدید در تمام بدن دارد. اما صرع کوچک که به ویژه در کودکان دیده می شود، تنها تظاهر یک حمله صرعی، بیهوشی و خیره شدن به مدت چند ثانیه است که این حالت باعث مشکلات تحصیلی برای کودکان می شود. مثلا به طور مرتب این کودکان در املا کلمات را جا می اندازند.

در نوعی دیگر از صرع که صرع لوب گیجگاهی نامیده می شود، فرد به مدت چند دقیقه دچار خیرگی و قطع ارتباط با اطراف شده و اغلب حرکات غیرطبیعی دست ها به صورت کورمال کردن اشیای اطراف یا ملچ و ملوچ کردن همراه آن وجود دارد و فرد هیچ خاطره ای از این حمله ندارد. بهترین راه برای تشخیص صرع، گرفتن شرح حال دقیق از زبان بیمار و مهم تر از آن فرد شاهد حمله است. زیرا در اغلب موارد، خود بیمار چیزی از حمله صرع به خاطر نمی آورد. انجام معاینه کامل سیستم عصبی، الکتروانسفالوگرافی، تصویربرداری مغز و آزمایش های تکمیلی خون از دیگر مواردی هستند که در تشخیص صرع و انتخاب درمان لازم تلقی می شوند.

خوشبختانه امروزه درمان های بسیار مفید و موثر دارویی برای حملات صرعی وجود دارد به طوری که بیش از 90 درصد حملات با دارو کنترل می شود.

همچنین با روش های دقیق جراحی، بسیاری از موارد بیماری که به درمان دارویی جواب نمی دهند قابل درمان هستند.

روزنامه جام جم