How-to-Get-Rid-of-Negative-People-in-Your-Life
بهتر است خودتان را از شر افراد منفی نگر و کسانی که به روحیه شما لطمه وارد می کنند خلاص کنید و آن ها را از صفحه زندگی تان محو کنید . اجازه ندهید با حضورشان به روحیه شما آسیب وارد کنند و آزار برسانند.

تاثیر محیط اطراف بر انسان را نمی‌توان نادیده گرفت افراد شاد به ما انرژی مثبت منتقل می‌کنند اما بعضی از افراد هستند که به روش‌های گوناگون ما را آزار می‌دهند و رفتار و گفتاری منفی دارند این افراد با کلام خود سم پراکنده می‌کنند و حال بد خود را تقصیر آب و هوا، مردم، حکومت و . . . می‌اندازند.
تحقیقات پروفسور Rahjunatan  Raj نشان می‌دهد: ما ترجیح می‌دهیم یک واقعه ناخوشایند (به طور مثال دیدن یک فیلم بد) را با کسانی که با ما در داشتن نظر منفی نسبت به آن شریکند، تجربه کنیم تا اینکه یک تجربه مثبت( به طور مثال برد تیم محبوب) را با کسانی که با نظرات ما مخالفند، داشته باشیم.
دکتر سیما فردوسی روانشناس و استادیار گروه روان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به لزوم حفظ فاصله با افراد منفی نگر می‌گوید: اگر این افراد از بستگان نزدیک باشند می‌توانیم پیشنهاد بدهیم که به مشاور مراجعه کنند اگر نه بهتر است که فاصله خود را با آنها حفظ کنیم چون ذهن آنها منفی است ممکن است درارتباطات طوری صحبت کنند که ما را ناراحت کنند. آنها از زندگی راضی نیستند جنبه‌ای منفی هر چیز را می بینند و به جنبه‌های مثبت کمتر توجه دارند حالت وسواس و شک و تردید دارند و از همه چیز ایراد می‌گیرند.
وی ادامه می‌دهد: انسانهای منفی چند دسته‌اند ممکن است تجربیاتی داشته‌اند که رویشان تاثیر زیادی گذاشته و نسبت به دیگران حالت بدبینی پیدا کرده‌اند مثلا دوران کودکی خیلی بدی داشته‌اند و در یک محیط امن بزرگ نشده‌اند یا نیازهایشان برآورده نشده و شخصیتشان به طرز سالمی شکل نگرفته است یا ممکن است انسانهای افسرده‌ای باشند و یا وسواس داشته باشند.
دکتر فردوسی معتقد است؛ وقتی ما بدانیم که کسی رفتار و صحبت کردنش در اثر روان ناسالم وی هست نباید به دل بگیریم اگر ما خود را تقویت کرده ،رشد دهیم می‌توانیم احساس بخشش داشته باشیم.
راه حل ساده احترام و عشق
از طرفی گفتن این نکته آسانتر از عمل کردن به آن است ممکن است این افراد از همکاران و یا بستگان ما باشند.یک راه ساده تعامل با آنها این است که به آنها احترام و عشق بدهیم.
برای افرادمنفی نگر آینه باشید
راه حل جایگزین آن است کاری کنیم که افراد متوجه شوند عامل ریشه‌ای منفی گرایی آنها چیست و متوجه شوند که منفی نگری بیشتر در نگرش‌آنها وجود دارد تا اینکه در واقعیت باشد.
مردم به انتقاد واکنش خوبی نشان نمی‌دهند و کسانی که احساس منی دارند، حتی گوش نمی‌دهند چه برسد به آنکه بپذیرند.
الگوی فکری خراب باید درمان شود
باید توجه داشت که افراد منفی نگر به راحتی دچار احساسات اشتباه و آزردگی می‌شوند مثلا فکر می کنند که همه از جمله دوستانم ضد من هستند حتی اگر شخصی به آنها نشان دهد که چه قدر حالت منفی آنان بی‌دلیل است بعید است چیزی تغییر کند دلیل این امر آن است که صرفا تشخیص یک حالت منفی کافی نیست ولازم است الگوهای فکری ناخودآگاه که زیر بنای حالت منفی هستند، درست شود.
بهترین گزینه برای برخورد با افراد منفی نگر
شامل سه عنصر است: همدردی با این فرد، مسئولیت‌ شادی خود را پذیرفتن علیرغم بودن در کنار این افراد و رفتا بالغانه.
در مورد پذیرفتن مسئولیت می‌توان گفت شما ممکن است نیازداشته باشید بدمت زیادی را از فرد دور باشید تا خونسردی خود را به دست آورید.
جوابهای شما به افرادمنفی نگر
اگر فرد منفی نگر به شما می‌گوید که دنبال کردن رویاهیتان بیهوده است به او بفهمانید که متفاوت از او فکر می کنید و یا با آرامش به او بفهمانید که ترجیح می‌دهید به دنبال رویاهایتان بروید و شکست بخورید تا اینکه هیچ تلاشی نکنید. به همین ترتیب اگر فرد منفی نگر به شما درباره عواقب وخیم آنچه شما فکر می کند خطرسالم است هشدار می‌دهد، می‌توانید بگوییدخواهیم دید چه اتفاقی می‌افتد. اگر شما را برای اعتماد بیش از اندازه به مردم ملامت می‌کند می‌توانید به جدیدترین تحقیقات اشاره کنید و بویید اعتماد به مردم برای یک ارتباط سازنده و عمیق لازم است (خوشبختانه شما روابط سازنده‌تر و معنادارتری از فرد منفی گرا دارید).
دکترفرید فدایی روانپزشک می‌گوید روش تربیتی پدر و مادر مهم است اگر بر روی نکات منفی و نارسایی‌ها تمرکز داشته باشند، روشی که با تحقیر کودک سبب می‌شود اعتماد به نفس او از بین برود یا القا این دیدگاه که همه انسانهای دیگر افراد ناشایست و حیله گری هستند که قصد کلاهبرداری از او را دارند باعث منفی گرایی کودک در آینده می‌شود.
وی گفت: از نقطه نظر اجتماعی نیزالقاء حس بدبینی نسبت به دیگران توسط رسانه‌های گروهی و تمرکز بر روی نقاط منفی رفتارهای اجتماعی سبب می شوند که فردجامعه را محیطیمعنی دار تصور کند و در نتیجه بتواند به صورت مثبت با دیگران ارتباط برقرار کند.
نتیجه منفی گرایی این می‌شود که اعضای جامعه نمی‌توانند به یکدیگر اعتماد کنند و شک و سوءظم و عدم همکاری در جامعه زیاد می‌شود.
افراد منفی گرا دیدگاه خود را به دیگران نیز القا می کنند و باعث می‌شوند که سایر افراد جامعه نیز اساس بدگمانی به دیگران را داشته باشند.
اما در سطح اجتماعی پراکندن فکرهای مثبت و تقویت و تشویق روحیه اعتماد و همکاری سبب کاهش تاثیرات منفی گرایی خواهد شد.
گفتنی است که شما می‌توانید امیدوار باشید که افراد منفی در گذر زمان مثبت تر شوند اگر چه ممکن است زمان طولانی نیاز باشد تا نتیجه را ببینید اما رخ خواهد داد.مردم تمایل دارند که به افراد مثبت نزدیک شوند. افراد منفی نگوییم همین طورند آنها حتی در صورت بی‌میلی مجبورند به نگرش ‌شما احترام بگذارندانسانها از جمله منفی‌گراها دوست دارند احساس مثبتی نسبت به خود داشته باشند بنابراین افراد منفی گرا از حضور مثبت شما انرژی می‌گیرند خودشان را بیشتر دوست خواهند داشت.
در حقیقت افراد منفی گرا مثل آینه ضعفهای شما را نشان می‌دهند و می‌تونید آنها را دفع کنید.
بهتر است دوستان خود را از افراد مثبت انتخاب کنیم برای تشخیص این افراد اگر احساس می‌کنیم انسانهایی هستند که پیشرفت کرده‌اند.