SELF
بهتر است نسبت به مصرف ویتامین د مراقب باشید و به طور خودسرانه آن را مصرف نکنید توصیه می کنیم در مصرف این مکمل زیاده روی نکنید و با مشورت پزشک آن را مصرف کنید همانقدر که این مکمل مفید و سودآور است می تواند مضر و خطرساز نیز باشد.

دکتر فرح‌بخش متخصص تغذیه  گفت: کمبود ویتامین D در زمستان به مراتب بیشتر از فصل‌های گرم سال است.ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی به حساب می‌آید که در کنار ویتامین Aو EوK قرار می‌گیرد. این ویتامین متاسفانه منبع غذایی خوبی ندارد. علی رغم این که در جگر، ماش و حبوبات مقداری ویتامین D وجود دارد اما جذب موثری از آن را نخواهیم داشت.
وی افزود: ویتامین D را از نور آفتاب می‌توان دریافت کرد. متاسفانه در کشور ما کمبود ویتامین D در افراد زیاد دیده می شود. بر طبق آخرین آمار کشوری حدود 70 تا 80 درصد افراد جامعه با مشکل کمبود ویتامین D مواجه هستند. پس لذا توصیه می شود که حتما برای چکاب میزان ویتامین D به پزشک مراجعه کنند. مرجع اندازه‌گیری ویتامین D آزمایش خون است که باید بین بازده 30 تا 100 باشد. درصورت کم بودن ویتامین D حتما باید از یک مکمل کمکی استفاده شود.
فرح بخش گفت: ویتامین D نقش کمکی در جذب کلسیم دارد و کمبود آن منجر به مشکلاتی از قبیل نرمی‌ استخوان و پوکی استخوان می‌شود، همچنین ویتامین D در وضعیت عصبی و روانی نیز تاثیر می‌گذارد. کمبود آن منجر به اختلالات خلقی میشود.
وی گفت: ویتامین D چون یک ویتامین محلول در چربی است به راحتی از بدن دفع نمی‌شود. پس از مصرف سر خود مکمل‌های ویتامین D باید خودداری کرد چون منجر به مسمومیت می‌شود و در دراز مدت مصرف زیاد ویتامین D منجر به اختلالات استخوانی، رسوب کلسیم می شود.