6d7d4bdef3ba2585ae212870c0953e8786769da2

والدین باید در زمینه وزنگیری فرزندشان محتاط باشند و همیشه یادشان باشد که در پروسه های مختلف زمانی چه میزان به آن اضافه می شود و نسبت به افزایش یا کاهش زیاد از حد آن حساس باشند چون برای سلامتی فرزندشان بسیار خطرناک است.

بیش از 70 درصد کودکانی که با اضافه وزن وارد مرحله بلوغ و بزرگسالی می شوند، در آینده جزو بزرگسالان چاق خواهند بود که عوارضی نظیر بیماری های عروق کرونری قلب، افزایش فشار خون ، کبد چرب، افزایش قند و چربی خون، ابتلا به سرطان ها به صورت جدی در دهه های بعد آنها را تهدید می کند.
اضافه وزن و چاقی در کودکان علاوه بر بروز و شیوع بیماری های مختلف با اختلالات عصبی و جنسی به صورت بلوغ زودرس با افت تحصیلی، غیبت از مدرسه، دوری از همسالان، تکرار پایه تحصیلی و کاهش کیفیت مطالعه نیز همراه است.
*** مراقب گرسنگی پنهان باشید
متخصص تغذیه بالینی و رژیم درمانی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا بر لزوم توجه والدین به کنترل وزن کودکان و همراهی با او جهت حل این مشکل را ضروری خواند.
غزاله اسلامیان ادامه داد:باید توجه داشت کودکان درحال رشد بوده و نباید با به کارگیری روش های نادرست کاهش وزن، آن ها را به گرسنگی های پنهان یعنی عدم دسترسی لازم سلول های در حال تقسیم به مواد مغذی مبتلا کرد.
*** صبحانه مهمترین وعده غذایی
وی با اشاره به روش های موثر کنترل وزن کودکان و نوجوانان افزود: صبـحانه مهم ترین وعده غذایی در طول روز بوده و به عنوان اولین وعده ای است که بعد از یک گرسنگی طولانی، انرژی و مواد مغذی لازم برای فعالیت روزانه را فراهم می کند.
وی توضیح داد: صبحانه به کودک کمک می کند تا در مدرسه هوشیارتر بوده و تمرکز بیشتری برای یادگیری دروس داشته باشد. نخوردن صبحانه اثر منفی بر یادگیری دارد زیرا ناشتایی طولانی مدت باعث کاهش سطح قندخون می شود و می تواند تمرکز حواس را مختل سازد.
اسلامیان ادامه داد: نخوردن صبحانه باعث می شود کودک در باقیمانده روز مقدار بیشتری غذا بخورد که خود می تواند در دراز مدت سبب افزایش وزن می شود.
*** آهسته غذا بخورید
متخصص تغذیه بالینی و رژیم درمانی اظهار کرد:یکی از رموز کنترل اشتها، خوردن آهسته غذا است، زیرا از لحظه آغاز غذا خوردن تا انتقال پیام به مغز و بازگشت پیام سیری از مغز حدود 20 دقیقه طول می کشد و بنابراین افرادی که سریع و تند غذا می خورند پیش از رسیدن پیام سیری، مقدار زیادی غذا خورده اند.
وی توصیه کرد: غذای کودک را در ظرف جداگانه ای برای او بریزید تا کودک در هنگام غذا خوردن، احساس رقابت با سایر اعضای خانواده را نداشته باشد و در آرامش غذای خود را مصرف کند.
به گفته اسلامیان باید به کودکان آموزش داد که غذاها را کامل بجوند و آهسته میل کنندکه در واقع این امر در پیشگیری از مصرف زیاد مواد غذایی مؤثر است.
وی یاد آور شد:از مصرف غذا در هنگام تماشای تلویزیون در خانه پرهیز کرده چراکه این امر سبب عدم تمرکز در هنگام غذا خوردن و در نتیجه مصرف بیش از حد مواد غذایی می شود.
***از چاشنی های اشتها آور دوری کنید
وی توصیه کرد :از مصرف بیش از حد چاشنی های اشتها آور همانند آبلیمو، سرکه و ترشی همراه با غذا پرهیز کرده و از مصرف چربی گوشت ها، پوست مرغ، پوست ماهی، لبنیات پر چرب (از جمله ماست موسیر)، سس های سفید، کله و پاچه، دل، قلوه، جگر، مغز، زرده تخم مرغ، میگو، کره، خامه، شیرینی های خامه ای و چیپس در خانواده پرهیز کنید.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه از مصرف غذاهای سرخ شده، پرچرب و آماده از جمله پیتزا پرهیز شود،گفت:بهتر است غذاها تا حدامکان به صورت بخارپز، آب پز یا کبابی باشد و از مصرف روغن ها و چربی های جامد در خانه پرهیز و برای پخت و پز از روغن های گیاهی مایع استفاده کنید که بهترین روغن در این زمینه روغن کُلزا (یا روغن کانولا) است.
اسلامیان یاد آور شد:استفاده از سبزی های تازه به صورت سالاد یا سبزی خوردن به مقدار کافی در برنامه غذایی کودکان و نوجوان در نظر گرفته شود و از مصرف قند، شکر، مربا، عسل، شربت، نوشابه، سایر مواد غذایی که در تهیه آن ها از شکر استفاده شده است، و همچنین کاکائو و شکلات در خانواده تا حد امکان پرهیز شود.
*** کودکان را به پیاده روی ببرید
وی توصیه کرد :روزانه حداقل نیم ساعت کودک را به پیاده روی ببرید، مدت زمان پیاده روی را برحسب تحمل کودک به تدریج افزایش دهید و در صورتی که کودک ساعات زیادی را به تماشای تلویزیون می پردازد و یا از بازی های رایانه ای استفاده می کند لازم است به تدریج ساعات تماشای تلویزیون و بازی های رایانه ای را کاهش دهید.
به گفته وی ایجاد نظم در ساعات خواب زود هنگام شبانه و رعایت وعده های اصلی و میان وعده ها ضروری در کودکان و نوجوانان ضروری است .
اسلامیان گفت :استرس، اضطراب و دل نگرانی های کودکان را که به صورت ریزه خواری نمود پیدا می کند را کنترل کنید و کودکان و نوجوانانی که عادت به مصرف زیاد مواد غذایی پرکالری از قبیل چیپس، نوشابه و غیره دارد بهتر است بتدریج میزان آن ها در رژیم غذایی کاهش داده شود.

ایرنا،